Pomozte Františkovi plnit své sny

Praha / Sbírku organizuje František Serbus zc.manzes@subres.adnaf

0 %

Pomozte Františkovi plnit své sny

Vybráno 82 328 Kč z 85 112 Kč
Zbývá 49 dnů
97 % z původního cíle
Sbírka byla ukončena 11. března 2021

Sbírce pomůžete i sdílením

Jmenuji se František S. a už několik let se potýkám s dětskou mozkovou obrnou. Dostal jsem ji od sudiček rovnou do „kolébky“. Při porodu se mi zamotala pupeční šňůra kolem krku a nějakou dobu jsem se dusil. To způsobilo mé postižení. Boj s osudem jsem ale nevzdal a tvrdě pracuji na tom, abych dosáhl v životě úspěchů.

Zpočátku to pro mě ale nebylo vůbec jednoduché. Když jsem pobral trochu rozumu, začal jsem si uvědomovat, že nejsem jako ostatní děti, a dost mě to trápilo. Nikdy jsem nemohl pořádně chodit a nakonec jsem skončil na invalidním vozíku. Postižená je hlavně pravá polovina těla, kterou ovládám jen s velkým vypětím. Naštěstí jsem levák. Ale i tak mi třeba obyčejný podpis dělá velké problémy. Každý je totiž jiný a „podpisový vzor“ třeba v bance je nad mé síly.

Můj další handicap je řeč. Dost špatně artikuluji a nemohu si povídat se zdravými lidmi, jak bych si představoval. Takové telefonování je pro mě doslova horor. Lidé mi většinou nerozumí, anebo nemají dostatek trpělivosti. Najdou se i tací, kteří mě za to odsuzují a myslí si, že jsem třeba mentálně zaostalý. Kdo ale chce, ten mi rozumí! Tato vada se dá naštěstí zmírnit logopedií, na kterou jsem pravidelně docházel do svých 15 let.

Přijmout mé postižení mi pomohla nejen moje rodina, ale i přátelé, učitelé a pracovníci Jedličkova ústavu, kam jsem nastoupil v sedmi letech. Začátky byly krušné, ale časem jsem pochopil, že v „Jedličkárně“ to se mnou myslí dobře. Vystudoval jsem střední rodinnou školu. Zlomový okamžik pro mě byla návštěva posilovny, kam mě s sebou poprvé vzal můj kamarád Jaroslav T.

Tehdy jsem řekl sám sobě: „Zdravý už nikdy nebudeš, ale přesto se postavíš na vlastní nohy a ve světě něco dokážeš!“

Důležité je velké odhodlání, dostatek pevné vůle a přátelé, na které se člověk může spolehnout.

První sport, kterým jsem začal, byla Boccia. Hra podobná francouzskému Petangue, avšak určená pouze pro osoby s těžkým tělesným postižením. Byl to nádherný pocit. Najednou jsem si nepřipadal zbytečný. Měl jsem pro co žít, na co se těšit. Dva roky poté jsem začal s atletikou (disk, koule a kuželka). Díky trenéru Pavlovi M. a jeho úsilí teď mohu chodit bez podpory, a také úspěšně reprezentovat naši republiku jak na mistrovství světa, tak i na 2 paralympiádách.

Celý příběh najdete na mých stránkách František Serbus

A teď proč Vás oslovuji

Už několik let se věnuju hudbě jako DJ Kolečko, ale v letošním roce jsem nikde nemohl hrát. Přemýšlel jsem, jak jinak dělat radost lidem a napadl mě potisk triček. Jelikož pracuju jako počítačový grafik, tak mě vymýšlení nových designů triček naplňuje. Abych mohl soupeřit s většími firmami, rád bych si zakoupil od Polyprint.cz tiskárnu DTG Ri 100, abych mohl vyrábět originální trička. Jsem přesvědčen, že tričko je naše nejlepší vizitka.

Jako vrcholový sportovec si musím shánět finance na reprezentování naší vlasti. Touto cestou to pro mě bude snazší.

Všem, kteří se na sbírce podílí, chci moc poděkovat. Díky Vám se mé sny můžou proměnit ve skutečnost.

Sbírku již podpořilo 60 dárců

„znesnáze21 slaví 1. narozeniny! “
12 000 Kč — znesnáze21 přibližně před hodinou

221 Kč — Anonymní dárce včera

1 000 Kč — Tomáš Kothera před 2 dny

373 Kč — Anonymní dárce před týdnem

200 Kč — Anonymní dárce před týdnem

121 Kč — Anonymní dárce před týdnem

100 Kč — Anonymní dárce před týdnem

„Ať se vám sen splní! “
50 Kč — D+P+S před týdnem

777 Kč — Anonymní dárce před týdnem

5 000 Kč — Anonymní dárce před 2 týdny

Další běžící sbírky

Domů i do stáje bez bariér
76 %

Domů i do stáje bez bariér

Školka pro Verunku
100 %

Školka pro Verunku

Strážci Plamene na podporu kultury
18 %

Strážci Plamene na podporu kultury