Dvacet dní války na Ukrajině v deseti milionech korun štědrosti a stovkách příběhů laskavosti

Dárcovská platforma znesnáze21 je děním ve světě ovlivněná stejně jako svět samotný. I u nás se teď všechno točí hlavně kolem životů lidí, kteří se snaží utéct před bezhlavým jednáním jednotlivce s děsivou mocí. I u nás jsou teď modrá a žlutá barvami, které získaly svou vlastní řeč a význam. I u nás se více než kdy jindy ukazuje, jak důležitá je možnost získat ve svém úsilí a odhodlání pomáhat prostor pro rychlé a efektivní jednání.

Od 24. února založili lidé na znesnáze21 už 25 sbírek na pomoc Ukrajině, ve kterých se díky laskavosti dárců vybralo kolem deseti milionů korun. Tou nejúspěšnější u nás je doposud sbírka Pomoc Ukrajině!, která dosáhla během krátké chvíle na pětinásobek původně stanovené částky.
Ačkoli víme, že právě peníze jsou to, co teď uprchlíci před válkou potřebují nejvíce, a k čemu se musí upínat naše úsilí i zrak, lhostejnými nás nenechávají také příběhy, které se ke sbírkám váží a jejichž jsme nezřídka i osobními účastníky. Putinova invaze probudila to nejlepší v nás všech. Ukázala, že kdo chce, najde vždycky způsob. Včetně ředitele znesnáze21 Čestmíra Horkého, který nezůstal nečinně v křesle u svého pracovního stolu, ale vyrazil na hranice s humanitární pomocí, aby na cestě zpět místo v autě proměnil na novou šanci pro sedm lidských životů.

Zázraky na počkání, nemožné do 24 hodin

Na znesnáze21 sledujeme příběhy trápení, nových nadějí, ale i bezmoci, která inspiruje k rekordním akcím. Během pouhých 24 hodin se podařilo získat 288 % z původně stanovené částky na nákup inkontinenčních plen pro ležící seniory v domovech důchodců na Ukrajině. 

Do té doby opomíjené téma zaujalo právě na znesnaze21 dárce natolik, že dokázali během jediného dne svými peněžními dary zajistit osm kusů palet ve vlaku Člověka v tísni. Ty během rekordně krátké chvíle dorazily k rukám ukrajinských pečovatelů o seniory, kteří při akutním nedostatku plen do té doby o pomoc zoufale volali zprostředkovaně přes své kamarády na sociálních sítích. 

Každý pomáhá jak může. Někdo fyzicky, někdo penězi. Když se síly těchto dvou odhodlaných stran spojí na znesnáze21, zrodí se neporazitelná jednotka pro boj s beznadějí

Příspěvky od dárců se táhnou jako nit všemi příběhy, které dávají naději nejen uprchlíkům, ale i nám. Všichni jako by začali alespoň na chvíli věřit v to, že lidská pospolitost může být silnější než nenávist. Jedním ze zakladatelů sbírky je například rodák z Ukrajiny Ivan Fedotov, který svou první cestu směřoval na hranice s Maďarskem poté, co vyzval kamarády na Facebooku k pomoci.

Během pár hodin měl k ruce dalších osm aut s řidiči plné humanitární pomoci. Místa pro náklad, který na hranice přivezli, hned vyměnil za místa pro lidi v nouzi. O víkendu se vrátil už ze své šesté výpravy, tentokrát na hranice s Polskem. Dodávky jídla, hygieny, oblečení a powerbank pravidelně na cestě zpět vystřídají maminky s dětmi.

Největší radost je samozřejmě vidět u dětí, jak se smějí. Člověk si skrze ten jejich úsměv uvědomí, co dělá, že jim pravděpodobně zachraňuje život. Horší je ale pohled na jejich maminky, které myslí na své muže, co musely ve válce zanechat. A nemají tušení, jestli je ještě někdy uvidí. Je to v jejich tvářích tak moc vidět po celou cestu domů. Bohužel některé lidi musíme kvůli kapacitě aut odmítat a to je vždycky hrozně těžké. Narovinu říkám, že vozíme v autech tolik lidí, kolik se vejde. Doslova,“ zastavuje se na chvíli Ivan, který je velmi vděčný každému, kdo na jeho pomoc skrze sbírku na znesnáze21 přispěl. Už teď společně se španělským bratrancem řeší další dodávku pomoci s velkými firmami. I do Španělska vyrážejí za jejich asistence autobusy plné uprchlíků z Ukrajiny.

Válka na Ukrajině prověřila rychlost, jednoduchost a transparentnost sbírek zakládaných na dárcovské platformě znesnáze21

Zakladatele sbírek na znesnáze21 spojuje skromnost a víra. Víra, že svou aktivitou dokážou „změnit svět“. Nebo minimálně svůj den, který nechtějí prosedět s telefonem v ruce u televize nebo rádia a nečinně přihlížet tomu, co by mohli alespoň částečně změnit. Zakladatele sbírek na znesnáze21 spojuje radost z toho, že se pustili do práce a dokázali za pomoci dárců pomoci těm, co naději ztráceli. A také je spojuje radost z toho, že to vše proběhlo rychle a bez byrokratických uzlů, které by jejich plány komplikovaly. Více než kdy předtím se ukázalo, že jednoduchost, flexibilita a transparentnost, se kterou může kdokoli sbírku na dárcovské platformě Nadačního fondu pomoci založit, jsou zkrátka stěžejní.   

Drony pro Vovu
123 %

Drony pro Vovu

Naděje pro Chersonskou oblast!
89 %

Naděje pro Chersonskou oblast!

Zásoby pro seniory v Černobylu: aby přežili krutou zimu
88 %

Zásoby pro seniory v Černobylu: aby přežili krutou zimu

Golem Finance pomáhá Ukrajině
83 %

Golem Finance pomáhá Ukrajině