Často kladané otázky

Organizátor sbírky

Je možné založit sbírku na cokoliv?

Sbírka musí mít veřejně prospěšný účel. Sbírku je možné založit na pomoc lidem, kterým do života zasáhla smrt blízkých, havárie nebo jiná rodinná či osobní tragédie, nemocným a hendikepovaným lidem, obětem podvodu a trestného činu. Projektové sbírky lze dále založit pro neziskové organizace a projekty přispívající k dosahování obecného blaha.

Jak to funguje?

Popíšete svůj příběh a účel, na který vám dárci budou přispívat. My jej ověříme, a pokud bude vše v pořádku, sbírku zveřejníme. Zvládnete to z pohodlí domova, stačí vám počítač nebo chytrý telefon. Přihlásíte se pomocí emailové adresy a vyplníte formulář s žádostí o založení sbírky. Informace uvedené ve sbírce musí být doložitelné, např. zdravotní zprávou, rozsudkem, rodným listem apod. 

Můžu sbírku založit i jako fyzická osoba?

Ano, naše dárcovská platforma pomáhá fyzickým i právnickým osobám. Pokud hledáte pomoc, nemusíte zakládat spolky ani se obracet na obce či jiné neziskové organizace.

Je možné založit více sbírek pro jednu fyzickou osobu?

Ano, ale má to svá omezení. Fyzická osoba může založit maximálně 4 sbírky za jeden kalendářní rok, a to vždy s rozestupem minimálně 90 dní od ukončení předchozí sbírky.

Chtěl bych pomoct kamarádovi. Jde to?

Jednoznačne ano! Pokud chcete pomoci svému blízkému, kamarádovi nebo třeba kolegovi, založíte sbírku sami. Budete ale potřebovat souhlas potřebného. Je důležité, aby člověk, na kterého se vybírají peníze, o všem věděl.

Co se stane, když vyberu menší částku, než byl cíl?

Výtěžek sbírky vám zůstane i v případě, že nedosáhnete na 100 % cílové částky. Ať už vyberete více nebo méně, peníze vám zůstanou.

Budu výtěžek sbírky danit? 

Sbírku lze založit se všemi zákonnými povinnostmi a výhodami veřejné sbírky, kdy je výtěžek osvobozen od daně.

Vztahují se na sbírky poplatky?

Z vybrané částky si účtujeme poplatek 4 %. Tyto prostředky netvoří náš zisk, slouží na úhradu bankovních poplatků a na financování dalších sbírek, např. formou zlatého řezu. Fungování fondu a platformy je kompletně financováno Karlem Janečkem.

Mohu si dar odečíst z daní?

znesnáze21 splňuje podmínky pro uznaní darů na účely sociální, humanitární a charitativní dle Zákona o daních z příjmů. Při darování nezapomeňte zaškrtnout políčko „Chci potvrzení o daru“. Potvrzení vám následně přijde emailem. Jak využít potvrzení o daru si přečtěte zde.

Jakým způsobem sbírky ověřujete?

Žadatel musí doložit řadu dokumentů, jako jsou zdravotní zprávy, rozsudky, rodné listy, zprávy sociálního pracovníka apod. Na jejich základě pravdivost příběhu ověříme. Žádosti posuzují odborníci. Spustit sbírku do světa a nabídnout ji lidem k podpoře je extrémně zodpovědná věc.

Jde darovat anonymně?

Dar můžete poslat bez toho, aniž byste poskytovali své osobní údaje. Ztrácíte tak ale možnost dostat potvrzení o daru.

Je sbírka jedinou formou pomoci?

V naší práci je pro nás sbírka často až to poslední, co žadateli navrhneme. Při posuzování využíváme návazné sociální služby, poskytujeme poradenství a pokud to je možné, pomůžeme žadateli dřív, než je nutné sbírku spustit. Často si člověk totiž dokáže pomoci sám, jen neví, jak na to.