Pomozte Františkovi plnit své sny

Praha / Sbírku organizuje František Serbus

Pomozte Františkovi plnit své sny

0 %

Vybráno 85 300 Kč z 85 112 Kč
Zbývá -1222 dnů
Sbírka byla ukončena 11. března 2021

Pomozte sbírce na znesnáze21 sdílením

Jmenuji se František S. a už několik let se potýkám s dětskou mozkovou obrnou. Dostal jsem ji od sudiček rovnou do „kolébky“. Při porodu se mi zamotala pupeční šňůra kolem krku a nějakou dobu jsem se dusil. To způsobilo mé postižení. Boj s osudem jsem ale nevzdal a tvrdě pracuji na tom, abych dosáhl v životě úspěchů.

Zpočátku to pro mě ale nebylo vůbec jednoduché. Když jsem pobral trochu rozumu, začal jsem si uvědomovat, že nejsem jako ostatní děti, a dost mě to trápilo. Nikdy jsem nemohl pořádně chodit a nakonec jsem skončil na invalidním vozíku. Postižená je hlavně pravá polovina těla, kterou ovládám jen s velkým vypětím. Naštěstí jsem levák. Ale i tak mi třeba obyčejný podpis dělá velké problémy. Každý je totiž jiný a „podpisový vzor“ třeba v bance je nad mé síly.

Můj další handicap je řeč. Dost špatně artikuluji a nemohu si povídat se zdravými lidmi, jak bych si představoval. Takové telefonování je pro mě doslova horor. Lidé mi většinou nerozumí, anebo nemají dostatek trpělivosti. Najdou se i tací, kteří mě za to odsuzují a myslí si, že jsem třeba mentálně zaostalý. Kdo ale chce, ten mi rozumí! Tato vada se dá naštěstí zmírnit logopedií, na kterou jsem pravidelně docházel do svých 15 let.

Přijmout mé postižení mi pomohla nejen moje rodina, ale i přátelé, učitelé a pracovníci Jedličkova ústavu, kam jsem nastoupil v sedmi letech. Začátky byly krušné, ale časem jsem pochopil, že v „Jedličkárně“ to se mnou myslí dobře. Vystudoval jsem střední rodinnou školu. Zlomový okamžik pro mě byla návštěva posilovny, kam mě s sebou poprvé vzal můj kamarád Jaroslav T.

Tehdy jsem řekl sám sobě: „Zdravý už nikdy nebudeš, ale přesto se postavíš na vlastní nohy a ve světě něco dokážeš!“

Důležité je velké odhodlání, dostatek pevné vůle a přátelé, na které se člověk může spolehnout.

První sport, kterým jsem začal, byla Boccia. Hra podobná francouzskému Petangue, avšak určená pouze pro osoby s těžkým tělesným postižením. Byl to nádherný pocit. Najednou jsem si nepřipadal zbytečný. Měl jsem pro co žít, na co se těšit. Dva roky poté jsem začal s atletikou (disk, koule a kuželka). Díky trenéru Pavlovi M. a jeho úsilí teď mohu chodit bez podpory, a také úspěšně reprezentovat naši republiku jak na mistrovství světa, tak i na 2 paralympiádách.

Celý příběh najdete na mých stránkách František Serbus

A teď proč Vás oslovuji

Už několik let se věnuju hudbě jako DJ Kolečko, ale v letošním roce jsem nikde nemohl hrát. Přemýšlel jsem, jak jinak dělat radost lidem a napadl mě potisk triček. Jelikož pracuju jako počítačový grafik, tak mě vymýšlení nových designů triček naplňuje. Abych mohl soupeřit s většími firmami, rád bych si zakoupil od Polyprint.cz tiskárnu DTG Ri 100, abych mohl vyrábět originální trička. Jsem přesvědčen, že tričko je naše nejlepší vizitka.

Jako vrcholový sportovec si musím shánět finance na reprezentování naší vlasti. Touto cestou to pro mě bude snazší.

Všem, kteří se na sbírce podílí, chci moc poděkovat. Díky Vám se mé sny můžou proměnit ve skutečnost.

