Nemáme kam odejít - startovací byty pro děti odcházející z dětských domovů

Celá ČR / Sbírku organizuje BD Světlá Hora z.s.

{}

Nemáme kam odejít - startovací byty pro děti odcházející z dětských domovů

0 %

Vybráno 1 277 Kč z 11 000 000 Kč
Zbývá -115 dnů
Sbírka byla ukončena 31. března 2024

Pomozte sbírce na znesnáze21 sdílením

Spolek BD Světlá Hora je neziskovou organizací, kterou jsme založili za účelem cílené pomoci především v oblasti bydlení. Chceme a budeme se zaměřovat především na děti, které odchází z dětských domovů a nemají kam jít.

Dětem opouštějícím dětské domovy chceme zajistit první "startovací" bydlení, pomoci s vytvořením základních životních návyků a řešením každodenních povinností a starostí. Jednoduše pomoci těmto dětem postavit se na vlastní nohy a neskončit na ulici jako bezdomovci nebo drogově závislí, ale stát se úspěšnými mladými lidmi.

Jak to všechno začalo?

V roce 2017 vše začalo tímto příběhem. Měli jsme s kolegyní pracovní schůzku v Bolzanově ulici v Praze. Vystoupili jsme z metra a cestou přes park u Hlavního nádraží jsem viděl vedle lavičky do klubíčka stočeného klučinu, evidentně v křeči a evidentně potřeboval pomoc. Kolegyně mě táhla pryč se slovy ať se na to vykašlu, že je to nějaký feťák nebo bezdomovec. Nedal jsem se, jednak jezdím s dětmi na tábory a jsem také dokonce zdravotníkem Červeného kříže. Zavolali jsme tedy sanitku a čekali na její příjezd. Mezitím mě napadlo, jak je možné, že voláme sanitku až my ? V davu lidí, kteří tudy proudí si nikdo chlapce nevšiml? Dokonce proti nám chvilku před tím šli strážníci městské policie a ani oni nepomohli?! Sanitka přijela velmi rychle, klučinu naložili a já poprosil lékaře, aby mi dal vědět, co se vlastně stalo.

Lékař volal během několika minut a řekl mi, že je to akutní zauzlení střev a že jde klučina rovnou na sál. Po několika dnech jsem šel do nemocnice na návštěvu. Nejprve mi ošetřující lékař řekl, že to bylo za „minutu dvanáct“ a že jsme mu zachránili život. Pak jsem se od Samuela – tak se onen klučina jmenuje - dozvěděl, že měl před čtrnácti dny osmnácté narozeniny. V dětském domově mu udělali oslavu, pak dostal igelitku s osobními věcmi a zavřeli za ním vrátka s radou, aby šel na Úřad práce. Nevěděl vůbec co má dělat, tak šel za starostou městečka, kde byl v domově. Od starosty se dozvěděl, že pro něj nemůže udělat nic. Poradil mu, aby jel do Brna a našel si ubytovnu a práci. Tak jel. Asi týden zkoušel štěstí v Brně, pak se dostal do Prahy, se třemi tisíci, které dostal v domově na odchodnou. V Praze se neměl koho chytit, přespával na ulici a aby přežil, živil se nějaký čas prostitucí. Následkem pobytu na ulici, špatné hygieny, stravy a předchozí operace slepého střeva, kterou podstoupil těsně před svými osmnáctinami, jsme ho našli v tomto stavu. Samuel se neměl na koho obrátit a koho se opřít.

Po operaci a asi dvoutýdenní hospitalizaci, během které jsme byli se Samuelem v kontaktu, mi jeho ošetřující lékař řekl, že bude Sama propouštět, ale že nemá kam odejít, a že po operaci, kterou má za sebou bude potřebovat pravidelnou stravu a hygienu. Rekonvalescence měla trvat ještě minimálně dva týdny a v tomto stavu se rozhodně nemohl vrátit na ulici. Nemusel jsem dlouho přemýšlet a Sama jsem vzal k nám domů. Během čtrnácti dnů, co byl u nás, jsme mu pomohli najít bydlení a práci. Dnes už je to šest let a Samuel se normálně zapojil do společnosti, má přítelkyni, pracuje a pokud si s něčím neví rady má nás – svojí novou rodinu.

