Auto pro samoživitelku: silnou ženu a řidičku MHD

Ostrava / Sbírku organizuje Nadační fond pomoci

{}

Auto pro samoživitelku: silnou ženu a řidičku MHD

0 %

Vybráno 0 Kč z 78 000 Kč
Zbývá -649 dnů
Sbírka byla ukončena 13. října 2022

Pomozte sbírce na znesnáze21 sdílením

Jmenuji se D. a jsem řidička trolejbusu a maminka samoživitelka dvou dětí: 12leté holčičky a 10letého chlapce. Když se mi kdysi naskytla příležitost odcestovat, jela jsem za prací do Itálie. Zde jsem pracovala 9 let a seznámila se mezitím s mužem, se kterým jsme se vzali a časem přišly na svět i naše 2 krásné děti. Dělali jsme všechno spolu, dokonce jsme i společně pracovali, jelikož jsme si pořídili v Itálii firmu s astronomicky zaměřeným prodejem. Trávili jsme tam spoustu času.

Když bylo dětem 1 a 3 roky, tak náš vztah s manželem začal být komplikovaný, ukázalo se, že má až příliš kladný vztah k návykovým látkám. V té době jsem se původně dočasně vrátila do ČR, zatímco on se snažil nějakým způsobem léčit. Poté nám ale oběma došlo, že je mezi námi konec, že už je to příliš komplikované a nezvratné. Láska, vztah a důvěra zmizely kdesi v zapomnění a strachu. I činnost firmy byla přerušena.

To, co jsem zažila, bylo to, čemu se říká bída. V italštině se tomu říká: Dalle stelle alle stalle. – Z hvězd až do stájí.

To přísloví bylo pro mě příznačné. V očích některých jsem byla ta, která si „nedokázala udržet chlapa“, v jiných zase „samoživitelka, co parazituje na systému“ (pobrala jsem sice rodičovský příspěvek, ale žádnou mateřskou, nebo podporu, hmotnou nouzi – nic podobného mi nebylo přiznáno. Krátce mě podpořili rodiče, ale sama moje maminka pak onemocněla Alzheimerovou chorobou, nyní je nemohoucí a stará se o ni tatínek.

Samoživitelka bez ničeho

Vyhrnula jsem si tedy rukávy a začala doslova od podlahy. Živila jsem se vytíráním schodů po sídlišti. Pár měsíců nato jsem začala vyučovat italštinu. Příjmy ale byly stále nepravidelné, proto jsem se rozhodla pro stabilního zaměstnavatele. – Naučila jsem se řídit autobusy a trolejbusy.

Mezitím se započal rozvod, který trval 4,5 roku a byl příčinou finančně velmi náročného období.

V posledních čtyřech letech moje děti podstoupily tři stěhování a konečně se trochu jejich zázemí stabilizovalo. Mám nyní jako samoživitelka příjem, se kterým se snažím pracovat rozvážně a hospodárně. Ale o autech se říká, že jsou černou dírou rozpočtu a mohu potvrdit, že je to tak. Řeším dlouhodobě spolehlivý automobil, kvůli kterému nejsem schopná se na směny jakožto řidička MHD dostat včas. Můj aktuální automobil je poruchový a z toho důvodu má i nadměrnou spotřebu nejen pohonných hmot, ale i oleje.

Náklady na provoz a dopravu do práce pro mě pak rostou do devastačních částek. Zároveň se ale na směny, které mi začínají nebo končí mnohdy v nočních hodinách, nemohu dostavit jinak než automobilem a na vlastní náklady. Např. někdy je nástup na směnu ve 2:50 ráno, a některé dny končím ve 23:30. Tato práce je ale pro nás všechny doma klíčová a potřebuji si ji udržet, stejně jako bydlení, které díky ní máme.

Proto jsem se rozhodla tentokrát požádat o pomoc jiné, abych mohla svým dětem nadále dopřát stabilitu a jistotu. Částku potřebnou na zakoupení spolehlivého vozu bohužel jako samoživitelka nezvládnu našetřit.

Letos v září bych měla nastoupit zpět do studia VŠ. Snažím se poučit ze svých, přijmout své prohry a postavit se ke všemu čelem. Být vděčná za svoji rodinu, život a zdraví, vážit si svých přátel a kolegů a konečně mít i odvahu se k nepřízni osudu stavit čelem. 

Všem, kteří nám pomohou vytrhnout trn z paty, z celého srdce moc děkuji.

Sbírku již podpořilo 2 dárců

„Převod do sbírky pro samoživitele“
-300 Kč — znesnáze21 před 2 lety

300 Kč — Anonymní dárce před 2 lety