Podpořte Týnku s kombinovaným postižením v delfinoterapii

jirkov / Sbírku organizuje Monika Heráňová

{}
0 %

Podpořte Týnku s kombinovaným postižením v delfinoterapii

Vybráno 11 980 Kč z 200 000 Kč
Zbývá 59 dnů
6 % z původního cíle
Sbírka byla ukončena 24. května 2023

Sbírce pomůžete i sdílením

Jsme 5členná rodina. S manželem máme 3 děti – 13letou Natálku, 15měsíčního Vašíka a 11letou Týnku.

Týnka se narodila se Smith Magenis syndromem, těžkou mentální retardací s autistickými rysy. Péče o Týnku je velmi náročná, fyzicky i psychicky. Navštěvuje na dopoledne speciální školu a my díky tomu můžeme do práce, starat se o zvířata či podniknout s Natálkou a Vašíkem věci, které by Týnka nezvládla.

Bydlíme v domě celkem na samotě, aby měla Týnka svůj klid a prostor. Chováme i nějaká zvířátka, která má Týnka i my moc rádi.

Co vlastně všechny ty diagnózy znamenají?

Jedná se o kombinované postižení.

Týnka je na mentální úrovni 1-3letého dítěte. Má poruchu spánku, její tělo špatně vylučuje a zpracovává melatonin – hormon spánku. Bez léků spala v noci 2-4 hodiny, což bylo pro všechny vyčerpávající. Když užívá léky, chodí spát kolem 19.-21. hodiny a probouzí se mezi 2.-6. hodinou ranní.

PODNADPIS: Jak sbírka pomůže?

Týnku již v podstatě žádné cvičení a terapie neposune dál, naopak nově naučenými věcmi nahrazuje ty, které již měla osvojené a zapomíná je.

Je tu ale jedna terapie, která je výjimkou a má na naši dcerku velmi pozitivní efekt. A tou je delfinoterapie. Víme to, protože jsme na ní byli v roce 2021. Pobyt prospěl nám všem. Týnka byla velmi klidná a s delfíny plavala hned od první chvíle.

V čem jí terapie pomohla?

Začala velmi dobře vnímat, reaguje na slovní pokyny jako: zavři dveře, počkej, oblékneme se apod. a to dokonce bez toho, aby zapomněla jiné již naučené věci.

Delfinoterapie by se však měla opakovat, aby se její účinek udržel. Proto bychom chtěli delfinoterapii ještě alespoň jednou vyzkoušet, ale finančně je to nad naše možnosti. Proto se na vás obracíme s prosbou o pomoc.

Prosím, pomozte naší holčičce, která trpí poruchou příjmu potravy a jí pouze mixovanou stravu – omáčky, polévky, sunar a poté sladké měkké pečivo. Nejhorší jsou záchvaty agrese a vzteku, některé trvají pár minut, jiné hodiny. Spouštěč takových záchvatů bývá, že něco nejde nebo nemůže, či že cítí bolest, přílišné teplo, nebo zimu, případně, že nerozumí požadavkům okolí. Při afektu se hlavně sebepoškozuje kousáním, boucháním, trháním vlasů.

Když ji zrovna ale nic netrápí, tak je to usměvavá holčička, která miluje vodu, ráda se potápí, tráví čas ve společnosti svého brášky a sestřičky, miluje zvířata, a hlavně kontakt s nimi, mazlí se se slepicí, kozou, králíkem. Miluje kreslené pohádky a plyšáky. Vždy nás dokáže překvapit a sebemenší věc je pro nás velký úspěch i třeba jen dojít s ní do obchodu a koupit pár věcí, či jít na hřiště a odejít bez záchvatu. Prosím, pomozte nám naši holčičku posunout zase o krůček dál na její cestě.

Děkujeme.

:-)

23. 02. 2023

moc děkujeme prvním dárcům :-) přikládáme fotografie z delfínů v roce 2021.

Sbírku již podpořilo 17 dárců

1 000 Kč — Anonymní dárce před týdnem

„Držíme palce <3“
200 Kč — Bára K. před týdnem

5 000 Kč — Anonymní dárce před měsícem

777 Kč — Jiři před měsícem

500 Kč — Anonymní dárce před měsícem

„Věříme v další posun Týnky :) Držte se . “
200 Kč — Rodiče autisty Dominika před měsícem

100 Kč — Röberovi před měsícem

777 Kč — Anonymní dárce před měsícem

„Týnko, držíme palce! “
500 Kč — Mirka před měsícem

„Držím palce “
100 Kč — Karolína Klimešová před měsícem