Aktivní mechanický vozík pro Martina

Plzeň / Sbírku organizuje Martin Černý zc.manzes@kecydes

0 %

Aktivní mechanický vozík pro Martina

Vybráno 37 193 Kč z 34 000 Kč
Zbývá -431 dnů
109 % z původního cíle
Sbírka byla ukončena 27. května 2020

Sbírce pomůžete i sdílením

Martin Černý je 38letý vozíčkář, který se snaží užívat života naplno. Potkalo ho však hodně těžkostí. V první roce života mu lékaři našli cystu na páteři, která rodinu navždycky ovlivnila.

„Začal jsem se dusit, a tak mě rodiče vzali do nemocnice, kde zjistili, že mám cystu. Stav byl natolik vážný, že už bylo pozdě na jakékoliv zákroky. Přerušila se mi mícha a já tak skončil na vozíku,“ popisuje zlomový rok Martin.

Martin se snaží sehnat prostředky na zakoupení aktivního mechanického vozíku. Pojišťovna bohužel zaplatí jenom 45 000 korun a není v jeho finančních možnostech doplatit zbytek ceny, která činí necelých 34 tisíc korun.

Cesta Praha-Plzeň

Dříve bohužel nebyla běžná integrace, a tak Martin nemohl chodil mezi zdravé děti. Základní školu vystudoval v Jedličkově ústavu v Praze, kde žil na internátě. „Dokážete si představit, co to muselo být pro rodiče, když svého malého klučinu odváželi 120 km po okresních silnicích na internát a týden co týden se s ním loučili,“ vzpomíná Martin.

Poté se dostal na střední školu na obor asistent podnikatele, kterou, jak sám říká, ze své hlouposti nedokončil a vrátil se do rodné Plzně. Po necelém roce začal pracovat ve Sdružení občanů Exodus v Třemošné. „Nejdříve jsem pracoval v chráněné keramické dílně. Po nějaké době se zde otevřela druhá chráněná dílna, a to digitalizace dat. Ke které mám bližší vztah, protože práce na počítači mě baví,“ líčí.

Žít aktivně!

V roce 2003 založil Martin společně s kamarádem florbalový tým vozíčkářů, který funguje dodnes pod názvem SKH Meteor Plzeň. Účastní se florbalové ligy vozíčkářů. Mezi jeho další koníčky patří beerpong, parabox.

Martin je také vášnivý fanoušek FC Viktorie Plzeň a HC Škoda Plzeň, se kterými jezdí i na venkovní zápasy a do zahraničí. Mezi jeho největší zážitky patří zápas v lize mistrů FC Viktorie Plzeň s FC Barcelonou. Dále je velký fanda německé skupiny Rammstein. Nechyběl na žádném koncertě, který měli v ČR.

Sbírku již podpořilo 81 dárců

158 Kč — Anonymní dárce před rokem

200 Kč — Anonymní dárce před rokem

100 Kč — Anonymní dárce před rokem

1 000 Kč — Anonymní dárce před rokem

200 Kč — Anonymní dárce před rokem

200 Kč — Anonymní dárce před rokem

„Martine, ačkoliv se osobně neznáme, tak když jsem Tě v Plzni párkrát potkala, tak si měl vždy úsměv na tváři. Tak ať ho máš s novým vozíkem ještě o kousek větší. ? ??‍? “
333 Kč — ??‍♀️ před rokem

200 Kč — Anonymní dárce před rokem

500 Kč — Anonymní dárce před rokem

300 Kč — Anonymní dárce před rokem

Další běžící sbírky

Celé Česko na pomoc obcím zasaženým ničivým tornádem
957 %

Celé Česko na pomoc obcím zasaženým ničivým tornádem

Sandra, děti a jejich nový domov
90 %

Sandra, děti a jejich nový domov

Osobní asistence pro Kristýnu
29 %

Osobní asistence pro Kristýnu