Oksana prosí o pomoc s evakuací lidí z válečných oblastí

Kopřivnice / Sbírku organizuje Hana Zátopková

{}
0 %

Oksana prosí o pomoc s evakuací lidí z válečných oblastí

Vybráno 41 095 Kč z 500 000 Kč
Zbývá -452 dnů
8 % z původního cíle
Sbírka byla ukončena 30. června 2022

Sbírce pomůžete i sdílením

Dobrý den, jsem Oksana a spolu s manželem Vasylem koordinuji pomoc pro lidi z Ukrajiny, kteří zde zůstali, či se snaží přejít do bezpečí. Nyní nám ale dochází finance, kterým se nám nedostává, a tak Vás moc prosíme o pomoc a podporu.

Téměř od samého začátku války se s manželem snažíme dostat lidi z oblastí zasažených válkou, hlavně z oblasti Nikolajev a Cherson, kde máme spoustu přátel a známých.

První den války jsme tomu nechtěli věřit, mysleli jsme si, že to brzy skončí. Zprvu se nám podařilo dostat do bezpečí 27 lidí, z toho 24 dětí. Ale válka pokračovala dál, a tak to tím nekončilo, ale spíše celé začalo: naši přátelé u nás nechali své děti a jeli na pomoc jiným rodinám, které mají mnoho adoptovaných dětí a je pro ně tak komplikované se jakkoliv samostatně evakuovat. Přivedli dalších 80 lidí. S tím jsme zpočátku nepočítali, a tak jsme museli začít hledat, kam je vezmeme a vymyslet, co dále. Mezi tím se nám ozývali další lidé s prosbou o pomoc. Podařilo se nám zkontaktovat dobrovolníky z Evropy, kteří nám pomáhají vše koordinovat.

Přivezli jsme také děti z vybombardovaných dětských domovů, z kojeneckého ústavu i porodnice, kterým je teprve 0-4 roky.

Finance jsou ale klíčovým prostředkem k takové pomoci. Příspěvky budeme dále využívat na evakuaci lidí, zejména rodin s adoptivními dětmi. Potřebují léky, jídlo, hygienu. A také je pro ně často velmi důležitá modlitba. Jde většinou o ženy a děti, nemocné a postižené. K dnešnímu dni má náš tým 27 minibusů, které jezdí do válečných oblastí, a to je stále velmi málo, na počet lidí, které je ještě stále potřeba odvést do bezpečí. Připojilo se k nám mnoho dobrovolníků, kteří jsou ochotni podstoupit riziko nebezpečí cest pro záchranu jiných. Nikdy nemáme jistotu, že po opuštění místa se vrátíme živí a zdraví.

Je to velmi dlouhá a nebezpečná cesta, zvládáme se do oblastí dostat maximálně 2x týdně. Dnes náš tým již evakuoval více než 6 000 osob, ale každý den se toto číslo navyšuje.

Z toho důvodu musí být auta ve vynikajícím stavu, jelikož po cestě se nesmí zastavit, všude jsou výstřely a riziko nebezpečí. – Jedna cesta, kdy jsme schopni přivézt do bezpečí asi 20 osob, vychází cca na 7 700 Kč (nafta, jídlo pro řidiče a lidi). Po ujetí 10 000 km je pak pokaždé nutno provézt a zaplatit údržbu vozu. Čím více prostředků se nám podaří nashromáždit, tím více lidí se nám ještě podaří evakuovat. 

Z celé naší rodiny se stali dobrovolníci Červeného kříže, hledáme také léky pro nemocné a nemocnice, které přijímají zraněné vojáky a civilisty.

Doslova včera (30.3.), na naše dva řidiče vystřelili v Nikolajevu. Díky Bohu jsou naživu. Stále se modlíme za mír pro Ukrajinu.

Naše srdce jsou zlomená, ale naděje umírá poslední. Děkujeme za Vaše milá slova, modlitby a pomoc, které k nám posíláte. 

Oksana Krestynych

Poděkování všem dárcům

11. 07. 2022

Mockrát děkujeme všem dárcům, kterým není lhostejný osud jiných lidí a rozhodli se jakýmkoli způsobem přispět svou pomocnou rukou, finančními prostředky i vyjádřením podpory lidem, kteří neprávem trpí. 

Vážíme si toho, že v záplavě lidské solidarity mnoha lidí jste přispěli nemalou částkou i na tuto sbírku. Pomohli jste tak společně dostat se do bezpečí asi 100 lidem, což je nezanedbatelné číslo. Za to Vám všem patří velký dík. 

Kéž tato sbírka společně s jinymi aktivitami pomůže k ukončení zla, které se nyní odehrává na Ukrajině. 

Sbírku již podpořilo 23 dárců

„Převod ze sbírky Mission Camp 2022“
9 428 Kč — znesnáze21 před rokem

1 230 Kč — Martin R. před rokem

1 000 Kč — Ester Polakova před rokem

5 000 Kč — Anonymní dárce před rokem

500 Kč — Anonymní dárce před rokem

„Mír Ukrajině.. “
1 000 Kč — Jarka před rokem

„Ať se dobré dílo daří...“
1 000 Kč — Pavel Stejskal před rokem

735 Kč — Anonymní dárce před rokem

„Pan Buh vam zehnej“
2 000 Kč — Michaela před rokem

„Díky za vaši službu.“
3 000 Kč — Jana před rokem