Sbírka Emílie Vášáryové na obnovu „československého“ hradu Lietava

Slovensko, Lietava / Sbírku organizuje Združenie na záchranu Lietavského hradu

{}

Sbírka Emílie Vášáryové na obnovu „československého“ hradu Lietava

0 %

Vybráno 44 298 Kč z 100 000 Kč
Zbývá -460 dnů
Sbírka byla ukončena 21. listopadu 2022

Pomozte sbírce na znesnáze21 sdílením

Nad Lietavským hradem vlají vždy v Den vzniku Československa dvě státní vlajky – slovenská i česká. Tento hrad ze 13. století na severozápadě Slovenska patří od roku 2008 občanskému sdružení, jedné velké československé rodině nadšenců, kteří mají jeden společný cíl – záchranu této vzácné a ohrožené památky.

Sdružení vzniklo už v roce 1999. Přidávali se další a další nadšenci nejen ze Slovenska, ale také z Moravy a Česka. Lásku k historii a této krásné, ale ohrožené zřícenině politický akt rozdělení dvou zemí neovlivnil. Při práci na památce se neustále ukazuje, že dobrovolníci obou národů k sobě mají stále blízko. A do práce na hradě dávají srdce.. Už roky zde vznikají nová přátelství a v několika případech i smíšené československé rodiny.

Význam Lietavského hradu během pěti staletí postupně vzrůstal. Od jedné obytné věže až po majestátní, a nedobytnou renesanční pevnost. Na vrcholu slávy vypadal areál hradu jako malé městečko s jednadvaceti plnohodnotnými objekty a platil za vojenské a administrativní centrum své oblasti.

Hradní komplex je velmi rozsáhlý a na konci 20. století byly všechny objekty velmi poškozené, vyžadovaly rozsáhlou rekonstrukci. Dnes, po dvou desetiletích trpělivé práce, jsou téměř všechny hlavní hradní konstrukce obnovené a prozkoumané a hrad denně láká rozsáhlé návštěvnické skupiny..

Nyní je před dobrovolníky z Lietavského hradu velká výzva. Její zvládnutí umožní památku ještě více otevřít návštěvníkům. Sdružení chce vybudovat most do horní části hradu, který je nyní pro veřejnost nepřístupný.

Most bude na původním místě a bude splňovat všechny nároky pro památkovou obnovu, rekonstrukce se dočká i padací brána. A především – přechod přes most bude atraktivním zážitkem, s vyhlídkou do nádherné krajiny slovenských hor.

Je pro mě ctí a potěšením, že se mohu přidat k velké československé rodině nadšenců. Lietavský hrad je historický skvost a dědictví, které nám tu zanechali naši předkové, pro všechny, které spojuje láska k historii. Za 20 let se z ruiny stal svědek vzájemné pomoci a přátelství, které pojí lidi ze Slovenska, Moravy a Čech. A tato pomoc také dokazuje, jak blízko k sobě stále máme. Velmi se těším, až v se v šatech projdu po novém mostě do Lietavského hradu,“  říká herečka Emília Vášáryová, která je patronkou sbírky.

Paní Emílie Vášáryová navíc v květnu 2022 oslavila krásné životní jubileum. Během oslav mnohokrát vyjádřila přání, aby právě úspěch sbírky přispěl k dalšímu rozkvětu hradu.

Budeme si velmi vážit každého daru, kterým naše snažení podpoříte. Velmi rádi všechny dárce platformy znesnáze21 na Lietavě přivítáme.

Poděkování

10. 01. 2024

Milí dárci, ještě jednou děkujeme za vaši pomoc a v příloze naleznete závěrečnou zprávu.

 

Návšteva pani Emílie Vášáryovej na hrade Lietava

14. 10. 2022

V sobotu 11. júna 2022 hrad Lietava navštívila známa československá osobnosť Emília Vášáryová. Dôvodom jej návštevy bola tá skutočnosť, že pani Emília sa stala patrónkou medzinárodnej finančnej zbierky , a tak si osobne prišla pozrieť, aký konkrétny projekt zaštítila svojim menom. Zástupcovia hradu Lietava ju previedli celým hradom a predstavili jej konkrétne blízke vízie do budúcnosti.

Hrad Lietava

19. 02. 2022

Fotografie

Partneři sbírky 1

Emília Vášáryová

Patronkou sbírky je slovenská herečka Emília Vášáryová

Sbírku již podpořilo 44 dárců

„Úžasné. Ať se daří.“
2 000 Kč — Anonymní dárce před rokem

„Vďaka za to čo robíte “
121 Kč — Palo z KL před rokem

252 Kč — Anonymní dárce před rokem

„Moc držím palce!!!“
2 000 Kč — Tomáš Šenkeřík před rokem

500 Kč — Anonymní dárce před rokem

5 000 Kč — Josef Sedlák před rokem

123 Kč — Tomáš Trnka před rokem

„Držíme palce, Vaše práce je skvělá!“
252 Kč — Sofie Georgievová před rokem

122 Kč — Janka před rokem

„nadherny hrad“
490 Kč — Anonymní dárce před rokem