Letní tábor nesmí zůstat jen nesplněným snem

Školní rok je již v plném proudu, ale v mnoha dětech – díky vám, dárcům –  dál žijí skvělé vzpomínky na letošní léto. Projekt znesnáze21 LÉTO PRO VŠECHNY splnil veškerá očekávání a některá i předčil. Společně jsme ulehčili trápení samoživitelům a samoživitelkám, kteří na tábor pro své děti neměli peníze, také na děti v pěstnounské péči a další sociálně znevýhodněné jsme mysleli. Společně jsme zajistili krásný letní pobyt dětem s nemocí motýlích křídel, o které se stará organizace Debra ČR. Společně jsme umožnili ukrajinským dětem užít si hezké prázdniny a jejich rodičům dopřát klid a prostor pro práci a zařizování. SPOLU jsme to dokázali a my vám za to moc děkujeme!

Letní tábor je pro spoustu dětí neodmyslitelnou součástí prázdnin. Sen, na který se těší celý rok. Jenže pro mnoho rodičů samoživitelů nedosažitelný. Jedním z nich je i paní Kristýna. Maminka a samoživitelka tří dětí, která žádala dárce o pomoc se zaplacením tábora pro dcerku Laurinku a jejího brášku Fabiánka. Laurinka před půl druhým rokem utrpěla vážné popáleniny a její bráška byl u nehody s ní. Oběma jim chtěla udělat hezké léto a také si užít jejich nejmladšího sourozence, kterého musela po dobu hospitalizace Laurinky vychovávat babička.

„Děkuji všem, co se podílejí na sbírce, a tím pomůžou dětem splnit letošní sen. Laurinka s Fabiánkem konečně můžou aspoň na chvíli zapomenout na těžké období co je potkalo a díky vám si užijou společné dobrodružství na táboře,“ vzkazuje maminka Kristýna.

Tábor pro Laurinku s popáleninou a jejího bratříčka
100 %

Tábor pro Laurinku s popáleninou a jejího bratříčka

Filípek s atypickým autismem si zaslouží jet na tábor
100 %

Filípek s atypickým autismem si zaslouží jet na tábor

 Tábor pro adoptovanou holčičku Verunku s ADHD
105 %

Tábor pro adoptovanou holčičku Verunku s ADHD

Letní tábor pro Sebastiana, aby mohla jeho maminka pracovat
107 %

Letní tábor pro Sebastiana, aby mohla jeho maminka pracovat

“Na začátku byly děti z Ukrajiny hodně lítostivé, každý večer se potřebovaly spojit se svými maminkami a ujistit se, že je vše v pořádku. Nakonec se jim nechtělo domů.” Jindřiška Novotná Hrušková, vedoucí tábora
Děti na tábory, Putina na Mars
100 %

Děti na tábory, Putina na Mars

Pomáhal jim vyřídit potřebnou dokumentaci a z některých klientů se nakonec stali sami dobrovolnící, ktřeří začali pomáhat svým nově příchozím krajanům i odlehčit činnosti v oblasti aktivit ČČK, jako tomu bylo například v případě letního pobytového i příměstského tábora. Spousta z nich si velmi rychle osvojila znalost českého jazyka.

Další nezikovou organizací, která mohla dětem z Ukrajiny díky štědrému daru Itadel Czech Republic zprostředkovat tábory, bylo Středisko volného času Lužánky. Pomoci Ukrajině se také věnovali již od samého počátku válečného konfliktu. Díky jejich rozsáhlým volnočasovým aktivitám dětem pomáhali s adaptací i překonat jazykovou bariéru. Tyto služby poskytovali pro děti z UA zcela bezplatně a díky našemu sponzorovi to nebylo jinak ani v případě letních táborů.

V adaptačních skupinách, jazykových kurzech a zájmových kroužcích měli zapsaných cca 300 dětí, kterým mohli nabídnout i pobytové a příměstské tábory, jako například ty s názvem Filmový příběh, Knihy Džunglí, Sportcamp, Nekonečný příběh, Ať žijí duchové aj. kreativní tématické volnočasové letní projekty pro děti.

Vedle českých  samoživitelů uvítali možnost pomoci se zaplacením letního tábora také rodiče dětí z Ukrajiny. Díky sbírce „Děti na tábory, Putina na Mars“, s výslednou částkou 121 000 Kč, se mohlo například letního tábora v Kamensku u Blovic zúčastnit osm ukrajinských dětí, i s ukrajinským instruktorem Romanem, který jim pomáhal s jazykovou bariérou.

S lidmi z Ukrajiny jsme se denně potkávali v humanitárním skladu, kam si řada z nich chodila pro materiální pomoc. Byla mezi nimi spousta žen s dětmi, a tak nám přišlo logické jim nabídnout účast na našich táborech. Většina z nich na tom, ale nebyla finančně dobře, a tak jsme poprosili znesnáze21 o pomoc a povedlo se! Všech osm dětí, které jsme díky tomu mohli vzít s sebou, zažily bombardování a různé válečné hrůzy a i tak byly perfektními parťáky. Tábor jsme si všichni moc užili.“ vysvětluje ředitelka Oblastního spolku ČČK Plzeň-město a Rokycany Lada Brožová.

Vedle srdečného poděkování všem dárcům jednotlivcům patří naše speciální poděkování společnost ITadel Czech Republic, která se výrazně zasloužila na konečné radosti všech dětí příspěvkem ve výši 119 027 Kč.

Oblastní spolek ČČK Plzeň-město a Rokycany pomáhal zajistit ubytování a azyl pro ukrajinské rodiny s dětmi prchající před útrobami nebezpečí, ale také se jim snažil ulehčit začátky v cizím prostředí.

Akce LÉTO PRO VŠECHNY zůstane v paměti dárcovské platformy znesnáze21 nejen jako skvělá vzpomínka na úspěšnou pomoc, ale bude také hnacím motorem pro další ročník, který bychom chtěli zopakovat na začátku příštího roku. Tedy v čase, který už tradičně patří právě přihláškám na letní tábory. Tak, aby nebyl strašákem některých rodičů, ale radostí, kterou můžou sdílet se svými dětmi.