Nové auto na odlehčovací pobyty pro děti s autismem

Praha a Liberecký kraj / Sbírku organizuje Národní ústav pro autismus, z. ú. zc.situan@ytnarg

{}
0 %

Nové auto na odlehčovací pobyty pro děti s autismem

Vybráno 59 780 Kč z 800 000 Kč
Zbývá 17 dnů
7 % z původního cíle
Sbírka byla ukončena 03. května 2021

Sbírce pomůžete i sdílením

Ahoj, jmenuju se Vojta,

je mi jedenáct a letos mi bude dvanáct. Potřeboval bych s něčím pomoct. Už mega hodně let jezdím s Lenkou a Julou a s mými kamarády, co mají všichni taky autismus, na výlety. Moc mě to baví a máma s tátou si prý aspoň trochu odpočinou.

V zimě jezdíme lyžovat, v létě k moři a během roku na víkendové výlety. Je nás hodně a do malýho auta se nevejdeme. Chtěl bych, aby nás jezdilo ještě víc, ale velký auto si musíme půjčovat, a to vždycky nejde, protože ho potřebujou zase jiný děti a dospěláci, co mají taky autismus.

Tak kdybysme vybrali dost peněz, koupili bysme si svoje vlastní a pak bysme mohli jet všude, kam bysme chtěli. Navíc bychom to velký auto mohli půjčovat i prťatům z dětské skupiny Myšonet.

Plány máme velký.

Díky moc za mě i za kámoše,

Vojta

Národní ústav pro autismus, z. ú.

V rámci odlehčovací služby poskytujeme celoročně víkendové pobyty pro děti a dospívající s autismem. Pro rodiče je to často jediný způsob, jak si mohou odpočinout a nabrat nové síly, popř. se věnovat také ostatním svým dětem.

Zároveň se snažíme děti s autismem neochudit o zážitky spojené s cestováním, které jsou pro jejich vrstevníky běžné. Tedy, vyrazit v létě k moři a v zimě na lyže, a během roku se podívat za krásami naší země či i za její hranice.

V současné době je plánování všech našich aktivit výrazně limitováno nedostatečným vozovým parkem. I když se nám kolegové z ostatních služeb Národního ústavu pro autismus snaží vyjít vstříc, ne vždy je možné velké auto uvolnit. To by se nám hodilo i pro celoroční užívání v rámci dětské skupiny Myšonet.

Půjčování velkého vozu od soukromých firem je finančně nesmírně nákladné, navíc je třeba rezervovat jej i s mnohaměsíčním předstihem.

Velmi by nám proto pomohla Vaše pomoc, díky níž bychom mohli pořídit vlastní vůz, který by sloužil jen pro naše nadšené cestovatele z řad dětí s autismem. Pomůžete tak několika desítkám dětí a jejich rodinám.

Děkujeme za Vaši podporu.

Čas letních pobytů se blíží

Čas letních pobytů se blíží

09. 04. 2021

Čas letních pobytů se blíží... ☀️ Děti budou nesmírně rády, pokud budou moci na výlety jezdit už svým vlastním autem a rodiče si rozhodně potřebují odpočinout. Děkujeme za ně 💙

Skvělá příležitost k podpoře dětí s poruchou autistického spektra

29. 03. 2021

I přes nouzový stav si Česká republika připomene 2. duben, který byl roku 2007 vyhlášen Organizací spojených národů Světovým dnem porozumění autismu. Celý svět v tento den vyjadřuje svou podporu lidem s autismem prostřednictvím různých osvětových akcí a iniciativ. Dominantním prvkem druhého dubna bude tradičně modrá barva, která je barvou komunikace a sebevyjádření, tedy oblastí, ve kterých mají lidé s autismem největší deficit.


Lidem zvenčí se těžko vysvětluje, co pro rodiče odlehčovací pobyty znamenají ...

Lidem zvenčí se těžko vysvětluje, co pro rodiče odlehčovací pobyty znamenají ...

22. 02. 2021

Před několika lety jsem pracovala v NAUTIS. Když člověk z úplně jiné branže jde najednou pomáhat lidem s autismem, většinou je za tím nějaký příběh. Taky ho mám. Náš Péťa je a asi ještě dlouho bude klientem NAUTIS. Teď hlavně jezdí na pobytové tábory a respitní pobyty s terapeuty Julou a Lenkou Bittmannovými z jablonecké pobočky, které miluje a kterým doma žertem říkáme “Petrovy adoptivní rodiče”. 

Lenka a Jula si berou na víkendy nebo delší pobyty kluky a holky s autismem, které můžou být v kolektivu, ale nezvládnou klasický pobytový tábor. Nebo je tam kvůli problémovému chování a náročné péči nechtějí. Upřímně - vážně nechápu, jak to kolegové psychicky zvládají, pro nás i jeden Péťa je často víc než dost :), ale prý to tak mají rádi. Na delší pobyty - kde mají víc dětí i asistenty - si musí půjčovat větší auto, které ale má NAUTIS jen jedno. To je speciálně upravené pro převoz těžce zvladatelných klientů z ubytovacích služeb a je přednostně určeno pro ně. Proto NAUTIS uspořádal sbírku pro další auto, které bude používat jablonecká pobočka. 

800 tisíc je dost velká částka, která se těžko nasbírá, když budou přispívat jen jednotlivci. Zároveň nejde o život, jsou to “jen” pobyty. Pro ty zvenčí se těžko vysvětluje, co pro nás znamenají. Pro děti je to cenná zkušenost podívat se tam, kam my je vzít nemůžeme, naučit se vycházet a komunikovat s jinými dětmi, zažít jiný přístup, to vše pod odborným dohledem lidí, které je dobře znají. Pro nás rodiče zas možnost, o kterou bych osobně nerada přišla, jednou za čas vydechnout. Jak třeba dnes (v pátek 19.2.), kdy Péťa odjel za “náhradní rodinou” na Jablonecko. Až do nedělního večera můžeme doma předstírat, že žádný autismus neexistuje, a možná dokonce uklidíme v pokojíčku, kam za normálních okolností nesmíme :).

Partneři sbírky 1

Mahulena Bočanová

Patronkou sbírky je herečka Mahulena Bočanová, která z vlastní zkušeností velmi dobře ví, jak je důležité, aby rodiče dětí s autismem měli možnost nabírat nové síly. K tomu jim slouží právě odlehčovací služba.

Sbírku již podpořilo 23 dárců

500 Kč — Anonymní dárce před 2 měsíci

777 Kč — Ondřej Matal před 2 měsíci

1 221 Kč — Anonymní dárce před 2 měsíci

373 Kč — Anonymní dárce před 2 měsíci

„Hezké prázdniny.“
5 000 Kč — Arjun Sapkota před 2 měsíci

„Nejhezčí vzpomínky na léto - Krystůfek a Matýsek.“
15 000 Kč — Krishna Sapkota před 2 měsíci

1 000 Kč — Anonymní dárce před 2 měsíci

121 Kč — Anonymní dárce před 2 měsíci

200 Kč — Anonymní dárce před 2 měsíci

500 Kč — Lenka+Marek+Kuba před 2 měsíci

Další běžící sbírky

Řidičák pro nemocnou Natalii
25 %

Řidičák pro nemocnou Natalii

Speciální kolo pro nemocného Štěpána
49 %

Speciální kolo pro nemocného Štěpána

Lepší život pro Maggie
42 %

Lepší život pro Maggie