Potravinový balíček pro samoživitele a samoživitelky
Samoživitelé a samoživitelky patřili do ohrožené skupiny vždy. Právě teď ale zažívají ty nejnáročnější časy. Kvůli zdražování energií a jídla si sahají na úplné dno. Dokazuje to i zvyšující se počet a naléhavost zakladatelů sbírek na znesnáze21. Jak my sami můžeme pomoci a jakou radu dát těm, kteří se ostýchají říci si o pomoc s pocitem, že jiní ji potřebují více? Pokusíme se přinést odpovědi s povolanou a laskavou osobou oceněnou Nadací Karla Janečka titulem Laskavec.
„Před pěti lety jsme začínali s balíčky pro 50 lidí týdně, pak to zvolna narostlo na 200. Když přišel covid, zaznamenali jsme skok na 300-500 a od letošní zimy se to zvolna vyšplhalo na 800-900 lidí za týden. Když si uvědomíme, že potravinové banky mají v popisu činnosti podporovat organizace, které pečují o chudé a potřebné (a těch my podporujeme 270), jejich 72 000 klienty, je to ohromné číslo,“ přibližuje nárůst zájemců o pomoc předsedkyně Potravinové banky pro Prahu a Středočeský kraj Věra Doušová. Pro potravinové balíčky podle ní vždy chodily tři velké skupiny klientů a jen malé procento odlišných. Tou největší část tvoří právě maminky s dětmi bez partnera, potom senioři (vdovy, vdovci) a třetí skupinou jsou lidé v produktivním věku bez práce, kteří přicházejí s doporučením úřadu práce, než si najdou práci a dostanou první výplatu.
„V téhle skupině zbydou ti, kteří nikdy nepracovali, ani o tom neuvažují, ale dostávají podpory a dávky, protože znají dobře svá práva. Tahle stále stejná skupina k nám už chodí léta s doporučením institucí, které mají právo zkoumat životní situaci lidí a mně se zdá, že dostávají naši pomoc na úkor těch, kdo ji opravdu potřebují. Naštěstí je takových lidí méně než 10 % z celkového počtu klientů,“ svěřuje se svými pocity paní Věra. Tahle nezničitelná dáma, která je pro své nasazení a laskavost známá i za hranicemi naší země, připomíná jednu důležitou věc: Nebát se a hlavně se nestydět řícisi o pomoc.
Početná část občanů vycházející špatně s rodinným rozpočtem jsou samoživitelky a samoživitelé. Díky sbírkám na dárcovské platformě znesnáze21 mouhou ale samoživitelky i samoživitelé zajistit lepší podmínky svým dětem – dopřát jim například dostatečné zázemí. Vše jde ruku v ruce s roustoucími cenami energií a potravin.
„Zaznamenali jsme velký nárůst sbírek pro rodiny, které si nemohou dovlit kauci nového bydlení, první nájem, nebo vybavení bytu. Podobně je to například i s volnočasovými aktivitami pro děti, tedy tábory a dalšími výdaji spojenými s nenadálými výdaji," osvětluje aktuální situaci na dárcovské platformě znesnáze21 Martina Nováková a dále dodává, že dárcovský projekt se na rostoucí potřeby samoživitelek a samoživitelů snaží reagovat. Například v rámci spolupráce s Women for Women. Těmto lidem jste pomohli a díky vašim příspěvkům teď mají nový domov, nebo lepší podmínky v tom stávajícím. Děkujeme!
Nebát se říct si o pomoc je ten nejdůležitější první krok
Pro potravinový balíček může přijít ve výdejové dny pro potravinovou pomoc každý, kdo ho potřebuje. Do Vršovic na adresu Lopuchová 6 – Praha 10, každé úterý od 9 do 12 hodin, nebo na adresu Zdiby Přemyšlení, U Továrny 1, úterý 8-13 hodin . Dostane ho na základě předložení občanského průkazu. Současně mu ale pracovnice potravinové banky vysvětlí, že pokud chce přicházet pravidelně, musí přinést doporučení z úřadu práce, sociálního odboru nebo OSPOD. Ti všichni doporučení vydají na základě znalosti sociální situace daného člověka.
