Náhle zemřel operní pěvec a otec rodiny Aleš Procházka

Brno / Sbírku organizuje Leo Javora

{}
0 %

Náhle zemřel operní pěvec a otec rodiny Aleš Procházka

Vybráno 645 975 Kč z 1 000 000 Kč
Zbývá 62 dnů
65 % z původního cíle
Sbírka byla ukončena 01. srpna 2023

Sbírce pomůžete i sdílením

V pátek 21. dubna 2023 zemřel náhle a nečekaně náš kamarád, operní pěvec, majitel jednoho z nejhlubších hlasů na hudební scéně – Aleš Procházka.

Převážně se věnoval koncertní pěvecké činnosti, okrajově i operní, kdy spolupracoval s Ensemble Opera Diversa a byl členem Výzkumného Centra Hudebního Operního Divadla (VCHOD). Často interpretoval i hudbu soudobou, kterou přímo pro něj komponovali například Miloš Štědroň, Michal Košut, Zuzana Lapčíková, Ondřej Kyas či Jan Meisl. Díky svému pěveckému umění procestoval téměř celý svět.

Aleš byl také velkým znalcem a milovníkem hudby rockové a folkové, kterou si i rád zazpíval s přáteli nebo na hudebních festivalech. O to víc nás všechny zasáhla jeho nečekaná smrt.

Bylo mu pouhých 51 let a zanechal tu po sobě malého synka a manželku, která je dlouhodobě vážně nemocná.

Jak sbírka pomůže?

Po Alešovi tu zůstala nesplacená hypotéka a jeho manželka bude muset sama čelit i dalším nákladům spojeným s bydlením, školou, letním táborem, kroužky a sborem svého syna. Aleš si už za svého života dělal starosti, jak zabezpečit rodinu, v době covidu (jako ostatně většina umělců) ztratil pravidelný příjem a četnost koncertů klesla k nule. Po skončení epidemie přišly další potíže a nyní ta nejhorší tragédie – Alešův definitivní odchod.

Prosím, podpořme jeho rodinu, jeho ženu a syna, aby mohli překonat to nejtěžší období, protože manžela a otce jim už nikdo nevrátí.

Pomůžeme jim tak především s doplacením hypotéky, se vzděláním a s dalšími nezbytnými výdaji, které v dalším období těžce zkoušenou rodinu čekají.

Aleš byl absolventem Konzervatoře Brno a Hudební fakulty AMU v Praze. Věnoval se intepretaci staré hudby, spolupracoval s francouzskou Baroque Academy d´Ambronay a s ansámbly jako Doulce Memoire, Pražští madrigalisté, Capella Regia Praha, Musica Antiqua Praha, Musica Florea, Czech Ensemble Baroque, Societas Incognitorum, Collegium Marianum, Musica Aeterna Bratislava a s mnoha dalšími.

Vystupoval také v rockové opeře Juno a Avos. V roce 2001 zpíval basový part v České mši vánoční J. J. Ryby v Tokiu před zraky japonské princezny. Hlas Aleše si můžeme připomenout na 20 CD. Nahrávka Zelenkova oratoria „Sub Olea Pacis et Palma Virtutis“, ve které zpívá basové sólo, obdržela prestižní ocenění Cannes Classical Award 2002. Vystupoval na řadě tuzemských festivalů, koncertní cesty ho zavedly do většiny evropských zemí a také do Libanonu, Izraele, Japonska a Austrálie.

Bohužel, ale jeho cesta s námi skončila předčasně. Pojďme společně jeho manželce a synkovi ukázat, že tu nezůstali sami, a že se v těchto velmi těžkých chvílích jejich života o nás mohou opřít.

Sbírku již podpořilo 458 dárců

252 Kč — Anonymní dárce před 2 dny

„ “
1 777 Kč — Marek před 2 dny

„Hodně štěstí a síly.“
500 Kč — Anonymní dárce před 2 dny

777 Kč — Anonymní dárce před 3 dny

13 000 Kč — Anonymní dárce před týdnem

4 000 Kč — Dan a Marcela před týdnem

500 Kč — Anonymní dárce před týdnem

500 Kč — Anonymní dárce před týdnem

1 221 Kč — Anonymní dárce před týdnem

400 Kč — Anonymní dárce před týdnem