Velké poděkování

13. 03. 2021

Píše se 11. 3. 2021, kdy byla ukončená tato sbírka. To díky Vám se vybrala částka, která mi pomůže k rozvoji mým grafickým dovednostem. Díky Vám si mohu pořídit tiskárnu na potisk triček, která mi usnadní splnit přání každému, kdo si u mě nechá vyrobit originální tričko. Díky Vám budu vytvářet radost každému zákazníkovi (kdo ví, třeba i Vám, kteří toto čtete 😉) a dělat, co mě baví.


Moc Vám všem děkuju

Report - závody v Dubaji

12. 02. 2021

Těsně před závodem jsem jako vždy házel ze země, abych se rozhazel. Už to samo padalo kolem 33 m, ale svadel jsem to na podložku, která mi pod nohama klouzala (ze země hazim dal než z kozy, ale i tak to bylo dost málo). 

Pak jsem odevzdal mobil Klare do batohu a šel do call roomu, kde jsem se prevlekl do sportovního a trenér Pavel mi na něj připevnil startovní číslo. Po 10 min v call roomu nás všechny odvedli do sektoru k závodu. 

Dozvěděl jsem se, že jdu 13. ze 14. Bohužel se nakonec na stadionu házelo kuzelkou na jednom sektoru 🤦 a na každého sportovce padlo cca 20 až 30 min - na to, aby se koza prikurtovala k zemi, pak možnost dvou pokusných hodů a nakonec šest hodů na ostro 😅 taky jedna možná pauza na pití po 3. pokusu a pak zase než se ta koza odpouta.. 🙏

Tak si představte, že jsem čekal 4 hod ‼️ než jsem šel na řadu 🤦 Původně to mělo být na dvou sektorech, ale na místě to změnili. 

Alespoň jedna dobrá zpráva - tentokrát moje kuzelky váhove prošly, ne jak před rokem a půl na MS 🤣 

Ale dal jsem si moc brzo male pití extra povzbuzovace a svaly mi zase ochably, než jsem šel na řadu. Taky sluníčko víc palilo, takže zatímco ti přede mnou házeli v příjemných 22 stupních, já už měl kolem 30 stupňů a přímé slunce. 

Dal jsem si na koze jeden cvičný hod a pak už na ostro (oblečení nemyslím, to by mi přítelkyně nepovolila 🤣). Bohužel první hod šel mimo výseč (ale pozor, neříká se do autu 😅), což dvakrát nepomohlo a dal to znáte. Není každý den posvícení, ale je důležité se poučit z chyb a jí do toho zase naplno. 

Ještě malou vysvetlivku k těm výsledkům na obrázku. Možná jste si všimli, že ten první hodil méně než já a přeci to celé vyhrál. Organizátoři spojili zase dvě skupiny - moji F32 a F51, protoze jsou jenom dva. 

A ty body jsou dle toho, jak jsme svým výsledkem ze závodu blízko k světovýmu rekordu, což ten první se tak nenadre a stačí mu hodit "jen" kolem 30 m. Zatímco v mě kategorii je světový rekord kolem 37 m.

Díky moc Vám všem!!!

 

Zdravím ze závodu v Dubaji !!!

11. 02. 2021

Vážení přátelé, kamarádi a rodinou,

touto cestou bych rád chtěl poděkovat hlavně znesnaze21.cz, že mi pomohla zrealizovat sbírku na nákup tiskařského stroje, díky kterému budeme moct tisknout na trička i fotky. Rád bych poděkoval z celého srdce těm, kteří přispěli a také těm, kteří sdíleli informaci o sbírce a tak díky vám se dostala k lidem, kteří pomohli. Jsem velice šťastný, že se podařilo vybrat 85 tisíc a to 32 dní před skončení sbírky (z celkových 90 dní).

Moc vám děkuji a posílám velký pozdrav z Dubaje, kde se připravuji na páteční závod v 9:30 místního času (v ČR bude 6:30 🤣).

Děkuji moc vám všem 😊

Sbírku již podpořilo 63 dárců

188 Kč — Anonymní dárce před 3 lety

2 662 Kč — R&B před 3 lety

122 Kč — Anonymní dárce před 3 lety

„znesnáze21 slaví 1. narozeniny! “
12 000 Kč — znesnáze21 před 3 lety

221 Kč — Anonymní dárce před 3 lety

1 000 Kč — Tomáš Kothera před 4 lety

373 Kč — Anonymní dárce před 4 lety

200 Kč — Anonymní dárce před 4 lety

121 Kč — Anonymní dárce před 4 lety

100 Kč — Anonymní dárce před 4 lety