Pražská potravinová banka, největší v zemi, připravuje denně kolem 500-600 potravinových balíčků. Všechny jsou stejné, je tam to, co mají zrovna na skladu. Těstoviny, rýže, cukr, mouka, čaj, káva, cereálie, konzerva, polévky v sáčku, sušenky, mléčné výrobky, ovoce, zelenina. Maminky si často říkají o pleny a vlhčené ubrousky. Ty mají připravené jen pro ně. Jen vždy nemají k dispozici všechny rozměry. Ty největší často chybí, právě po nich je kupodivu stále největší poptávka.
Jste samoživitel/ka a nezbývá vám po zaplacení nájmu a energií na potřebné věci pro vaše děti? Říci si o pomoc je normální.
Sdílejte svůj příběh a založte sbírku.
Krize Čechy od pomoci neodradila. Naopak
Věra Doušová si nesmírně cení ochoty lidí pomáhat. Přiznává obavu, před kterou stála se spuštěním té poslední celonárodní sbírky v obchodech, kde lidé mohou přispívat jídlem při svých nákupech do speciálních košů připravených právě pro Potravinovou banku: „Měli jsme obavu z poslední sbírky, protože lidé byli vyčerpaní dlouhou válkou na Ukrajině a my jsme se báli, že svou solidaritu a ochotu pomoci už vyčerpali. Nabylo to tak. Sbírka byla ještě o něco úspěšnější než ta loňská na jaře. Lidé jsou stále ochotni pomoci a to mě moc těší a také nám to nesmírně pomáhá.“
„Každý den k nám jezdí jednotlivci, rodiny, školy i kolektivy zaměstnanců s potravinovými dary, to nám umožňuje, abychom to neuvěřitelné množství potřebných mohli zásobovat jídlem. Máme také transparentní sbírkový účet 2801779543/ 2010, kam nám mohou lidé posílat peníze. Letos jsme díky dárcům v době největší nouze nakoupili kamion těstovin, rýže, pohanky a luštěnin.“
V řadách zaměstnanců Potravinové banky jsou díky Věře dnes i ti, co před lety stáli frontu na její pomoc
Když Věrka začínala v Potravinové bance, připravovali týdně kolem 50 balíčků pro potřebné. Dnes jich je téměř tisícovka, a tak už nutně vymizel osobní přístup ke každému, kdo s žádostí o pomoc přichází. To jí trochu chybí, protože osobní příběhy jednotlivců jí bezesporu dávaly motivaci pro další práci. Na druhou tato doba otevřela cestu, po které teď kráčejí společně. „Většina našich zaměstnanců je z této skupiny lidí, kterým jsme nabídli pomoc a oni ji využili. Dnes už mají splacené dluhy a stojí zase na svých nohou. U toho množství, které chodí aktuálně pro potravinové balíčky, to není vůbec možné. Kdyby to bylo, poradila bych téhle mamince, aby zjistila, na jaké doplatky a dávky má nárok, pokud má dítě do 3 let. Pokud by měla děti starší, mohla by přijmout práci alespoň na poloviční úvazek, aby se mohla věnovat dětem a současně vydělávala peníze. Takové maminky u nás také pracují a úvazek jim přizpůsobujeme podle situace v rodině.“
Usměvavá dáma, která by si už dávno mohla užívat zaslouženého důchodu, neustále pracuje a vymýšlí nové cesty a způsoby pomoci lidem v nouzi. Má pro ně pochopení, protože ani ona neměla vždy na růžích ustláno. Přesto jako máma tří děti ustála každou situaci pevně na svých nohách a nikdy se nehroutila. Je to jen další důkaz její síly a odhodlání, se kterými přistupuje i ke své milované práci. S pokorou a vděkem ke každému. K těm potřebným, i k dárcům, bez kterých by tato světově proslulá organizace nemohla fungovat.
Vede Potravinovou banku a pomáhá lidem
Věra Doušová
Co člověk zvládne za jeden život? Paní Věra Doušová ulehčila život tisícům lidem. Přes deset let vede pražskou pobočku Potravinové banky. Pomáhá tak lidem, kteří jsou v nouzi a nemají finance na jídlo. Zároveň zaměstnává lidi, kteří se potýkají s existenciálními problémy. Například pomohla rodině se čtyřmi dětmi, aby se otec mohl vrátit po dlouhé nemoci zpátky do života. S manželem podniká výpravy do severských zemí. Dováží zdravotní pomůcky – vozíky, handbikes… Zachránila téměř dva tisíce českých krajanů po černobylské katastrofě. Vyjednala zákon o přesídlení, a tak se mohli přestěhovat do České republiky. Pořádá letní tábory pro děti a festival pro krajany z celého světa.