NA ÚTĚKU

celá ČR / Sbírku organizuje Gombík z.s.

{}

NA ÚTĚKU

0 %

Vybráno 39 316 Kč z 100 000 Kč
Zbývá -1062 dnů
Sbírka byla ukončena 20. července 2021

Pomozte sbírce na znesnáze21 sdílením

Obrázky na útěku po roce opět ožívají a potřebují vaši podporu.

Umění pomáhá vyprávět příběhy už staletí. Tahy štětce jsou formou terapie i pro lidi z uprchlického tábora Moria na ostrově Lesbos. Malíři na útěku vkládají do svých silných děl velmi traumatizující zážitky z cesty do Evropy.

Našim cílem je vydat knihu obrazů a osobních příběhů ve prospěch pomoci těmto lidem. Chceme ukázat, že i oni jsou obyčejní lidé, kteří si zaslouží naši pozornost. Publikace nám pomůže šířit osvětu a budeme ji rozdávat zdarma.

Tito malíři nejsou pouze „uprchlíci“, jsou to mnohdy velmi šikovní a talentovaní lidé, se spoustou nápadů a schopností. Jsou to lidé, kteří byli násilně vyrváni ze svých domovů, ze své kultury, často museli opustit své rodiny i své přátele.

Finance nám umožní vydání knihy s příběhy autorů a jejich obrazů s dvojjazyčným textem, kterou budeme distribuovat v rámci besed s významnými osobnostmi, charitativních akcí, sbírek na podporu lidí v nouzi, osvětové činnosti v rámci škol, festivalů a nejrůznějších veřejných akcí. Knihu bychom chtěli vydat nákladem 800 až 1000 kusů.

„Život“ na řeckém ostrově a naše aktivity

Kresby a malby vznikly v uprchlickém táboře Moria na ostrově Lesbos. V poslední době byly stovky dětí bez doprovodu z těchto táborů přemístěny do Švýcarska a deseti států Evropské unie, které se k tomu dobrovolně zavázaly. Mnoho dalších dětí však zůstává v katastrofálních podmínkách bez reálné šance na brzkou pomoc.

Cítili jsme se frustrovaní a bezmocní, že nečinně přihlížíme utrpení těchto dětí a prakticky jim nemáme možnost pomoci.

Spojili jsme se proto s řeckou organizací Iliaktida na ostrově Lesbos, která je partnerem UNHCR, a nabídli pomoc na dálku. Organizace se v současné době stará o 144 dětí bez doprovodu. Nejmladší holčičce je rok, nejstaršímu chlapci osmnáct let. Děti jsou převážně z Afghánistánu, Sýrie a Demokratické republiky Kongo. Tyto děti v Řecku nemají žádnou budoucnost.

Cílem naší snahy je jednak finančně přispět těmto dětem na vzdělání, lékařskou péči a kvalitní stravu, a jednak ukázat světu, že Česká republika není nesolidární, že navzdory odporu české vlády jsou zde lidé ochotni pomoci.

Jeden z organizátorů tohoto projektu bydlí trvale na ostrově Lesbos a pravidelně všechny dobrovolné dárce informuje o využití peněz a o tom, jaký mají děti z naší pomoci benefit.

Sbírku již podpořilo 32 dárců

1 221 Kč — Anonymní dárce před 3 lety

373 Kč — Hana Řiháková před 3 lety

1 221 Kč — Lucie Lababidi před 3 lety

„Je důležité co děláte. Děkuju!“
373 Kč — Nadia Verner před 3 lety

400 Kč — Anonymní dárce před 3 lety

„Držím palce a těším se na knihu! “
2 000 Kč — Iva Trantinová před 3 lety

505 Kč — Anonymní dárce před 3 lety

500 Kč — Petra Nováková před 3 lety

1 000 Kč — Jaroslava Štěpánková před 3 lety

„Dobrý projekt. Děkuji. “
500 Kč — Anonymní dárce před 3 lety