Koňský doktor dokáže léčit tělo, duši i řeč

Zvířecí duše jako lék. Terapeut na čtyřech nohách. Tato spojení ještě před lety dávala smysl jen málokomu, osvěta animoterapií roste až v poslední době a v přímé úměře s tím i počet nemocných lidí, kterým pomáhá. Přesto se stále najdou odpůrci, nebo snad nedůvěřivci, kteří nedokáží pochopit, jak může zvíře léčit nemocného člověka. A proto jsme se rozhodli věnovat tomuto tématu prostor. Protože i u nás na znesnáze21 se v poslední době sešlo hned několik nových sbírek na hipoterapii pro děti rodičů, kteří si je nemohou ze svého příjmu dovolit. Chceme dát prostor dárcům pochopit a vyslyšet jejich prosby.

„Janičce hiporehabilitace přinášejí rozvoj v komunikaci. Mají velmi příznivý vliv na psychiku, ale hlavně se viditelně posiluje svalstvo celého těla, protože má vedle poruchy autistického spektra také hypotonii, slabé svaly po celém těle. Pětadvacet minut hiporehabilitace stojí 400 korun. A protože musí docházet na celou řadu jiných terapií, finančně to z jednoho příjmu nezvládáme,“ říká maminka Jana Sluková, která si kvůli péči o dceru v zaměstnání požádala o možnost využít neplaceného volna v rámci čtvrtého roku Janičky, aby se mohly plně věnovat terapii.

Nechceme to vzdát, když vidíme úspěchy. Nemůžeme jí bránit ve vývoji, chceme jí umožnit se posunout jak nejdál to půjde,“ vysvětluje důvody proč založila sbírku na znesnáze21 a děkuje předem všem, kteří se je rozhodnou v jejich úsilí podpořit.

Hipoterapie je metoda, která využívá jako pomůcku speciálně připraveného koně. Jeho pohybu hřbetu v kroku. Střídavý, rytmický a cyklicky se opakující pohyb nabízí stimulaci, která aktivuje centrální nervovou soustavu a tím jeho motorické chování. Ano, jízda na koni za podpory zkušených lidí dokáže skutečně léčit. „Janička přijde, pomazlí se s koníčkem a za pomoci terapeutky na něj usedne a obejme ho. Celých 25 minut si s Janičkou povídá, Janička při tom cvičí s míčky, kroužky, jede bez držení, dělá různé cviky,“ popisuje průběh terapie maminka Jana. Stejně dobré zkušenosti má také maminka malé Gábinky, která založila na znesnáze21 sbírku na hipoterapii před rokem. Díky skvělým dárcům se podařilo získat prostředky na pomoc čtyřleté dcerce.

Hipoterapie pro Janičku s autismem a hypotonií
100 %

Hipoterapie pro Janičku s autismem a hypotonií

Kůň pomáhá nejen Gabčině tělíčku, ale i mluvení. Díky koňskému kroku má rodina naději, že jednou bude mluvit

„U nás je hipoterapie a díky možnostem spolku Caballinus, kam docházíme na ambulantní jízdy a jedenkrát ročně absolvujeme intenzivní pobyt v Krkonoších. Gábinka začala na koni jezdit ve svých 14 měsících a hned po první jízdě jsem věděla, jak moc to bylo dobré rozhodnutí, které jsem učinila velmi intuitivně.

Gábinku hipoterapie velmi baví. Takovéto jízdy může kvůli náročnosti absolvovat 2x denně po dobu pěti dní. Většinou takového intenzivní týdny mívá Gabča 5-6x do roka. Máme také dost jiných terapií, ale hipoterapie patří opravdu mezi jedny z těch nejoblíbenějších. Ten efekt, který to na Gabču má, je skvělý a jsme vděčni, že tu možnost máme. Gábinka je více zpevněná a je vidět, že si je zase o něco jistější ve svém pohybu. Gábi navíc trpí i poruchou komunikace. Stěžejní pro to, aby třeba jednou mluvila, je právě i tempo koňského kroku. Naučí se díky němu frázovat a přidávat výslovnost souhlásek a slov.

Ještě jednou bych moc ráda poděkovala všem milým dárcům, kteří se rozhodli na znesnáze21 podpořit naši Gábinku. Děkujeme za naději na další pokroky!

Kůň jako nástroj k pomoci není zadarmo.

Oddanost pomoci má i svou daň. Veronika se svým koněm Sagim nezištně objíždí domovy pro seniory, sama se ale potýká s finanční nejistotou

Nenechme odklusat radost osamělých seniorů
100 %

Nenechme odklusat radost osamělých seniorů

Veronika a kůň Sagi jsou legenda nejen u dříve narozených, ale především u seniorů, kteří žijí často bez návštěv v domovech důchodců a bez možnosti se přitulit, popovídat a zasmát, je doslova životadárná. Tohle duo navštěvuje také klienty upoutané na lůžko, kteří se společných aktivit běžně neúčastní a jejich společníkem jsou většinu času jen čtyři stěny jejich pokoje. Aby mohla tato dotyková terapie dál léči stovky duší ročně, dala Veronika výpověď v práci. Aby pomáhala jiným, sama se tiše odráží ode dna.
Tuhle nerozlučnou dvojku spojila nehoda, která sesadila Veroniku ze sedla a postavila ji na zem vedle Sagiho.

Jednoho dne jsem totiž skončila v nemocnici. Počítala rány a zlomeniny. Komplikace všechno prodloužily víc, než jsem čekala. Ale první moje cesta vedla do stáje. Nejdřív na vozíku, po nějaké době s berlemi. Sagi byl v úžasném klidu a pohodě. Vozík ani berle mu nevadily, byl citlivý a ohleduplný. Prvních pár metrů po mém úrazu jsme ušli spolu. Byl nedílnou součástí mé rehabilitace. A pak jsem se rozhodla, že si to nenechám jen sama pro sebe. Během roku jsme se Sagim absolvovali specializační zkoušky České hipoterapeutické společnosti s výsledkem nejlépe připravený kůň.

Jejich posláním se stala pomoc ostatním. A tak vznikla iniciativa Asistenční jednorožec. Rozdávají ze sebe všechno, co mohou, aby jiným úsměv přinesli. –  Sagi nemá problém s následováním invalidního vozíku, člověka s chodítkem nebo berlemi. Vnímá a chápe tělesné omezení a přizpůsobí se mu. U ležících klientů přistupuje až k lůžku a trpělivě čeká, jak se setkání vyvine.

Přítomnost velkého zvířete působí terapeuticky samo o sobě. Motivuje klienty k pohybu, krmením nebo česáním procvičují jemnou motoriku, pomáhá se zahájením komunikace, přináší vzpomínky spojené s koňmi, nechává vyplavat na povrch emoce a už samotná teplá koňská srst uklidňuje.

Snahy terapeutů žádat peníze z grantů, a ulehčit tak peněženkám klientů, jsou v současné nejisté době méně úspěšné

Ještě dlouhá cesta povede k tomu, aby pojišťovny hipoterapie proplácely. Do té doby jsou rodiče nemocných dětí často závislí na pomoci dárců. Nakrmit koně a zajistit mu veterinární péči znamená položky, které opravdu nedovolují nabízet službu bezplatně.

Říká se, že nejkrásnější pohled na svět je z koňského hřbetu. Pro děti s autismem nebo poruchou motoriky to platí dvojnásob. Děkujeme všem, kteří jim svou finanční podporou dávají možnost růst. Ve všech významech tohoto slova.