Lesbický pár čelí v Egyptě pronásledování. Prosí svět o pomoc
Lesbický pár čelí v Egyptě pronásledování. Prosí svět o pomoc
Vybráno 0 Kč z 25 000 Kč
Zbývá -1007 dnů
Sbírka byla ukončena 09. března 2022
18letá Nina se narodila do konzervativní egyptské rodiny. Její život byl náročný již od dětství. Potýkala se s násilím a sexuálním násilím ze strany otce i dalších členů rodiny. Situace se ještě zhoršila, když vyšlo najevo, že je Nina lesba. Dívka trpěla psychickými problémy v důsledku zanedbávání a věznění. Někdy byla i týdny zavřená v pokoji, často nemohla chodit ani do školy. O situaci v rodině nesměla nikde mluvit, když se někomu svěřila, byla označena za lhářku. Po letech týrání se jí podařilo z domu utéct.
Rodiče se tak ocitli v nedobrém společenském postavení. „Jejich čest a pověst byly v sázce do té míry, že mi vyhrožovali smrtí. V některých oblastech Blízkého východu stále dochází k vraždám ze cti. V této kultuře neexistuje možnost najít nějakou střední cestu nebo kompromis. Děti musí přijmout rodinná pravidla, jinak mohou být rodinou zavrženy a v některých případech zabity.
Jediným řešením je útěk.
Popisuje situaci Nina, která byla bez domova, dokud nepotkala svoji partnerku Nour, ke které se nastěhovala.
Štěstí a bezpečí však netrvalo dlouho. Rodina lhala policii, že dcera byla unesena. Tak se podařilo odhalit její úkryt. Rodinní příslušníci se do bytu vloupali a dívky musely narychlo dům opustit. Od té doby se pár musel stěhovat několikrát. Jejich situace zneužívají pronajímatelé, makléři i sousedé. Vydírají dívky nebo je rovnou udají policii. Pár přátel z queer komunity se ale postavilo na jejich stranu. Jedním z nich je i 33letý Matúš ze Slovenska, který v Berlíně studuje arabistiku. Před pár měsíci se vydal do Egypta, kde se seznámil s Ninou a Nour, kterým se nyní snaží ze všech sil pomoci.
Touha po azylu
V obtížné situaci je i 24letá Nour, která se narodila jako intersexuál. „Její nebinární vzhled a hlas nelze zamaskovat. Pokaždé, když jsem s ní šel ven, kolemjdoucí otevřeně řešili, jakého je pohlaví, a komentovali její vzhled,” popisuje Matúš. Intersexualita podle místních zvyklostí také ohrožuje čest rodiny. Snaha vnutit Nour mužské pohlaví ztroskotala a vedla k mnoha bojům mezi rodiči a dcerou. Rodina se dívky nakonec zřekla. Nour se podařilo najít práci a stabilní domov. Ve volném čase se věnovala aktivismu.
Být queer není v zemi nezákonné, aktivismus a šíření informací o tématu ale ano. Nour je tak v neustálém nebezpečí, že ji policie odhalí. Kvůli nejistotě a častému stěhování není v tuto chvíli dvojice schopná pracovat a vydělávat na živobytí. Jako jediné řešení vidí získání azylu v jiné zemi, to však není jednoduché a pandemická situace vše jen prodlužuje.
„Žádáme proto o pomoc se 2 měsíci nájemného zde v Egyptě, než se vyřídí vše potřebné se získáním azylu v jiné zemi.”