Pomozte neslyšící Markétě stát se lektorkou osobního rozvoje pro neslyšící

Kladno / Sbírku organizuje Markéta Zelenková

Pomozte neslyšící Markétě stát se lektorkou osobního rozvoje pro neslyšící

0 %

Vybráno 75 448 Kč z 74 000 Kč
Zbývá -383 dnů
Sbírka byla ukončena 28. června 2023

Pomozte sbírce na znesnáze21 sdílením

Jmenuji se Markéta Zelenková. Jsem od narození neslyšící a komunikuji Českým znakovým jazykem (🤟🤙👌) který je mým mateřským jazykem. A přesto, když jsem byla malá (před 30 lety) nám na škole bylo znakování zakazováno pod hrozbou trestu. To nás nezastavilo a ta doba je naštěstí dávno za námi a my - lidé se sluchovým postižením - máme již zákonné právo na svůj mateřský jazyk jako každý jiný člověk.

Když jsem byla malá, nesměla jsem ve škole znakovat, dělali jsme to potají. To je naštěstí minulost.

Možná vás to překvapí, ale znakový jazyk není univerzální pro celý svět a není překlad českého jazyka. Je to samostatně se rozvíjející další jazyk.

Proto je český jazyk pro mě cizí. Přestože ho ovládám, není pro mě i další neslyšící vždy snadné porozumět některým odborným výrazům, nebo významu některých vět v knihách či přepisech. Ale ani to mi nevezme mou touhu po osobním rozvoji.

Lidé se sluchovým postižením potřebují informace ve znakovém jazyce. Český jazyk je pro nás cizí jazyk.

Mám ráda vzdělávání a osobní rozvoj. Vystudovala jsem vysokou školu. Nyní jsem asistentka ve škole pro děti se sluch. postižením. Jsem moderátorka zpráv na CT1 v CZJ (Český znakový jazyk). Mou vášní je vzdělávání a osobní rozvoj.

Ale…

Zatímco slyšící mohou rozvíjet svou osobnost, vztahy, psychickou i fyzickou kondici, finanční gramotnost a vše co vás napadne, my neslyšící narážíme neustále na informační bariéry. I proto jsem členkou týmu neziskové organizace Neslyšící ženy pořádající různé přednášky.

Osobnímu rozvoji jsem se začala věnovat v období, kdy u mě propukla nevyléčitelná chronická nemoc tlustého střeva (Ulcerózní kolitida), které jsem málem podlehla✝︎. Zjistila jsem, že stres je hlavním spouštěčem.

Dříve jsem ani nevěděla, že psychika souvisí s mým zdravím. Slovo "psychosomatika" byla pro mě cizí slovo, asi jako pro vás "causa morbos*" vše jsem se musela učit a vyhledat.

*(pomohu vám - překlad: causa morbos - příčina nemoci)

Díky osobnímu rozvoji jsem opravdu hodně změnila svůj život k lepšímu. Změnila přístup k životu, k sobě i vztahům. To mi pomohlo zdravotně i psychicky. Potkala jsem i mého nynějšího manžela, který je lektor a terapeut pro slyšící páry a já jsem se rozhodla, že chci stejné zkušenosti zprostředkovat i neslyšícím.

Jak sbírka pomůže?

Přihlásila jsem se do dvouletého výcviku pro lektorky, na který se mě původně báli přijmout. Neměli představu, jak se budu zapojovat do cvičení vyžadujících sluch. A ono to jde. Sehnala jsem si přes organizaci tlumočníky, kteří mi na kurzu překládali (musí být 2 - je to velmi náročné) ale zde je ten problém...

Zaplatím si ráda výcvik, ale navíc musím ze svého hradit Dvěma tlumočníkům náklady na dopravu, ubytování v hotelu a stravu. Dostávám se tak do diskriminační situace.

Já si platím kurzovné v plné výši jako slyšící, ale navíc mám další výdaje s tlumočením, které musím hradit jen proto, že neslyším. Zde vás žádám o podporu a pomoc, protože chci absolvovat tento dvouletý výcvik.

Podle zákona sice mám právo na informace v ČZJ, ale tlumočníci jsou poskytováni zdarma pouze na sociální služby. Lékař, psycholog, policie apod… Proto mají neslyšící informační deficit. To co je pro slyšící běžné, je pro neslyšící někdy nedostižné. Náš handicap však není vidět a tak se na něj nebere takový ohled.

Pro představu…

Pro lidi na vozíku je například přizpůsobená hromadná doprava, budovy, divadla, kina, nemocnice, letiště, restaurace. Pro neslyšící ale na pohotovosti, letišti, policii tlumočník není.

V divadle tlumočník téměř není, a kurzy osobního rozvoje se také ve znakovém jazyce nevedou. Lidé s pohybovým postižením se mohou vzdělávat, pro sluchově postižené jsou ve vzdělávání často velmi těžko překonatelné až nepřekonatelné bariéry.

Žádám o příspěvek na náklady spojené s tlumočníky pro mé vzdělávání, protože se chci rozvíjet a potom zprostředkovávat dalším lidem se sluchovým postižením🦻 informace a zážitky, které jsou pro slyšící snadno dostupné.

Pomozte mi se účastnit 2 letého výcviku (a související praktické kurzy) pro vedení ženských kruhů a vedení přechodových rituálů od Lilie Khousnoutdinové a dalších úžasných lektorek který je zaměřený také na vztah k sobě, lepší vztah s partnerem, rozvoj intimity a lepší duševní zdraví.

Podpoříte mě?

PS: Věděli jste, že tento znak "🤙" v českém znakovém jazyce znamená "Ano"?

Předem z celého srdce děkuji za vaši štědrou podporu. S láskou Markéta.

Sbírku již podpořilo 122 dárců

373 Kč — Anonymní dárce před rokem

„Ať se ti Markéto daří :-)“
100 Kč — Jiří Smetana před rokem

„Pro milou Markétku“
100 Kč — Vendulka Šírová před rokem

„Prajem , aby sa splnila tvoj sen .“
21 € — Katka před rokem

„Jste velmi statečná, jsem rad, ze Vás mohu i trochu podpořit na cestě. Držím ti palce Markétko“
333 Kč — Martin Jar. před rokem

„AT SE TI SPLNI!“
373 Kč — Verča R před rokem

100 Kč — Anonymní dárce před rokem

„Ať se ti splní! 🌼“
777 Kč — Raduška před rokem

„Ať ti darí na kurzu bez obtížení a komunikační bariéry. Těším se!“
252 Kč — Ivana Žmolíková před rokem

„Ať se ti daří!“
253 Kč — Anonymní dárce před rokem