Rituálních vražd albínů v Zambii přibývá. Pomozme těm nejzranitelnějším

celá ČR / Sbírku organizuje Kateřina Mildnerová, afrikanistka a kulturní antropoložka

{}

Rituálních vražd albínů v Zambii přibývá. Pomozme těm nejzranitelnějším

0 %

Vybráno 24 401 Kč z 250 000 Kč
Zbývá 105 dnů
Sbírka byla ukončena 30. září 2025

Pomozte sbírce na znesnáze21 sdílením

Pomoc albínům v Zambii

Projekt Born Different už třetím rokem pomáhá zlepšovat životy albínů v Zambii. Díky Vaší podpoře jsme mohli pomoci desítkám rodin v Lusace a východní provincii – rozdali jsme stovky opalovacích krémů, školních pomůcek a léků.

Podporujeme ty nejzranitelnější – matky a děti s albinismem, přeživší rituálních útoků a pozůstalé.

Pomohli jsme několika rodinám zabezpečit domovy, pořídit dioptrické brýle pro děti s albinismem, aby mohly pokračovat ve studiu a zajistit zdravotní péči pro maminku malých dětí s rakovinou kůže.

Děkujeme, že stojíte při nás a pomáháte nám měnit životy k lepšímu. ❤️

Nové epicentrum rituálních útoků podél zambijsko-tanzanské hranice

V květnu 2025 jsme se vydali do Nakonde v provincii Muchinga, dalšího epicentra rituálních útoků na albíny na hranici mezi Zambií a Tanzanií. Naše stopy vedly do vesnice Lyuchi, kde se před dvěma měsíci odehrála rituální vražda Michaela Simuntaly, 25letého muže s albinismem.

Skupina mladých útočníků vedená tradičním léčitelem z Tanzanie vylákala Michaela z domu pod záminkou, že si společně zajdou na pivo do sousední vesnice.

Na zpáteční cestě Michaela brutálně zavraždili – usekli mu mačetou obě ruce, vyřízli jazyk a vytrhali zuby.

Jeho tělo pohřbili v buši poblíž hlavní silnice. Rodina oběti i vesničané byli šokováni krutostí tohoto činu. V Zambii se věří, že části těl albínů mají magickou moc a lze je výhodně prodat, což má klientům přinést obchodní úspěch nebo politický vzestup. Rituální vraždy albínů jsou zde na vzestupu od roku 2016.

Michael byl známý jako přátelský a pracovitý člověk, vedl kostelní sbor a plánoval svatbu. Ihned po jeho zmizení zahájili vesničané pátrání a po dvou dnech objevili jeho tělo v mělkém hrobě. Policie brzy zatkla sedm podezřelých, včetně 62letého léčitele a několika Michaelových blízkých přátel, kteří se k činu přiznali. V době, kdy jsme pobývali v Nakonde, se jim podařilo z policejní vazby uniknout a nyní se pohybují na svobodě.

Další případy v oblasti

Michaelova brutální vražda není ojedinělým případem v tomto okrese.

Jen několik dní po Michaelově smrti byl v sousední příhraniční vesnici brutálně zavražděn další mladý muž s albinismem.

Rodina tohoto 23letého mladíka ze strachu o svou bezpečnost z vesnice uprchla.

Ve srovnání s hlavním městem Zambie jsou zde lidé s albinismem v extrémním ohrožení. Mají strach vycházet z domu a posílat své děti do škol. Na ulici je prakticky nepotkáte. To potvrzuje i příběh Marie, mladé ženy s albinismem z vesnice Katozi, která přežila rituální útok před třemi lety díky neuvěřitelné odvaze svého manžela, který se útočníkům vyzbrojeným mačetami postavil a přemohl je. Její sestra, také albínka žijící ve stejné vesnici, přežila stejný útok jen o pár let dříve – neznámí útočníci ji napadli v noci ve vlastním domě, kde spala s rodinou. Díky včasnému zásahu sousedů se jí podařilo uniknout smrti. Její ruce nesou dodnes jizvy po mačetovém útoku.  

Tyto a další příběhy nás utvrdili v hlavním cíli našeho směřování  – bojovat proti rituálním vraždám albínů a chránit jejich životy.

Život ve strachu bez jakékoliv podpory

Lidé s albinismem v oblasti Nakonde žijí v permanentním strachu o svůj život. Tato chudobou sužovaná oblast je úrodnou půdou pro rituální vraždy, únosy, vykrádání hrobů a obchod s částmi těl albínů. Volný pohyb lidí a zboží přes hranice Zambie a Tanzanie přímo vybízí k pašování a nelegální obchodní činnosti všeho druhu. Místní média, až na výjimky, porušování práv lidí s albinismem ignorují.

V této oblasti nepůsobí žádné neziskové organizace poskytující pomoc lidem s albinismem.

SBÍRKA S.O.S pro albíny v Zambii

Naše kampaň spojená s finanční sbírkou cílí na prevenci proti rituálním útokům a zajištění bezpečnosti pro albíny v provincii Muchinga v Zambii.

Bezpečí albínů a ochrana jejich života je naší hlavní prioritou.

Jak chceme tohoto cíle dosáhnout?

  • Osobní alarmy

Plánujeme distribuovat osobní alarmy ohroženým a zranitelným skupinám albínů. Aktivace alarmu spustí extrémně hlasitou sirénu, která je slyšitelná až na 400 metrů, pomáhá odradit útočníka, uniknout napadenému do bezpečí a přivolat pomoc.

  • Zabezpečení domovů

Plánujeme zabezpečit dveře kovovými petlicemi a zámky. Většina albínů žije ve vesnicích v tradičních obydlích, které postrádají jakoukoliv formu zabezpečení.

