Přítomnost rodičů pro děti v nemocnicích: darujme ji společně

Praha / Sbírku organizuje Český helsinský výbor, z.s.

{}

Přítomnost rodičů pro děti v nemocnicích: darujme ji společně

0 %

Vybráno 153 427 Kč z 512 000 Kč
Zbývá 37 dnů
Sbírka byla ukončena 31. března 2024

Pomozte sbírce na znesnáze21 sdílením

Představte si, že vaše dítě musí nějakou dobu pobýt v nemocnici a personál vám tvrdí, že tam s ním být nemůžete. Nebo potřebuje vyšetřit u lékaře, a i tady vám říkají, že s dítětem zůstat nesmíte. Často vás přesvědčují, že byste překáželi, že dítě bez vás bude líp spolupracovat, a že kdyby tam pustili vás, chtěli by to tak všichni.

Víte, že s dítětem můžete jako rodič nebo jiná pečující osoba zůstat vždy pokud nejste např. opilí, nebo neohrožujete personál?

Znáte svoje práva i práva vašeho dítěte? Máte přehled o tom, co po Vás může požadovat nemocnice? Víte, kde najdete informace a podporu?

My to víme a chceme, aby byly tyto informace dostupné pro všechny. Jen tak se může situace začít zlepšovat. Také pracujeme na systémových změnách, aby se děti traumatickým zkušenostem vyhnuly. Pod hlavičkou Českého helsinského výboru na tématu práva dětí v nemocnici pracuje Ágnes Bučinská Němečková. Problematice se věnuje od roku 2017, má zkušenosti s komunikací s nemocnicemi a s konzultacemi s rodiči, kteří jsou v zoufalé situaci, protože jim není umožněno být se svým dítětem v nemocnici nebo při ošetření.

Je potřeba pracovat na tématu systematicky a vzdělávat zdravotníky i rodiče. Měnit provozní pravidla zdravotnických zařízení. Jen tak dosáhneme toho, že práva nemocných dětí budou dodržována, tak jak ukládá zákon.

Podpořte naši sbírku a my uděláme 4 věci, které teď považujeme za nejdůležitější:

·        Spolupráce místo souboje – Pomůžeme nemocnicím s nastavením partnerského přístupu k rodičům. Výzkumy i data ukazují, že neoddělování rodičů od dětí v nemocnici je prospěšné a urychluje jejich léčení. Zdravotníci a rodiče mají být partneři, jde jim o společnou věc a tou je zdraví dítěte.

·    Důležité informace na jednom místě – Vytvoříme informativní příručku a web, které rodiče a jiné pečující osoby snadno a srozumitelně provedou jejich právy při hospitalizaci nebo ošetření dítěte. Ukážeme, jak zvládnout náročné situace, jak komunikovat a jak všechno co nejlépe zvládnout.

·    Odborná podpora pro krizové situace – Na některé situace se nedá připravit předem. Máme zkušenosti a umíme poradit, co je v mezích zákona a co už je nepřijatelné překročení zákonného rámce. Dáme je k dispozici všem, kteří je potřebují. Pokud všechny snahy o komunikaci selžou, dokážeme v krajním případě poradit i s podáním stížnosti na zdravotnické zařízení a provedeme Vás tím procesem až do konce.

·    Změny v zákonech a kontrola – Práce na legislativních změnách je pomalá a musí být systematická. Vaši finanční podporu využijeme k soustavnému tlaku na změny a na zavedení funkčních kontrolních procesů v nemocnicích. Dosáhneme toho, aby dodržování práv dětí bylo u nás běžným standardem jako v jiných západních zemích.

Vaše dítě má právo na přítomnost rodiče, nebo jiné pečující osoby během celé hospitalizace.


Zasazujeme se o plné uznání práva nezletilých pacientů na nepřetržitou přítomnost svých zákonných zástupců v nemocnici. Toto základní lidské právo je zřetelně zapsáno v naší státní legislativě.

V mnoha nemocnicích však bohužel zůstává pouze prázdnými slovy na papíře. Přitom toto právo má pevné kořeny v Chartě práv hospitalizovaných dětí a také v zákoně o zdravotních službách. Přesněji řečeno, paragraf 28 tohoto zákona stanoví, že každé dítě má právo na nepřetržitou přítomnost svého zákonného zástupce.

Situace, kdy toto právo nemusí být v zájmu dítěte respektováno, jsou skutečně vzácné.

I Ministerstvo zdravotnictví sdílí tento pohled. V červnu 2023 vydalo metodický pokyn, jenž se přímo soustředí na práva dětí hospitalizovaných v nemocnicích.

Spojme síly, abychom zajistili, že už žádné dítě nezůstane v nemocnici samotné!


Na naší straně již stojí:

Lucie Koutná, influencerka @lifemomlucy, maminka se zkušeností

“Chtěla bych podpořit tento projekt, protože jsem si sama prošla velmi náročnou situací při hospitalizaci 7-leté dcery. Zažila jsem, jaké to je, když dochází k systémovému porušování práv dítěte – bylo mi bráněno v přístupu k dceři.

