Na duševním zdraví záleží! Podpořme aktivity spolku JAKALUS

Hradec Králové / Sbírku organizuje JAKALUS, z. s. zc.sulakaj@avokcubulh.aniretak

{}
0 %

Na duševním zdraví záleží! Podpořme aktivity spolku JAKALUS

Vybráno 10 015 Kč z 20 000 Kč
Zbývá 46 dnů
50 % z původního cíle
Sbírka byla ukončena 17. ledna 2023

Sbírce pomůžete i sdílením

Jsme skupina lidí se zkušeností s duševním onemocněním, kterým záleží na zlepšení kvality péče o duševní zdraví a postavení lidí s duševním onemocněním v běžné společnosti.

Naše hnutí působí již víc jak 3,5 roku na území Královéhradeckého kraje, a od roku 2021 oficiálně jako spolek pro duševní zdraví JAKALUS, z. s.

V průběhu naší existence jsme za pomoci vlastních sil a času uspořádali výstavy, besedy s kreativní tvorbou i autorská čtení s hudebním doprovodem. 

Jak sbírka pomůže?

V letošním a následujícím roce organizujeme putovní výstavu děl lidí se zkušeností a autorským čtením po Královehradeckém kraji. Dává nám to prostor s lidmi toto téma otevírat a otevřeně se o něm bavit a skrz naše příběhy šířit osvětu, poznání, naději a pomoc. Pořádáme i další besedy, muzikoterapie či workshopy, akce pro lidi s vlastní zkušeností i širokou veřejnost či studenty.

Jako spolek se zapojujeme do reformy Péče o duševní zdraví na celostátní i krajské úrovni. Tyto aktivity jsou však finančně náročné, a proto se na Vás obracíme s prosbou o finanční příspěvek.

Výtěžek sbírky půjde na podporu aktivit spolku.

Duševní zdraví je velmi citlivou oblastí. Když si někdo zlomí nohu, je to jasné a viditelné, že potřebuje pomoc. Avšak šrámy na duši jsou ve sféře neviditelného, ale tyto lidé potřebují také podat pomocnou ruku a ukázat cestu. Tato oblast trpí velikou stigmatizací a předsudky společnosti, a proto může být těžké o této oblasti ve veřejném prostoru mluvit. Ale my víme, že je to potřeba. Každý čtvrtý člověk v České republice se během života potýká s duševní nemocí, ale jen minimum lidí vyhledává pomoc, či ji vyhledají pozdě. Proto je nutné provádět prevenci a ukazovat, že duševní zdraví každého z nás má být také naší prioritou.

-------------

Proč to děláme:

„Našla jsem samu sebe a jsem za to vlastně vděčná smrti mého muže. Kdybych nezůstala sama, jen těžko bych dokázala žít sama se sebou. Díky tomu jsem se naučila mít se ráda, opravdu si sama sebe vážit a brát se taková, jaká jsem.“

„Myslím, že můj příběh stojí za sdílení, vždyť kdyby pomohl jednomu člověku, mělo by to smysl. A když to pomůže více lidem, ať psychicky nemocným, nebo lidem kteří o někoho přišli, bude to malý zázrak. A to nemluvím o lidech, kteří si myslí, že žádný problém nemají, těm to pomůže nejvíc. O předsudcích nemluvě.“

Petra Alby, členka našeho spolku, autorka knihy Cesta/ žena, která zvládla smrt svého muže i jako psychicky nemocná.

Když jsem byla poprvé 4 měsíce hospitalizovaná na psychiatrii, kde jsem se setkala s nehumánním zacházením, což se promítlo do mých nočních můr. Po návratu domů mě čekalo nemilé překvapení, rozpadlo se mi manželství a v zaměstnání, jsem po sedmi letech dostala výpověď se zdůvodněním „už na to nemáte“. Jsem spoluzakladatelka a předsedkyně našeho spolku. O mých problémech s duševním zdravím mluvím otevřeně, a to i na besedách pro veřejnost. Proč to dělám? Nechci, aby další generace lidí s duševním onemocněním museli zažít to co já.“

Mgr. Kateřina Hlubučková, předsedkyně spolku JAKALUS z.s.

Co děláme?

·       Boříme mýty destigmatizačními aktivitami

·       Podporujeme léčbu na principu zotavení

·       Realizujeme vzdělávací a osvětové akce

·       Zapojujeme se do reformy péče o duševní zdraví

·       Podporujeme svépomocné aktivity

·       Zjišťujeme potřeby lidí s duševním onemocněním

·       Zabýváme se lidskými právy a kvalitou péče

·       Budujeme síť lidí a podpory v Královéhradeckém kraji

Naše moto:

„Každý z nás může žít plnohodnotný a smyslu plný život. Pracujeme. Máme své rodiny. Máme své sny. Uvědomme si, že během života potká každého čtvrtého z nás problém s duševním zdraví.

Buďme k sobě ohleduplní.”

Sbírku již podpořilo 10 dárců

„Díky za to co děláte,držte se!“
1 000 Kč — Míša Krušinová a Vašek před týdnem

„Držte se !!!!“
1 000 Kč — Jára a OLDA před týdnem

„Každá kapka dobrá :-)“
100 Kč — Zbyněk před týdnem

373 Kč — Anonymní dárce před týdnem

„Fandíme Vám.“
200 Kč — Kučerovi před 2 týdny

„Jen tak dál, držím Vám pěsti!“
1 221 Kč — Zuzana Kučerová před 2 týdny

„Díky za všechno co děláte v osvětě duševního zdraví! “
1 000 Kč — Věra Moravcová před měsícem

2 000 Kč — Lenka Erhartová před měsícem

„Držte se. Jsem ráda, že Vás máme.“
3 000 Kč — Tereza Szymanská před měsícem

„Hodně štěstí.“
121 Kč — Anonymní dárce před 2 měsíci