Lesbický pár čelí v Egyptě pronásledování. Prosí svět o pomoc

Egypt / Zbierku organizuje Matúš Pollák moc.liamg@9kallopsutam

{}
0 %

Lesbický pár čelí v Egyptě pronásledování. Prosí svět o pomoc

Vybraných 0 Kč z 25 000 Kč
Zostáva -633 dní
0 % z původního cíle
Zbierka bola ukončená 09. marec 2022

Zbierce pomôžete zdieľaním na sociálnych sieťach

18letá Nina se narodila do konzervativní egyptské rodiny. Její život byl náročný již od dětství. Potýkala se s násilím a sexuálním násilím ze strany otce i dalších členů rodiny. Situace se ještě zhoršila, když vyšlo najevo, že je Nina lesba. Dívka trpěla psychickými problémy v důsledku zanedbávání a věznění. Někdy byla i týdny zavřená v pokoji, často nemohla chodit ani do školy. O situaci v rodině nesměla nikde mluvit, když se někomu svěřila, byla označena za lhářku. Po letech týrání se jí podařilo z domu utéct. 

Rodiče se tak ocitli v nedobrém společenském postavení. „Jejich čest a pověst byly v sázce do té míry, že mi vyhrožovali smrtí. V některých oblastech Blízkého východu stále dochází k vraždám ze cti. V této kultuře neexistuje možnost najít nějakou střední cestu nebo kompromis. Děti musí přijmout rodinná pravidla, jinak mohou být rodinou zavrženy a v některých případech zabity.

Jediným řešením je útěk.

Popisuje situaci Nina, která byla bez domova, dokud nepotkala svoji partnerku Nour, ke které se nastěhovala.

Štěstí a bezpečí však netrvalo dlouho. Rodina lhala policii, že dcera byla unesena. Tak se podařilo odhalit její úkryt. Rodinní příslušníci se do bytu vloupali a dívky musely narychlo dům opustit. Od té doby se pár musel stěhovat několikrát. Jejich situace zneužívají pronajímatelé, makléři i sousedé. Vydírají dívky nebo je rovnou udají policii. Pár přátel z queer komunity se ale postavilo na jejich stranu. Jedním z nich je i 33letý Matúš ze Slovenska, který v Berlíně studuje arabistiku. Před pár měsíci se vydal do Egypta, kde se seznámil s Ninou a Nour, kterým se nyní snaží ze všech sil pomoci.

Touha po azylu

V obtížné situaci je i 24letá Nour, která se narodila jako intersexuál. „Její nebinární vzhled a hlas nelze zamaskovat. Pokaždé, když jsem s ní šel ven, kolemjdoucí otevřeně řešili, jakého je pohlaví, a komentovali její vzhled,” popisuje Matúš. Intersexualita podle místních zvyklostí také ohrožuje čest rodiny. Snaha vnutit Nour mužské pohlaví ztroskotala a vedla k mnoha bojům mezi rodiči a dcerou. Rodina se dívky nakonec zřekla. Nour se podařilo najít práci a stabilní domov. Ve volném čase se věnovala aktivismu.

Být queer není v zemi nezákonné, aktivismus a šíření informací o tématu ale ano. Nour je tak v neustálém nebezpečí, že ji policie odhalí. Kvůli nejistotě a častému stěhování není v tuto chvíli dvojice schopná pracovat a vydělávat na živobytí. Jako jediné řešení vidí získání azylu v jiné zemi, to však není jednoduché a pandemická situace vše jen prodlužuje.

„Žádáme proto o pomoc se 2 měsíci nájemného zde v Egyptě, než se vyřídí vše potřebné se získáním azylu v jiné zemi.”

Ďalšie aktuálne zbierky

Vánoční přání pro nevidomou Violku: Naděje existuje
40 %

Vánoční přání pro nevidomou Violku: Naděje existuje

Štědré Vánoce pro děti samoživitelů
56 %

Štědré Vánoce pro děti samoživitelů

Vánoční sbírka pro toulavé psy z Gruzie, kteří by si zasloužili mnohem více
47 %

Vánoční sbírka pro toulavé psy z Gruzie, kteří by si zasloužili mnohem více