praRODIČ samoživitel

Máte mezi vašimi klienty babičku nebo dědu, kteří pečují místo rodičů o svá vnoučata? Dejte nám o nich vědět. Rádi je podpoříme nákupem potravin a/nebo notebookem pro distanční výuku.

Napsat nám může jakákoliv nezisková organizace nebo sociální služba.

info@nfpomoci.cz

„Na prarodiče samoživitele jsem narazila až díky sbírce notebooků, kdy si o pomoc pro jejich vnoučata napsali kantoři. Došlo mi proč – babi a dědové nejsou tak online, mnozí nemají ani email a zůstávají bez povšimnutí.“ - Nora Fridrichová

Téma jsme vytvořili ve spolupráci s neziskovou organizací Rozum a Cit, z. s., která doprovází pěstouny na jejich cestě.

Co bude s dětmi, když... ?

Být pěstounem je nesmírně náročné poslání. Mnoho pěstounů prarodičů má zkušenost, že byli před rozhodnutí stát se pěstouny postaveny náhle. Jsou zavaleni novou situací a jejími nároky, na to nemusí mít kapacitu a někdy ani kompetence.

Setkáváme se s tím, že žijí v obavách, jak péči o děti zvládnou s ubývajícími silami a zdravotními problémy, jak to zvládnou finančně, co by bylo s dětmi, kdyby se jim něco stalo…

Dalším obrovským "balíkem", který je často zdrojem psychické bolesti, je situace jejich vlastních dětí a vztah s nimi. Někteří prarodiče žijí s pocity viny a studu za výchovu vlastního dítěte, který žije problematickým způsobem života nebo trpí závislostí či jiným psychickým onemocněním doprovázeným přidruženými problémy.

V naší organizaci máme přibližně 69 % příbuzeneckých pěstounů. Děti vyrůstají nejčastěji u svých prarodičů nebo tety či strýce. Polovinu z našich náhradních rodin pak tvoří samoživitelé.
Rozum a Cit, z. s.