Byly to velmi náročné a bolestivé chvíle, když mi dceru po příjezdu na pohotovost hospitalizovali a poslali mě domů pro její věci. Po návratu do nemocnice mě k ní personál odmítl pustit s odůvodněním, že rodiče k dětem nesmějí. Byla jsem bezradná.

Volala jsem proto Ágnes Němečkové, ta mě uklidnila a poradila mi, jak postupovat. Fakt netuším, jak by to celé dopadlo. Na konci příběhu mě vyvádí policie a vyhrožuje zákazem vstupu do nemocnice. I když jsem díky poradenství od Ágnes věděla jak postupovat dál, rozhodla jsem se strážníkům aktivně nijak nebránit a poslouchat příkazy, protože dcera vše sledovala z druhého konce chodby, kde za dveřmi stála v doprovodu tří sester a byla velmi vyděšená. Ke mně nesměla. Mohla mi zamávat jen z chodby. Bylo to neskutečné.

Druhý den ale překvapivě najednou všichni rodiče mohli k dětem. Papír s informací o zákazu vstupu rodičů k dětem ze dveří zmizel! Díky informacím od Ágnes mám vše nahrané, mám tedy důkaz, kde je slyšet, jak mi sestry i policie vyhrožují, ač jsem byla naprosto klidná a nebyl žádný relevantní důvod mne k dceři nepustit.

To vše pouze proto, že jsem se chtěla rozloučit s dcerou a dát jí věci, obejmout ji…

Na jednání nemocnice i strážníků jsem podala stížnost a případ se táhne už několik let Je v něm vidět mnoho pochybení a nepravd jak ze strany městské policie, tak i nemocnice.

Nehodlám se vzdát, protože tohle se dít nesmí!

Nejde ani tak o mne a moje pocity, ale o pocity a potřeby dětí, které jsou v nemocnici najednou samotné v cizím prostředí, bez podpory někoho, kdo je jim blízký a umí je utěšit a uklidnit.”


Ambasadorka projektu herečka Marie Doležalová:

“To, co dělá Ágnes Bučinská Němečková s Českým helsinským výborem pro děti a jejich rodiče, mi dává dlouhodobě velký smysl. Lékaři jsou tu od toho, aby léčili těla. Dělají to dobře a člověk se nechce ocitnout v situaci, kdy mají v rukou zdraví nebo život jeho dítěte, ale někdy se to bohužel stane. V tu chvíli jsme tu od toho my, rodiče, abychom mysleli také na duši našeho dítěte, protože děti jsou malé a nedokážou ještě nahlédnout, že to co dělají lékaři, je jim prospěšné. I obyčejné nebo banální zákroky a postupy můžou být pro naše děti traumatizující, protože trauma nespočívá ve velikosti situace, ale v pocitu dítěte, že tomu nerozumí, a že u něj není jeho pečující osoba. Podporuji Ágnes a tuto sbírku celým svým srdcem, penězi, i svým ambasadorstvím, Protože každé dítě, kterému pomůžeme být v těžkých chvílích v nemocnici se svými rodiči, od nás dostává dar, který nejde vyčíslit. Dar důvěry v náš svět, dar dětského srdce, které prožilo těžké věci, ale nebylo u toho samo.

Pokud můžete pomoci, udělejte to prosím, protože neexistuje žádná malá částka, ani žádné malé sdílení, každá malá pomoc se sečte a dohromady podpoříme ty, co to nejvíc potřebují. Jako máma myslím často na jiné mámy, které mají nemocné děti, musí být v nemocnici, a nedokážu si představit, jaké je to pro ně může být. Podpořit tuto sbírku může být jedním ze způsobů, jak jim na dálku ukázat naši sounáležitost a podporu.”


Tereza Salte, influencerka @terezainoslo, maminka se zkušeností

Projekt, kterému z celého srdce důvěřují a podpořím ho, jak jen bude v mých silách. S naším rok a půl letým Matheem jsem zažila, jaké to je být na straně rodiče, který si musí vybojovat přítomnost u svého hospitalizovaného dítěte a přeju si, aby už to nikdy žádné dítě, ani rodič nemusel zažít.


Pojďte prostřednictvím této sbírky bojovat za práva dětí s námi. Veškerou naši činnost můžete sledovat i na stránkách www.helcom.cz

Děkujeme za Vaši důvěru.

Partneři sbírky 1

2495

Pro platbu převodem využijte tento unikátní QR kód, nebo na účet 4004040040/5500 s variabilním symbolem 2495

Sbírku již podpořilo 428 dárců

100 Kč — Anonymní dárce před měsícem

200 Kč — Anonymní dárce před měsícem

777 Kč — Anonymní dárce před měsícem

200 Kč — Anonymní dárce před měsícem

373 Kč — Anonymní dárce před měsícem

120 Kč — Anonymní dárce před měsícem

100 Kč — Anonymní dárce před měsícem

373 Kč — Anonymní dárce před měsícem

111 Kč — Anonymní dárce před měsícem

„Přispívám podruhé, nemohu moc. Sbírku jsem rozeslala, nasdílela, bohužel se nevybralo a mě to mrzí. Prosím pokračujte! Jste skvělý ❤️“
300 Kč — Anonymní dárce před měsícem