Sbírka Emílie Vášáryové na obnovu „československého“ hradu Lietava

Slovensko, Lietava / Sbírku organizuje Združenie na záchranu Lietavského hradu moc.liamg@222avotobohcanaj

{}
0 %

Sbírka Emílie Vášáryové na obnovu „československého“ hradu Lietava

Vybráno 34 302 Kč z 1 000 000 Kč
Zbývá 14 dnů
3 % z původního cíle
Sbírka byla ukončena 18. října 2022

Sbírce pomůžete i sdílením

Nad Lietavským hradem vlají vždy v Den vzniku Československa dvě státní vlajky – slovenská i česká. Tento hrad ze 13. století na severozápadě Slovenska patří od roku 2008 občanskému sdružení, jedné velké československé rodině nadšenců, kteří mají jeden společný cíl – záchranu této vzácné a ohrožené památky.

Sdružení vzniklo už v roce 1999. Přidávali se další a další nadšenci nejen ze Slovenska, ale také z Moravy a Česka. Lásku k historii a této krásné, ale ohrožené zřícenině politický akt rozdělení dvou zemí neovlivnil. Při práci na památce se neustále ukazuje, že dobrovolníci obou národů k sobě mají stále blízko. A do práce na hradě dávají srdce.. Už roky zde vznikají nová přátelství a v několika případech i smíšené československé rodiny.

Význam Lietavského hradu během pěti staletí postupně vzrůstal. Od jedné obytné věže až po majestátní, a nedobytnou renesanční pevnost. Na vrcholu slávy vypadal areál hradu jako malé městečko s jednadvaceti plnohodnotnými objekty a platil za vojenské a administrativní centrum své oblasti.

Hradní komplex je velmi rozsáhlý a na konci 20. století byly všechny objekty velmi poškozené, vyžadovaly rozsáhlou rekonstrukci. Dnes, po dvou desetiletích trpělivé práce, jsou téměř všechny hlavní hradní konstrukce obnovené a prozkoumané a hrad denně láká rozsáhlé návštěvnické skupiny..

Nyní je před dobrovolníky z Lietavského hradu velká výzva. Její zvládnutí umožní památku ještě více otevřít návštěvníkům. Sdružení chce vybudovat most do horní části hradu, který je nyní pro veřejnost nepřístupný.

Most bude na původním místě a bude splňovat všechny nároky pro památkovou obnovu, rekonstrukce se dočká i padací brána. A především – přechod přes most bude atraktivním zážitkem, s vyhlídkou do nádherné krajiny slovenských hor.

Je pro mě ctí a potěšením, že se mohu přidat k velké československé rodině nadšenců. Lietavský hrad je historický skvost a dědictví, které nám tu zanechali naši předkové, pro všechny, které spojuje láska k historii. Za 20 let se z ruiny stal svědek vzájemné pomoci a přátelství, které pojí lidi ze Slovenska, Moravy a Čech. A tato pomoc také dokazuje, jak blízko k sobě stále máme. Velmi se těším, až v se v šatech projdu po novém mostě do Lietavského hradu,“  říká herečka Emília Vášáryová, která je patronkou sbírky.

Paní Emílie Vášáryová navíc v květnu 2022 oslavila krásné životní jubileum. Během oslav mnohokrát vyjádřila přání, aby právě úspěch sbírky přispěl k dalšímu rozkvětu hradu.

Budeme si velmi vážit každého daru, kterým naše snažení podpoříte. Velmi rádi všechny dárce platformy znesnáze21 na Lietavě přivítáme.

Vlajky - video 19.02.2022

19. 02. 2022

https://www.youtube.com/watch?v=UHXZzpTh89o

Partneři sbírky 1

Emília Vášáryová

Patronkou sbírky je slovenská herečka Emília Vášáryová

Sbírku již podpořilo 37 dárců

297 Kč — Anonymní dárce před 4 měsíci

111 Kč — Janko před 4 měsíci

121 Kč — Anonymní dárce před 4 měsíci

814 Kč — Anonymní dárce před 4 měsíci

122 Kč — Anonymní dárce před 6 měsíci

529 Kč — Anonymní dárce před 7 měsíci

5 000 Kč — Čeněk Pavlík před 7 měsíci

2 537 Kč — Anonymní dárce před 7 měsíci

252 Kč — Michaela Nahodilová před 7 měsíci

„Pozdravy spoza kopca“
2 965 Kč — Samuel před 7 měsíci