Oběti sexuálního násilí na Ukrajině volají o pomoc

/ Sbírku organizuje Lékaři a záchranáři Čech a Moravy na Ukrajině

{}

Oběti sexuálního násilí na Ukrajině volají o pomoc

0 %

Vybráno 657 516 Kč z 425 000 Kč
Zbývá -708 dnů
Sbírka byla ukončena 09. července 2022

Pomozte sbírce na znesnáze21 sdílením

Putinova invaze a anexe Ukrajiny vykreslily ty nejhorší válečné noční můry. Odhodlání Ukrajinců bojovat za svobodu si vybralo svou obrovskou daň. Rodiny nepřišly jen o své domovy, otce... s civilními zajatci se zachází v rozporu s lidskými právy. Ukrajinské ženy se nejenom ztrácejí, ale jsou hlavně znásilňovány. Je potřeba lékařské pomoci. A tak znovu vyrážíme do těchto oblastí – víme přesně kam, proč a za kým.

Jsme nezisková iniciativa Lékaři a záchranáři Čech a Moravy na Ukrajině a spolupracujeme s ukrajinskými zdravotníky i úřady přímo na místě konfliktu, jezdíme tam pomáhat. Potřebnost stále roste, a tak nyní chceme cíleně pomoci i ženám, které se v minulém období staly oběťmi znásilnění, zvláště ze strany bojujících armád. Při těchto událostech dochází u některých z nich i k nežádoucímu otěhotnění.

Vzhledem k výše uvedeným skutečnostem většina z nich uvažuje o ukončení těhotenství.

Na trhu existují přípravky (mifepriston a mispregnolon), které mohou ukončit těhotenství až do 10. týdne, takže tyto tzv. potratové pilulky pokrývají období od počátku války. Postkoitální antikoncepce jsou účinné maximálně do 5 dní od styku a ve válkou zasažených regionech nejsou dostupné. U potratové pilulky se ale jedná o relativně významný zásah do organismu, a tak se jejich užívání v některých zemích, např. i v ČR, děje povinně v zařízeních lůžkové péče. Na Ukrajině podle našich dosavadních informací tak přísná legislativa v užívání těchto přípravků není, přesto je nechceme distribuovat živelně, bez poučení, jelikož by to vedlo ke značným rizikům.

Za vybranou částku 425 000 Kč jsme schopni dodat do zasažených oblastí 3 500 ženám těhotenské testy a těm, které by to potřebovaly, následně budeme moci také poskytnout ve spolupráci s místními gynekology potratovou pilulku. Do nákladů musíme zahrnout i adekvátní vozidlo, pohonné hmoty a další věci. Vytvoříme zázemí, ve kterém budeme poskytovat potřebným ženám veškerou péči.

Víme, že nemůžeme pomoct tak, jak bychom si třeba všichni přáli, ale chceme pomoct aspoň tak, jak je to v našich aktuálních silách – dovézt věci, léky, prostředky a pomoci lidem na místech, kde je potřeba.

Bohužel i my máme své povinnosti a náklady a finančně jsme přetížení, a proto chceme požádat o pomoc prostřednictvím této sbírky ty, kteří mohou přispět.

Kdo jsme?

Byli jsme čtyři. Tři doktoři a jeden záchranář a společně jsme založili iniciativu Lékaři a záchranáři Čech a Moravy na Ukrajině. Nyní je nás víc. Od počátku konfliktu provádíme převozy pacientů z Ukrajiny do České republiky a část z nás také pracovala určitou dobu v nemocnici a na záchranné službě v ukrajinské Poltavě. Máme tak kontakty, díky kterým může být naše pomoc cílená a smysluplná, a ne neefektivní.

Proč to děláme?

Po zprávách o tom, co se děje, jsme se jako hrstka přátel, kteří mají určité zkušenosti, a i odpovídající zdravotní vzdělání, rozhodli, že chceme pomáhat přímo na místě. Vyjeli jsme na polsko-ukrajinské hranice, kde jsme nejen ošetřovali raněné, ale i operovali.

Cílová částka je pokořena!

16. 04. 2022

Společně jsme udělali velkou věc! Je to neuvěřitelné a patří Vám obrovská slova vděku. Díky Vaší dárcovské štědrosti budou Lékaři a záchranáři Čech a Moravy na Ukrajině znovu moci vyrazit do terénu. Přímo v kritických oblastech válečného zbrojení a nadvlády Putinovy razie pomůžete ženám, které nejsou v bezpečí a staly se oběťmi sexuální agrese a znásilnění. Nyní jim budeme ale moci poskytnout dostatečné lékařské ošetření a péči, na kterou mají nárok, ale do teď bohužel nebyla ve válečných podmínkách dostupná. Penízky vybrané navíc pomohou dalším takovým ženám v nesnázi!

Autorkou ilustrace na obrázku je Katarina Kratochvílová, ilustrace je připomínkou toho, že ze semínek v kapsách jednou vyrostou slunečnice a v nebi pak už budou lítat jenom ptáci – ilustrace má symbolizovat výdrž a odvahu Ukrajiny.

Patronka Lilia upozornila na sbírku na společenské akci

13. 04. 2022

Patronka sbírky a zakladatelka nadace Propolis33 Lilia Khousnoutdinová vytáhla na společenskou událost Český ples konanou v Obecním domě v Praze extravagantní róbu! Šaty si sama navrhovala a upravovala speciálně k této příležitosti. Na zadní části je QR kód s odkazem na sbírku a v bočních oblastech se pak nachází ukrajinský citát „nejsem tvoje krasavice“. Právě ten se stal symbolem a heslem boje ukrajinských žen proti na nich páchanému sexuálnímu násilí vlivem Putinovy války proti UA. Outfit vzbudil poprask a vyburcoval českou společnost k aktivitě a součinnosti v solidaritě s UA ženami. Moc si tohoto gesta vážíme 🙏 🇺🇦

Nejsem tvoje kráska

09. 04. 2022

„я тобі не красавіца“ – tato věta se stala sloganem v ukrajinské kampani proti sexuálnímu násilí.

Partneři sbírky 1

NF Propolis33 a Lilia Khousnoutdinová

Patronkou sbírky je Lilia Khousnoutdinová a Nadační fond Propolis33. Organizace násobí příspěvky zlatým řezem.

Sbírku již podpořilo 499 dárců

Sbírku již podpořil NF Propolis33 a Lilia Khousnoutdinová částkou 121 371 Kč.

NF Propolis33 a Lilia Khousnoutdinová každý příspěvek navyšuje poměrem zlatého řezu, až do celkové hodnoty podpory 121 000 Kč.

777 Kč — Anonymní dárce před 2 lety

$ 60 — Anonymní dárce před 2 lety

„Dakujem za to, co robite“
12 € — Sona před 2 lety

500 Kč — Anonymní dárce před 2 lety

777 Kč — Anonymní dárce před 2 lety

400 Kč — Niklas Jonsson před 2 lety

$ 21 — Anonymní dárce před 2 lety

13 € — Anonymní dárce před 2 lety

„Best wishes for your work!“
150 € — Anonymus from Berlin před 2 lety

121 € — Lumnije Jusufi před 2 lety