Zajistíme spolu dostupné menstruační balíčky pro ženy v nouzi!

Štíty / Sbírku organizuje spolek SOLA a BREAKFASTSTORY s.r.o.

{}

Zajistíme spolu dostupné menstruační balíčky pro ženy v nouzi!

0 %

Vybráno 10 873 Kč z 168 000 Kč
Zbývá -25 dnů
Sbírka byla ukončena 16. června 2024

Pomozte sbírce na znesnáze21 sdílením

Dnes si vložky může dovolit každý.

Tuto poznámku slýcháme na každém rohu. Jenže pak na záchodě v pražském Světozoru potkáte paní, která pláče. Dostala “to”, má znečištěné kalhotky a v kapse dvacet korun. Procházející ženy vytahují z kabelek vložky, tampony a dokonce nové spodní prádlo. Patří mezi ně i Lucie, kterou vlna solidarity inspiruje k boji s menstruační chudobou. To není smyšlenka, ale příběh, který stál za vznikem spolku SOLA. 

Mít menses a nemít vložku je ponižující zkušenost.

Vrací nás do života babiček a prababiček, které si do kalhotek dávaly hadry, noviny nebo vatu. Dnes to jsou i ponožky, které rychle nasáknou. Toaleťák, který ženy v nouzi z těla vylučují ještě týden. Kromě nepohodlí ohrožují tyto nevhodné materiály zdraví. Přesto českým ženám v nouzi nabízí jediné řešení, jak během menstruace nebýt uvězněné doma a jít např. do práce.

Jak společně můžeme pomoci?

Spolek SOLA pomáhá vznikl čistě ze solidarity k těm, kdo si menstruační potřeby dovolit nemohou. Samoživitelkám, ženám v existenční nouzi nebo těm bez domova. Právě pro ně parta kamarádů připravuje každý měsíc u sebe doma hygienické balíčky, které rozesílá do partnerských organizací. Jejich obsah si každá navrhne podle potřeb klientek. V základu jsou vždy kalhotky, vlhčené ubrousky a menstruační pomůcky. V Praze, Plzni, Brně, Ostravě i Mostu jich rozdali už přes 6 000. Kromě přímé pomoci se spolek věnuje i osvětě a zasazuje se o nižší DPH pro menstruační potřeby.

Pomoc a podporu pro diskriminované menstruující ženy dosud zajišťovali v malém obývacím pokoji v Karlíně. Jen v roce 2023 rozdali přes 51 000 ks menstruačních pomůcek. To je pořádná hromada beden k uskladnění, roztřídění a rozeslání po republice. Váš dobrý skutek jim pomůže zafinancovat zázemí, díky kterému vytvoří balíčků víc, a poplatí i provoz na jejich distribuci. Aby tisíce sousedek, spolužaček nebo kolegyň mohly během těch nejzranitelnějších dní v měsíci chodit beze strachu do práce, školy nebo pro jídlo. 

Pomozme ženám, pro které je i vložka luxus. Když přihodíte ještě 32 tisíc Kč, zajistíte balíčky hygienických potřeb do jedné terénní služby na celý rok. To jsou stovky vděčných žen.

Děkujeme.

Partneři sbírky 1

Znesnáze21 a Roman Čelikovský

Patronem sbírky je Znesnáze a in memoriam Roman Čelikovský

Sbírku již podpořilo 3 dárců

„převod ze sbírky "POMOŽKY pro maminky v nesnázi“
10 000 Kč — Znesnáze před měsícem

373 Kč — Bára před měsícem

500 Kč — Kristýna před měsícem