Pomoc a osvěta roztroušené sklerózy

Nad touhle nemocí se nedá vyhrát, ale dá se s ní hrát rovnocenná partie v pozici důstojného soupeře

Český herec Radim Fiala slyšel o roztroušené skleróze poprvé už jako malý kluk. Když byl v lázních s babičkou a dědečkem, kde mu vyprávěli mu o této nemoci a jejich následcích. Plně je ale pochopil až jako „velký kluk“, když prvního nemocného poznal osobně. Teprve pak si uvědomil, jak nemilosrdně nemoc postupuje a tělo i osobnost mění. I proto před několika lety přijal nabídku organizace Překonej sám sebe, stát se patronem nemocných.

 „Říkal jsem si, že jestli se nám podaří alespoň pár lidí přimět k tomu, aby neseděli s rukama v klíně a začali bojovat s tou sviní, tak to snad bude mít nějakou cenu. Při různých setkáních, kongresech a debatách s pacienty s RS, vidíte, že někteří nemají ani elementární informace o této nemoci, ale po setkání a rozmluvě mají chuť se nepoddat a bojovat. Zkrátka dělat alespoň něco, někteří i víc. Tam ten smysl je zjevný. Jen je to boj na sakra dlouhou trať,“ říká český herec Radim Fiala, který se rozhodl stát patronem projektu s názvem heRoeS. Ten má za cíl zlepšit osvětu nemoci zejména mezi mladými lidmi, kterých se nejvíce týká, ale také motivovat k podpoře sbírek dárcovské platformy znesnáze21. Ať už ze strany dárců, tak i pacientů s RS. Těch, kteří se rozhodli pustit do důstojného boje, ale chybí jim pro defenzivu nástroje – peníze.

Zapojit se můžete libovolným příspěvkem nebo sdílením

Bílý plášť už mi asi nikdo neodpáře, já sám si lékařů nesmírně vážím!

Tohoto prošedivělého sympaťáka s dobráckýma očima lidé znají z televizních obrazovek nebo pláten kin například ze snímků jako Nabarvené ptáče, Ubal a zmiz, Tobruk, Tmavomodrý svět, ale také z dlouhé řady televizních seriálů, z nichž výrazně utkvěl mnohým z diváků právě v roli lékaře v Ordinaci v růžové zahradě. A právě s bílým pláštěm ho mají někteří ještě dnes neodmyslitelně spjatého.

Bylo docela úsměvné, když se mě porodník ptal při porodu mého syna, jestli povedeme řez příčně, nebo podélně. Navrhl jsem mu, že by mohl jít za mě zítra do práce, a to jste měli vidět tu hrůzu v jeho očích, která se téměř rovnala hrůze, kterou jsem u svého prvního porodu zažíval já,“ směje se Radim, který ale uznává, že za ty roky herectví v lékařském plášti už hodně vody uteklo a lidé si ho primárně nespojují s ní, ale s jinými projekty, do kterých se pustil. Lékařů si prý velmi váží a jako pacient se jich nebojí. Má mezi nimi řadu kamarádů a přátel. Ale přiznává, že v zubařském křesle zrovna slastné chvíle neprožívá.

Není čas ztrácet čas! Vzkazuje Radim Fiala všem, kteří uslyšeli od lékaře diagnózu roztroušená skleróza

Sám má ve svém okolí pár známých, kteří musejí být právě kvůli roztroušené skleróze s lékaři v kontaktu velmi často. A jen velmi nerad sleduje, jaký má na ně nemoc dopad. Jak rychle se první příznaky vyvinuly ve fatální změny, kterým bylo možné v mnoha případech předcházet. I to je důvod vzkazu, který chce směrem k pacientům s roztroušenou sklerózou vyslat: „Myslím si, že každý má svůj život ve svých rukou. Pakliže to ten dotyčný v hlavě vzdá a rezignuje, neuděláte s tím nic. Ale vůbec nic. Každý, kdo onemocní touto nemocí by si měl uvědomit, že životospráva, cvičení, větší příděl vitamínu D a spousta dalších věcí je více než žádoucí!!! Člověk musí bojovat a nedat svojí kůži zadarmo, neboť další šanci už nikdy nedostane. Nad touhle nemocí se nedá vyhrát, ale dá se s ní hrát rovnocenná partie a být více než důstojným soupeřem a užít si život, který nám byl dán. Nebo, snad ne??“

„Nedejte svou kůži zadarmo, druhá šance nepřijde. Váš život za to stojí!“
Radim Fiala

Uskutečněná pomoc pro pacienty s roztroušenou sklerózou

Cítit se zase jako člověk: úprava bytu pro Vladimíra s RS
100 %

Cítit se zase jako člověk: úprava bytu pro Vladimíra s RS

Bojovnice Petra chce znovu zažít děti tančit
105 %

Bojovnice Petra chce znovu zažít děti tančit

Petrovi s roztroušenou sklerózou svitla naděje
107 %

Petrovi s roztroušenou sklerózou svitla naděje

Pomoc pro Věru – Sestru roku s roztroušenou sklerózou
123 %

Pomoc pro Věru – Sestru roku s roztroušenou sklerózou

Pro maminku Lucku s roztroušenou sklerózou
125 %

Pro maminku Lucku s roztroušenou sklerózou

Celý život pomáhá. Teď pomůžeme Lence my
162 %

Celý život pomáhá. Teď pomůžeme Lence my

Podpořme s hvězdami NHL naděje Žďárského hokeje a pacienty s RS!
269 %

Podpořme s hvězdami NHL naděje Žďárského hokeje a pacienty s RS!