  • Komunitní program a spolupráce s místními náčelníky

Plánujeme spustit terénní komunitní program zaměřený na zvyšování povědomí o nebezpečí rituálních útoků a boj s předsudky o albinismu. V Zambii se věří, že albíni nejsou lidé, ale duchové, kteří neumírají, anebo že části jejich těl mají magickou moc. Klíčové je zapojení náčelníků, kteří důvěrně znají místní komunity a mají na ně přímý vliv.

 

O PROJEKTU BORN DIFFERENT

Tato sbírka je součástí projektu Born Different, který založila česká antropoložka Kateřina Mildnerová a mozambický fotoreportér Antonio Cossa. Projekt na podporu lidí s albinismem v Zambii kreativně propojuje antropologii a fotožurnalistiku, vychází ze série týmových terénních výzkumů (2023-2025) a přímé materiální pomoci rodinám s albinismem v Zambii (2024-2025). Součástí projektu je také putovní fotografická výstava, přednáškové pásmo a připravovaná populárně-naučná kniha.

Naším hlavním cílem je zvyšovat povědomí veřejnosti o nespravedlnosti, diskriminaci a porušování práv lidí s albinismem v Africe, zejména pak v Zambii, kde dochází každoročně k jejich rituálním vraždám, únosům a mrzačení bez adekvátní pozornosti. Usilujeme o zlepšení jejich extrémně obtížných životních podmínek prostřednictvím veřejné charitativní sbírky.

Pro více informací navštivte naše webové stránky: www.borndifferent.upol.cz

Sledujte naše aktivity na Facebooku: Born Different

 

O ORGANIZÁTORECH SBÍRKY

Kateřina Mildnerová

je česká afrikanistka a sociální a kulturní antropoložka žijící v Hranicích na Moravě. Od roku 2015 působí na Katedře sociologie, andragogiky a kulturní antropologie Univerzity Palackého v Olomouci. Od roku 2019 je předsedkyní České asociace afrických studií. Během života realizovala desítky terénních výzkumů v Zambii, Beninu a Namibii a přednášela na několika univerzitách v Africe i Evropě. Specializuje se na antropologii náboženství a medicínskou antropologii. K jejím dlouholetým vědecko-výzkumným zájmům patří problematika magie, čarodějnictví, tradičního léčitelství a albinismu v subsaharské Africe, dále africké umění, kolektivní identita a pojetí domova u migrantů. Je autorkou desítek odborných článků a pěti vlastních monografií: Můj soused je čaroděj (2011), Pití fetišů – náboženství a umění Beninu (2012), From Where Does the Bad Wind Blows (2015), Černí Sokoli. Pohnuté osudy namibijských dětí vychovaných v Československu (2020) a Namibian Czechs (2020). Je spoluautorkou úspěšného dokumentárního filmu Černí Češi (2022) a zakladatelkou neziskové organizace Spolek na podporu namibijských Čechů. V současné době pracuje na projektu Born different o životě s albinismem v Africe spolu s mosambickým fotografem Antóniem Cossou.

António Cossa

Nezávislý fotoreportér původem z Mosambiku a žijící v Praze se dokumentární fotografii věnuje od roku 2004. Dlouhodobě spolupracuje s institucemi jako jsou British Council či UNICEF, je mezinárodním členem United Photo Press. Má za sebou bohatou profesní dráhu, věnuje se válečným, krizovým a sociálním tématům. Ve své tvorbě se specializuje na válečné konflikty Středního východu a Afriky. Od začátku války na Ukrajině je oficiálně akreditován ukrajinským ministerstvem obrany jako válečný fotoreportér. V posledních letech fotografuje také klimatické uprchlíky (Mosambik po cyklonu Idai). Kromě toho je portrétním fotografem, před jeho objektivem stály mnohé významné světové osobnosti jako například Nelson Mandela, Dalajláma, Václav Havel, Jean Reno nebo Johny Depp. Antonio má ve svém portfoliu desítky výstav po celém světě, přednášky a workshopy pro studenty i laickou veřejnost. Antonio Cossa je také zakladatelem neziskové organizace Frontline Care, jejímž hlavním cílem je podpora obětí klimatické změny a válečných uprchlíků. Jako spoluzakladatel projektu Born Different se trvale věnuje zlepšování životních podmínek lidí s albinismem a zvyšování povědomí o jejich právech.

 



Partneři sbírky 1

4211

Pro platbu můžete využít také tento QR kód, případně platbu zaslat na účet 1212020120/5500 s variabilním symbolem 4211. Pro zanechání vzkazu využijte tlačítko DAROVAT, také pro běžný převod, platbu kartou a Apple/ Google Pay. Pro potvrzení o daru použijte vždy tlačítko DAROVAT. Více se dočtete v našich Darovacích podmínkách.

Sbírku již podpořilo 36 dárců

252 Kč — Anonymní dárce včera

10 Kč — Anonymní dárce před 2 týdny

50 Kč — Anonymní dárce před 2 týdny

„QR platby 26.5.-1.6.“
500 Kč — QR platby před 2 týdny

373 Kč — Anonymní dárce před 3 týdny

500 Kč — Anonymní dárce před 3 týdny

„Děkuji, že i nám, méně odvážným, umožňujete pomáhat🍀❤️“
3 000 Kč — Anonymní dárce před 3 týdny

777 Kč — Anonymní dárce před 3 týdny

1 221 Kč — Anonymní dárce před měsícem

„QR platby 13.5.-25.5.“
1 099 Kč — QR platby před měsícem