NA ÚTĚKU

celá ČR / Organizer: Gombík z.s. moc.liamg@zxyaneleh

{}
0 %

NA ÚTĚKU

Amount raised 39 316 Kč of 100 000 Kč goal
Left -952 days
39 % z původního cíle
The campaign has ended 20. July 2021

Help by sharing

Obrázky na útěku po roce opět ožívají a potřebují vaši podporu.

Umění pomáhá vyprávět příběhy už staletí. Tahy štětce jsou formou terapie i pro lidi z uprchlického tábora Moria na ostrově Lesbos. Malíři na útěku vkládají do svých silných děl velmi traumatizující zážitky z cesty do Evropy.

Našim cílem je vydat knihu obrazů a osobních příběhů ve prospěch pomoci těmto lidem. Chceme ukázat, že i oni jsou obyčejní lidé, kteří si zaslouží naši pozornost. Publikace nám pomůže šířit osvětu a budeme ji rozdávat zdarma.

Tito malíři nejsou pouze „uprchlíci“, jsou to mnohdy velmi šikovní a talentovaní lidé, se spoustou nápadů a schopností. Jsou to lidé, kteří byli násilně vyrváni ze svých domovů, ze své kultury, často museli opustit své rodiny i své přátele.

Finance nám umožní vydání knihy s příběhy autorů a jejich obrazů s dvojjazyčným textem, kterou budeme distribuovat v rámci besed s významnými osobnostmi, charitativních akcí, sbírek na podporu lidí v nouzi, osvětové činnosti v rámci škol, festivalů a nejrůznějších veřejných akcí. Knihu bychom chtěli vydat nákladem 800 až 1000 kusů.

„Život“ na řeckém ostrově a naše aktivity

Kresby a malby vznikly v uprchlickém táboře Moria na ostrově Lesbos. V poslední době byly stovky dětí bez doprovodu z těchto táborů přemístěny do Švýcarska a deseti států Evropské unie, které se k tomu dobrovolně zavázaly. Mnoho dalších dětí však zůstává v katastrofálních podmínkách bez reálné šance na brzkou pomoc.

Cítili jsme se frustrovaní a bezmocní, že nečinně přihlížíme utrpení těchto dětí a prakticky jim nemáme možnost pomoci.

Spojili jsme se proto s řeckou organizací Iliaktida na ostrově Lesbos, která je partnerem UNHCR, a nabídli pomoc na dálku. Organizace se v současné době stará o 144 dětí bez doprovodu. Nejmladší holčičce je rok, nejstaršímu chlapci osmnáct let. Děti jsou převážně z Afghánistánu, Sýrie a Demokratické republiky Kongo. Tyto děti v Řecku nemají žádnou budoucnost.

Cílem naší snahy je jednak finančně přispět těmto dětem na vzdělání, lékařskou péči a kvalitní stravu, a jednak ukázat světu, že Česká republika není nesolidární, že navzdory odporu české vlády jsou zde lidé ochotni pomoci.

Jeden z organizátorů tohoto projektu bydlí trvale na ostrově Lesbos a pravidelně všechny dobrovolné dárce informuje o využití peněz a o tom, jaký mají děti z naší pomoci benefit.

32 donations

1 221 Kč — Anonymous donor 3 years ago

373 Kč — Hana Řiháková 3 years ago

1 221 Kč — Lucie Lababidi 3 years ago

“Je důležité co děláte. Děkuju!”
373 Kč — Nadia Verner 3 years ago

400 Kč — Anonymous donor 3 years ago

“Držím palce a těším se na knihu! ”
2 000 Kč — Iva Trantinová 3 years ago

505 Kč — Anonymous donor 3 years ago

500 Kč — Petra Nováková 3 years ago

1 000 Kč — Jaroslava Štěpánková 3 years ago

“Dobrý projekt. Děkuji. ”
500 Kč — Anonymous donor 3 years ago

Discover more

Zastavme touhu po NESMYSLNÉ DOKONALOSTI: Podpořme pacienty s PPP!
1 %

Zastavme touhu po NESMYSLNÉ DOKONALOSTI: Podpořme pacienty s PPP!

Cesta ke koním pro mamku Věrku s bionickou protézou
15 %

Cesta ke koním pro mamku Věrku s bionickou protézou

No good deed goes unpunished
28 %

No good deed goes unpunished