Delfinoterapie pro usměvavou Natálku s Angelmanovým syndromem

Dolní Lutyně / Sbírku organizuje Martina Nováková

{}

Delfinoterapie pro usměvavou Natálku s Angelmanovým syndromem

0 %

Vybráno 23 900 Kč z 130 000 Kč
Zbývá 38 dnů
Sbírka byla ukončena 30. června 2024

Pomozte sbírce na znesnáze21 sdílením

Natálka je krásná usměvavá 9letá holčička. Narodila se nám jako zdravé miminko. Po porodu mi ji dali do náruče a řekli: "maminko, máte krásnou, zdravou holčičku ".

Vše bylo zalité sluncem do chvíle, kdy "to" všechno začalo.

Zhruba od 6.měsíce se Natálka přestalal vyvíjet tak, jak by měla. Neuměla se posadit, pást koníky, přetáčet se apod. Říkali jsme si, že je jen oproti svým vrstevníkům trochu opožděná, a že to vše časem dožene. Na doporučení lékařů jsme začali cvičit Vojtovu metodu, absolvovali různá vyšetření u specialistů (genetika, neurologie).

Po několika letech jsme se konečně dočkali diagnózy: Angelmanův syndrom.

Dobře si vzpomínáme na tu chvíli, když nám zprávu z nemocnice telefonovali. V tu chvíli mě pohltilo hrozné horko, smutek, pláč a hlavně strach. Nevěděli jsme, co všechno to pro nás bude znamenat. Jedno jsme však věděli: hlavu vzhůru, máme krásnou holčičku, která nás i přes ten všechen boj dělá těmi nejšťastnějšími rodiči na světě!

Často jsem si kladla otázku, proč zrovna já, proč zrovna my? Ale říkám si, že vše se děje z nějakého důvodu.

Hlavní je, že mám vedle sebe milujícího manžela a rodinu, která je nám největší oporou.

ANGELMANŮV SYNDROM je vzácné genetické onemocnění. Nelze je proto vyléčit, ale pouze zmírnit jeho projevy. Vyznačuje se opožděným vývojem, mentální retardací, epilepsií, problémy s koordinací pohybů a rovnováhou.

Tyto děti jsou však velmi šťastné. Mají typický usměvavý výraz v obličeji a emoce vyjadřují máváním rukama. Především milují vodu. ANGEL=ANDĚL.

Natálka je tedy náš usměvavý andílek s ďáblíkem v těle! Kromě této diagnózy má Natálka také vrozenou zrakovou vadu. Předměty dokáže zafixovat jen do vzdálenosti 2 metrů. Takže hračky a různé pomůcky podáváme hodně zblízka. Brýle, čočky ani operace nepomůžou. Očička proto stimulujeme pomocí různých kontrastních a světelných podnětů.

Jak sbírka pomůže?

Touto cestou bychom rádi vyzkoušeli delfinoterapii. Kontakt se zvířaty má bezpochyby příznivé účinky, zejména u dětí s psychickými i fyzickými onemocněními. Natálka je velkým milovníkem vody, v bazénu dokáže řádit i hodiny! Myslíme si, by ji tato terapie mohla posunout zase o kousíček dál.

Peníze ze sbírky bychom použili na zmíněnou delfinoterapii v Egyptě v září 2024, a také na náklady spojené s dopravou a ubytováním.

Pravidelně dojíždíme na rehabilitace Arcada v Ostravě a 1x ročně absolvujeme měsíční rehapobyt v Klimkovicích. Je to naše velká bojovnice a za tu dobu udělala spoustu pokroků!

Díky rehabilitacím se Natálka dokázala sama posadit, chodit po čtyřech a hlavně nám ji částečně rozchodili. Do 3 let neuměla klasický nákrok s pokrčením v kolenou, pouze s naší oporou a dopomocí dokáže ujít malou vzdálenost. Kvůli zrakové vadě a celkové diagnóze si ve vysokých pozicích není vůbec jistá a bojí se.

Jako rodiče děláme maximum pro to, aby se Natálka dokázala alespoň trochu začlenit do normálního běžného života. Nyní je žákyní 3. třídy speciální základní školy Slezské diakonie v Bohumíně. Natálka je hodně pozorná, umí krásně naslouchat, zajímá se o okolí a vše co se kolem ní děje. I když nemluví, tak podle jejího výrazu nebo zvuků víme, oč si žádá. Má ráda hudbu, dokáže se při ní tak odvázat, že roztančí i celé publikum.

Věříme, že i s vaší pomocí to společně zvládneme. Z celého srdce děkujeme za jakoukoliv podporu. Velice si tohoto vážíme.

Martina a Michal Novákovi

Partneři sbírky 1

3024

Pro platbu můžete využít také tento QR kód, případně platbu zaslat na účet 4004040040/5500 s variabilním symbolem 3024. Pro zanechání vzkazu využijte tlačítko DAROVAT, také pro běžný převod, platbu kartou a Apple/ Google Pay. Pro potvrzení o daru použijte vždy tlačítko DAROVAT. Více se dočtete v našich Darovacích podmínkách.

Sbírku již podpořilo 19 dárců

„Držíme palce “
300 Kč — Anonymní dárce před 9 hodinami

152 Kč — Anonymní dárce před 11 hodinami

„Ať se Natálce delfínci moc líbí ❤️“
1 500 Kč — Luci a kluci před 3 dny

10 000 Kč — Anonymní dárce před 3 dny

„Hodně štěstí Natálce i rodičům. “
200 Kč — Richard před týdnem

„💞🍀🍀🍀🐬“
1 221 Kč — Zdenka Lagronová před týdnem

100 Kč — Anonymní dárce před týdnem

252 Kč — Anonymní dárce před 2 týdny

373 Kč — Anonymní dárce před 2 týdny

„Atˇto natálce pomůže “
500 Kč — Radka před 2 týdny