NA ÚTĚKU

celá ČR / Sbírku organizuje Gombík z.s. moc.liamg@zxyaneleh

{}
0 %

NA ÚTĚKU

Vybráno 31 223 Kč z 100 000 Kč
Zbývá 35 dnů
31 % z původního cíle
Sbírka byla ukončena 20. července 2021

Sbírce pomůžete i sdílením

Obrázky na útěku po roce opět ožívají a potřebují vaši podporu.

Umění pomáhá vyprávět příběhy už staletí. Tahy štětce jsou formou terapie i pro lidi z uprchlického tábora Moria na ostrově Lesbos. Malíři na útěku vkládají do svých silných děl velmi traumatizující zážitky z cesty do Evropy.

Našim cílem je vydat knihu obrazů a osobních příběhů ve prospěch pomoci těmto lidem. Chceme ukázat, že i oni jsou obyčejní lidé, kteří si zaslouží naši pozornost. Publikace nám pomůže šířit osvětu a budeme ji rozdávat zdarma.

Tito malíři nejsou pouze „uprchlíci“, jsou to mnohdy velmi šikovní a talentovaní lidé, se spoustou nápadů a schopností. Jsou to lidé, kteří byli násilně vyrváni ze svých domovů, ze své kultury, často museli opustit své rodiny i své přátele.

Finance nám umožní vydání knihy s příběhy autorů a jejich obrazů s dvojjazyčným textem, kterou budeme distribuovat v rámci besed s významnými osobnostmi, charitativních akcí, sbírek na podporu lidí v nouzi, osvětové činnosti v rámci škol, festivalů a nejrůznějších veřejných akcí. Knihu bychom chtěli vydat nákladem 800 až 1000 kusů.

„Život“ na řeckém ostrově a naše aktivity

Kresby a malby vznikly v uprchlickém táboře Moria na ostrově Lesbos. V poslední době byly stovky dětí bez doprovodu z těchto táborů přemístěny do Švýcarska a deseti států Evropské unie, které se k tomu dobrovolně zavázaly. Mnoho dalších dětí však zůstává v katastrofálních podmínkách bez reálné šance na brzkou pomoc.

Cítili jsme se frustrovaní a bezmocní, že nečinně přihlížíme utrpení těchto dětí a prakticky jim nemáme možnost pomoci.

Spojili jsme se proto s řeckou organizací Iliaktida na ostrově Lesbos, která je partnerem UNHCR, a nabídli pomoc na dálku. Organizace se v současné době stará o 144 dětí bez doprovodu. Nejmladší holčičce je rok, nejstaršímu chlapci osmnáct let. Děti jsou převážně z Afghánistánu, Sýrie a Demokratické republiky Kongo. Tyto děti v Řecku nemají žádnou budoucnost.

Cílem naší snahy je jednak finančně přispět těmto dětem na vzdělání, lékařskou péči a kvalitní stravu, a jednak ukázat světu, že Česká republika není nesolidární, že navzdory odporu české vlády jsou zde lidé ochotni pomoci.

Jeden z organizátorů tohoto projektu bydlí trvale na ostrově Lesbos a pravidelně všechny dobrovolné dárce informuje o využití peněz a o tom, jaký mají děti z naší pomoci benefit.

Sbírku již podpořilo 22 dárců

373 Kč — Ája před 5 dny

„Skvělý nápad a počin. Díky!“
300 Kč — Daniela Šeflová před týdnem

500 Kč — Hanka Pospíšilová před 3 týdny

200 Kč — Luděk Hofman před 3 týdny

400 Kč — Anonymní dárce před měsícem

1 000 Kč — Anonymní dárce před rokem

100 Kč — Anonymní dárce před rokem

2 000 Kč — Anonymní dárce před rokem

500 Kč — Anonymní dárce před rokem

300 Kč — Anonymní dárce před rokem

Další běžící sbírky

Pomoc Petrovi a jeho synovi, kterým vzal oheň dům
21 %

Pomoc Petrovi a jeho synovi, kterým vzal oheň dům

Pomozme nemocné Anetě žít samostatně
100 %

Pomozme nemocné Anetě žít samostatně

Kočárek pro Radunku
73 %

Kočárek pro Radunku