Barevný svět bojuje za zachování pracovních míst pro lidi s mentálním postižením

Třebíč / Sbírku organizuje Denní centrum Barevný svět, o.p.s. ue.tevs-ynverab@avokcut

0 %

Barevný svět bojuje za zachování pracovních míst pro lidi s mentálním postižením

Vybráno 85 961 Kč z 200 000 Kč
Zbývá 50 dnů
43 % z původního cíle
Sbírka byla ukončena 22. ledna 2022

Sbírce pomůžete i sdílením

Denní centrum Barevný svět, o.p.s. je organizace s 16letou historií. Poskytujeme tři sociální služby pro handicapované (denní stacionář, sociální rehabilitaci v Jaroměřicích nad Rokytnou a chráněné bydlení v Hrotovicích a Třebíči). Nad rámec těchto aktivit také vytváříme chráněná pracovní místa. Provozujeme dvě chráněné kavárny a chráněnou dílnu, kde v současné době zaměstnáváme dvacet osob se zdravotním postižením, které pracují s podporou pěti pracovních asistentů. Doba covidová zde však zanechala šrám, který může být pro udržení celého rozsahu našich služeb nezvratný.

Rozhodnutím úřadu práce jsme byli postaveni před problém, kdy jsme od poloviny letošního roku přišli o dotace na částečnou úhradu mezd našich zaměstnanců s postižením a jejich asistentů.

Výpadek dotace ze strany úřadu práce činí 1 200 000 Kč, které nám nyní chybí, abychom mohli pracovní místa pro naše zaměstnance s mentálním postižením zachovat.

Co se stalo?

V loňském roce na podzim jsme čelili tomu, že spousta našich zaměstnanců opakovaně padala do karantén a izolací. Naše kavárny byly z důvodu nařízení vlády zavřené a nebylo úplně jasné, jakým způsobem bychom měli vykazovat podklady pro úřad práce, který spolufinancoval mzdy zaměstnanců se zdravotním postižením. Vzhledem k těmto nejasnostem jsme se pak následně dostali do situace, kdy jsme museli mzdu části zaměstnanců dorovnat doplatkem. Protože se jednalo o malé částky, vyplatili jsme v hotovosti. Bohužel, úřad práce toto naše jednání posoudil jako chybné, protože dle zákona se má 80 procent mezd zaměstnanců se zdravotním postižením vyplácet bezhotovostně.

Argumentovali jsme tím, že částka doplatku v hotovosti za období od října do prosince roku 2020 činila celkem 27 950 Kč z celkového objemu obdržených dotací za rok 2020 ve výši 2 359 742 Kč, což činí pouhé jedno procento z celkové částky. I přes skutečnost, že podstatná část mzdy byla těmto konkrétním zaměstnancům vyplacena bezhotovostně, vyhodnotil Úřad práce toto jako porušení podmínek daných zákonem, neboť dle své interní metodiky neposuzuje objem vyplácených peněz, ale pouze počet jednotlivých zaměstnanců, kteří dostali plat vyplacený v hotovosti.

Veškeré síly proto již více než čtvrtroku intenzivně soustředíme do nejrůznějších fundraisingových aktivit. Oslovujeme také firemní a individuální dárce. Z úsporných důvodů jsme museli od 1. 9. 2021 přerušit provoz chráněné kavárny v Hrotovicích a místní zaměstnance převést na jinou práci. Veškeré tyto aktivity podnikáme s cílem celou situaci ustát a nenechat padnou to, co jsme mnoho let budovali a co dává mnohým z našich zaměstnanců životní smysl.

Upřímně děkujeme všem, kteří se rozhodnou nás podpořit.

Partneři sbírky 2

Karel JANEČEK

Patronem této sbírky je Karel Janeček, který násobí příspěvky zlatým řezem.

Dana Drábová

Patronem sbírky je Dana Drábová, předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost

Sbírku již podpořilo 38 dárců

Sbírku již podpořil Karel JANEČEK částkou 32 834 Kč.

Karel JANEČEK každý příspěvek navyšuje poměrem zlatého řezu, až do celkové hodnoty podpory 63 504 Kč.

2 000 Kč — BANEX s.r.o. před 14 hodinami

„držím vám palce. dozvedel jsem se o vás od Vrati z Australie.“
25 Kč — Martin Pešlo před 16 hodinami

7 500 Kč — Alena Hostašová před 2 dny

„good luck“
777 Kč — Vrata z Australie před 2 dny

„Jen malý příspěvek, ale snad pomůže.“
2 112 Kč — Slávek Jirsa před 2 dny

„Držte se!“
1 221 Kč — Müller Karel před 3 dny

1 262 Kč — Anonymní dárce před 4 dny

„AŤ vám jde práce od ruky! :)“
252 Kč — Anonymní dárce před 4 dny

10 000 Kč — Vladimír Holý před 4 dny

252 Kč — Anonymní dárce před týdnem

Další běžící sbírky

Od trhovců nakoupíme, dětem a seniorům nadělíme
57 %

Od trhovců nakoupíme, dětem a seniorům nadělíme

Štědromocná sbírka pro pečující
31 %

Štědromocná sbírka pro pečující

Kmenové buňky pro Davču
45 %

Kmenové buňky pro Davču