Vzdělání pro albína Richarda z Ghany

Středokluky / Sbírku organizuje Lukáš Houdek

{}

Vzdělání pro albína Richarda z Ghany

0 %

Vybráno 65 117 Kč z 40 000 Kč
Zbývá -1457 dnů
Sbírka byla ukončena 01. června 2020

Pomozte sbírce na znesnáze21 sdílením

Richarda jsem osobně poznal minulý rok při svých cestách do Ghany, kde se s mladými českými vědci snažíme pomoci albínům nastartovat vlastní výrobu ochranných krémů proti slunci. Mnoho z nich totiž umírá na rakovinu kůže. Potýkají se také s velkým stigmatem, násilím a předsudky od svého okolí. Kvůli stigmatizaci často nedosahují dostatečné kvalifikace, nenacházejí pak uplatnění na trhu práce a žijí v chudobě.


Nezaměstnaný je také třiadvacetiletý Richard, který žije v hlavním městě Accře. „Lidé si myslí, že proto, že jsem albín, práci nezvládnu. A tak mi většinou žádnou práci nedají,” říká. Naráží tím mimo jiné na problémy s očima, které lidé s albinismem kvůli absenci melaninu mají. Jeho vada zraku však není tak závažná, právě proto by si nyní rád splnil svůj sen a stal se profesionálním zvukařem a light designérem pro divadelní a hudební představení. Richard se zvukařině i světelnému designu věnuje na amatérské úrovni dnes. A to zejména každou neděli na mši v kostele. Zvučí ale také další akce, včetně těch osvětových o albínech.


Také Richard se setkává s osobními útoky a diskriminací. Nejsilnější to bylo v době dětství a dospívání, kdy se mu děti posmívaly. „Když například někam jedu, lidé si vedle mě v autobusu nesednou. Bojí se, že se ode mě albinismem nakazí,” říká. A dodává, že zažil i fyzické násilí. „Lidé se mě ale tehdy zastali a zachránili mě.”


Vystudoval střední školu, nedávno byl přijat ke studiu vysněného dvouoboru na Multimedia Institute of Ghana (MIG). „Má rodina je bohužel chudá a já je tím nechci zatěžovat. Jsou už tak pod velkým tlakem, aby se uživili,” přiznává. „Chtěl bych se někam dál posunout a ukázat lidem, jako jsem já, že člověk za svými sny jít může. Chtěl bych současně vlastním příkladem bojovat proti stigmatizaci lidí s albinismem tím, že ukážu, že můžeme pracovat i v tomto odvětví,” říká odhodlaně.


Věří, že mu v tom může studium značně pomoci. Škola, na kterou byl přijat, totiž nabízí pracovní stáže a v rámci spolupráci s médii a dalšími subjekty nacházejí její absolventi podle Richarda uplatnění relativně snadno.


Studium celkem trvá dva roky. Jeden rok připadá na zvukařinu, druhý na light design. Školné na jeden semestr vyjde v přepočtu na něco přes 10 tisíc korun (2.200 cedi). Celkově je tedy na celé studium potřeba 40 tisíc.


Richard na školu nastoupil začátkem února. Prozatím si na zaplacení školného půjčil od přátel. Aby mohl pokračovat, potřebuje ale další pomoc. „Budu proto vděčný za jakoukoliv pomoc,” uzavírá.

Sbírku již podpořilo 134 dárců

500 Kč — Anonymní dárce před 4 lety

100 Kč — Anonymní dárce před 4 lety

100 Kč — Anonymní dárce před 4 lety

200 Kč — Anonymní dárce před 4 lety

200 Kč — Anonymní dárce před 4 lety

100 Kč — Anonymní dárce před 4 lety

300 Kč — Anonymní dárce před 4 lety

300 Kč — Anonymní dárce před 4 lety

200 Kč — Anonymní dárce před 4 lety

200 Kč — Anonymní dárce před 4 lety