Časté otázky

Organizátor sbírky

Je možné založit sbírku na cokoliv?

Veřejná sbírka musí mít veřejně prospěšný účel. Sbírku je možné založit na pomoc lidem, kterým do života zasáhla smrt blízkých, havárie nebo jiná rodinná či osobní tragédie, nemocným a hendikepovaným lidem, obětem podvodu a trestných činů. Sbírku lze dále založit pro neziskové organizace a dobročinné projekty.

Jak to funguje?

Vyplníte jednoduchý formulář, kde popíšete svou situaci a na co chcete peníze vybírat. My žádost ověříme, a pokud bude vše v pořádku, sbírku zveřejníme. Vše zvládnete z pohodlí domova, stačí vám počítač nebo chytrý telefon. Potřebujete pouze platnou emailovou adresu. Informace uvedené ve sbírce musíte spolehlivě doložit, např. zdravotní zprávou, rozsudkem, rodným listem apod. 

Můžu sbírku založit i jako fyzická osoba?

Ano, naše dárcovská platforma pomáhá fyzickým i právnickým osobám. Nemusíte zakládat transparentní účet ani spolek nebo trávit čas na úřadě. Celá administrativa jde za námi.

Je možné založit více sbírek pro jednu fyzickou osobu?

Ano,le má to svá omezení. Fyzická osoba může založit maximálně 4 sbírky za jeden kalendářní rok, a to vždy s rozestupem minimálně 90 dní od ukončení předchozí sbírky.

Chtěl bych pomoct kamarádovi. Jde to?

Jednoznačně ano! Pokud chcete pomoci svému blízkému, kamarádovi nebo třeba kolegovi z práce, založíte sbírku sami. Budete ale potřebovat souhlas potřebného. Je důležité, aby člověk, na kterého se vybírají peníze, o sbírce věděl.

Co se stane, když vyberu menší částku, než byl cíl?

Výtěžek sbírky vám zašleme i v případě, že nedosáhnete na 100 % cílové částky. Ať už vyberete více nebo méně, peníze vám zůstanou.

Budu výtěžek sbírky danit? 

Nebudete. Sbírku lze založit se všemi zákonnými povinnostmi a výhodami veřejné sbírky, kdy je výtěžek osvobozen od daně.

Vztahují se na sbírky poplatky?

Z vybrané částky si účtujeme poplatek 4 %. Tyto prostředky netvoří náš zisk, slouží na úhradu bankovních poplatků a technologickou správu platformy. Fungování fondu je kompletně financováno Karlem Janečkem.

Mohu si dar odečíst z daní?

znesnáze21 splňuje podmínky pro uznání darů na účely sociální, humanitární a charitativní dle Zákona o daních z příjmů. Při darování nezapomeňte zaškrtnout políčko „Chci potvrzení o daru pro daňové účely“. Potvrzení vám následně přijde emailem. Jak využít potvrzení o daru si přečtěte zde.

Jakým způsobem sbírky ověřujete?

Žádosti posuzuje tým sociálních pracovníků. Žadatel musí doložit řadu dokumentů jako zdravotní zprávy, rozsudky, rodné listy, zprávy sociálního pracovníka apod. Dle uvážení zasíláme výtěžek sbírky na účet prodejce/poskytovatele služby. Důvěra dárců je pro nás klíčová – jsme držiteli Značky spolehlivosti, zveřejňujeme účetní závěrku a každoročně podstupujeme dobrovolně audit.

Jde darovat anonymně?

Ano, jako dárce však ztrácíte možnost dostat potvrzení o daru. 

Je sbírka jedinou formou pomoci?

V naší práci je pro nás sbírka často až to poslední, co žadateli navrhneme. Při posuzování využíváme návazné sociální služby, poskytujeme poradenství a pokud to je možné, pomůžeme žadateli dřív, než je nutné sbírku spustit. Často si člověk totiž dokáže pomoci sám, jen neví, jak na to.