Tento zážitek mě nenechal v klidu a začal jsem zjišťovat, jak to vlastně je s odchodem dětí z dětských domovů. Stát vydává měsíčně nemalé prostředky za každého chovance v dětském domově, ale po dovršení jejich plnoletosti a dokončení školy tyto děti jen tak vypustí na ulici. Bezprizorní a bezmocné. Říkal jsem si, že to přeci nemůže být pravda a donutilo mě to začít něco dělat. Když nepomáhá stát, kdo tedy?

Jak sbírka pomůže?

Snažíme se vytvořit v našem prvním projektu startovací byty pro děti, které odchází z dětských domovů a nemají kam jít. Chceme jim poskytnout nejen střechu nad hlavou, ale i pomocnou ruku v jejich prvních krocích do samostatného života a v začlenění se do společnosti. Pomáhat jim chceme v nalezení práce, ale i naučit je všechny běžné věci jako je jednání s úřady, placení složenek, vaření a péče o domácnost. Zkrátka být jim pomocnou rukou při odchodu z dětského domova a zamezit tak nejen bezdomovectví těchto mladých lidí, ale i dalším nežádoucím jevům. S trochou nadsázky pomůžeme nejen těmto dětem, ale i celé společnosti.

Ve Světlé Hoře díky budoucí kapacitě startovacích bytů a formě sdíleného bydlení pro až 44 osob jsme schopni ročně pomoci řádově 100 - 150 dětem odcházejícím z dětských domovů. A Světlou Horou to nekončí, chceme pokračovat v dalších projektech v rámci celé České republiky.

Výtěžek ze sbírky bude využit na rekonstrukci bytového domu ve Světlé Hoře, kde vznikne 11 bytových jednotek, které nám umožní poskytnout sdílené bydlení až 44 lidem. Pokud by se nám povedlo vybrat více, tak prostředky využijeme na pořízení dalších bytů či alespoň jejich pronájmů. Na projektu ve Světlé Hoře pracujeme již tři roky, vše včetně stavebního povolení již máme, brzdí nás jen finance.


Jak můžete dále pomoci?

Pomoci nám můžete nejen finančně, ale hledáme i dobrovolníky na práci s našimi svěřenci. Pomohli by nám také šikovní řemeslníci. Další možná forma pomoci je darování věcí, které už nepotřebujete. Vše pro vybavení bytu od lžiček, hrnečků a skleniček, nádobí, záclon, peřin, povlečení, ručníků, nábytku, spotřebičů jako je pračka, lednička, mikrovlnka atd. Plánujeme také otevření dobročinného obchodu - bazaru se vším možným - tedy i s věcnými dary, které nevyužijeme přímo pro vybavení bytů a takto získané prostředky budeme používat pro podporu našich dětí. Pokud vlastníte jakoukoliv nemovitost kdekoliv v České republice vhodnou pro bydlení a není z části nebo vůbec využita, uvítáme pokud ji můžete poskytnout do nájmu a pomoci nám tak vytvořit další kapacity. Pomůže i to, pokud máte volný pokoj a přijali byste k sobě naše svěřence. Pro více informací pište a volejte na spolekbdsvetlahora@seznam.cz, tel.: 775269268.

Všem kdo se jakkoliv zapojí předem mnohokrát děkuji. Pojďte s námi pomáhat dobré věci. Odměnou Vám nebude jen dobrý pocit, ale třeba nový člen rodiny!

Sbírku již podpořilo 2 dárců

777 Kč — Anonymní dárce před 8 měsíci

500 Kč — Ondřej Auer před rokem