Část peněz ze sbírky chce dát manžel zesnulé závodnice rallye na pomoc malé Elišce

Při sobotní nehodě na víkendové akci Rallye Šumava Klatovy zemřela navigátorka Alena Krejčíková. Podlehla mnohočetným zraněním a zemřela po transportu do nemocnice. Její kamarád David bezprostředně po nehodě založil na dárcovské platformě Znesnáze sbírku, aby rodině ulehčil v těžké životní situaci. Ačkoli se zvrhla obrovská vlna solidarity, a tím předčila mnohonásobně cílovou částku, objevilo se i velké množství nenávistných komentářů, založení sbírky zpochybňovaly. Alena Krejčíková měla letos v květnu jet charitativní závod pro nemocnou holčičku Elišku, toho se již bohužel nedožila. Ale její odkaz díky sbírce bude pokračovat dál a Elišce pomůže i tak.

V komentářích pod články se nejčastěji objevovaly připomínky k vybrané částce a jejímu využití a také k tomu, jak je možné, že navigátorka Alena nebyla pojištěná. To je podle Davida Poslíka nesmysl: „Bez pojištění vás za volant rallye nikdo nepustí. Je to podmínka startu. Nemůžete mít bez toho ani závodní licenci. Jak moc je kdo pojištěný, to už je věc další. Pravidla jsou ale přísná. Musíte mít zaplacené startovné, auto po STK, všechno i s homologací. Na sobě máte často nehořlavé oblečení s homologací platnou na pět let. Pak ho musíte vzít a zahodit. To samé se týče vybavení vozu, bezpečnostních prvků, systémů. Všeho, co může zmírnit následky nehody je hlídané a musí se pravidelně měnit. Podmínky účasti na rallye jsou velmi přísné. A náklady obrovské,“ vysvětluje.

Manžel Aleny chtěl původně dát část peněz ze sbírky na pomoc rodině kolegy, který se vážně zranil jen chvíli před jejich nehodou

„S Jardou, manželem Alči, jsme chtěli část sbírky věnovat na pomoc prvnímu týmu rallye, který byl postižen v pátek večer okolo půl deváté, kdy dostali nebezpečný smyk a narazili v plné rychlosti do stromu. Řidič utrpěl vážné poranění hlavy, krvácení do mozku a v bezvědomí ho museli resuscitovat a stabilizovat, než se dostal do helikoptéry. Sám jsem byl bohužel u toho, dlouho trvalo, než se závodník do helikoptéry dostal. Víme, že nemá velké šance, že se z toho probere a když, tak už v životě se nebude moct postavit na nohy, měl velmi vážná zranění míchy a páteře,“ přibližuje okolnosti vážné nehody zakladatel sbírky pro Alenu, David Poslík. Nakonec ale rodina kolegy finanční dar odmítla s vědomím, že oni jsou dobře finančně zajištěni. Nejen proto se rodina rozhodla zaměřit svou pomoc především na holčičku Elišku, kterou budou moci ze sbírky na Znesnáze po úhradě všech původně plánovaných věcí spojených se smrtí navigátorky Alenky, uhradit: „Zpětně nás napadlo, že 11. 5. měl Jarda s Alčou být na dobročinné akci, kde měl se svým autem pomáhat malé holčičce vybrat částku na zdravotní pomůcky. Snaží se jí dostat zpátky na nohy a je to hodně finančně náročný. Chtěli na to jejich auto přitáhnout co nejvíc peněz, hodně se na to připravovali, aby jí pomohli. Alča měla hrozně ráda lidi, hlavně děti, takže jí to vzalo a chtěla pomoc. Určitě by si to takhle přála,” ohlíží se za plány Aleny kamarád David, kterého do světa závodění zasvěcovala.

Investovali veškeré peníze do bezpečného auta. Přesto se jí stalo osudným

Nehody v rallye jsou podle Davida s nadsázkou řečeno na denním pořádku, ale ne tak vážné, jako tomu bylo o uplynulém víkendu: „Co vím, tak to je smrtelná nehoda po 11 letech, pokud jde o ČR. Není to tak běžné. Bezpečnostní systémy jsou na vysoké úrovní. Když by se něco stalo, tak auto samo o sobě dá vědět. Jsou tam velký nároky na bezpečnost. I v tom tomu Alenka věřila, že auto je tak nabitý technologií a bezpečnostníma systémama, že je téměř nemožný, aby se jí mohlo v případě nehody něco závažného stát. Proto si tak nákladné auto pořizovali.

Slova o hamižnosti nejsou na místě. To, že sbírka díky skvělým dárcům překročí cílovou částku hned 5x, nikdo nečekal

Navigátorka rallye tragicky zahynula. Pomozme pozůstalým!
566 %

Navigátorka rallye tragicky zahynula. Pomozme pozůstalým!

Všechny platby rodiny šly podle Davida z účtu Aleny, včetně platby hypotéky a trvalých příkazů. Ve chvíli, kdy se banka dozví o úmrtí majitel, přikročí k jeho zmrazení tak, aby jej nikdo nemohl zneužít Podle ustanovení § 2666 Občanského zákoníku zastaví banka v den následující po dni, kdy jí byla smrt majitele účtu doložena, pouze ty výplaty hotovosti a převody peněžních prostředků z účtu, o kterých majitel účtu určil, že se v nich po jeho smrti pokračovat nemá. Ostatní platební příkazy či inkasa pokračují, rodina se ale k účtu nedostane. A jelikož měli před startem závodu obrovské náklady na jeho uskutečnění, nemá teď manžel kam sáhnout ani pro peníze na pohřeb. To byl důvod, který Davida přiměl k založení sbírky: „Mojí snahou bylo pomoci, tady a teď, aby neskončili v dluzích z poplatků a bez střechy nad hlavou. Pro obyčejný lidi, s minimem sponzorů, stojí ten závod spoustu peněz. A samotná příprava je velice drahá. Tolik na vysvětlení těm, kteří píšou komentáře, které nás velmi mrzí. Zároveň ale ze srdce děkuju většině těch laskavých a všem, co přispěli. Jsou to většinou ti lidé se srdcem, které tluče pro Rallye, jezdci, týmy a pořadatelé. Některé komentáře je hezké číst a děkujeme za ně!“

„Přála si, aby si lidi neubližovali jen pro svůj prospěch a slávu. Přála si, aby si lidé pomáhali v těžkých chvílích a byli na sebe hodní.“
vzkaz od manžela Aleny

„Alena rozdávala lásku a tuny pozitivní energie kudy prošla. Věřila v dobro, co je v lidech. Nikdy za život o nikom neřekla nic špatného a nikdy nikoho nesoudila. Byla bojovnice, která nikdy nic nevzdala a všemu se stavěla čelem a hrdě. Závodní kariéru jsme spolu započali před 11 lety. Byla navigátor s velkým N. Dokázala z nás vytáhnout maximum. Za velkou kariéru jsme měli jen 2 nehody a bohužel tato se jí stala osudnou a podlehla těžkému poranění hlavy. Navždy nás tímto opustil anděl, kterého může člověk najít pouze jednou za život. Bolest z jejího odchodu je nesnesitelná a tuze těžká,” říká ke sbírce na Znesnáze Alenin manžel a děkuje všem, kteří jemu a synovi v těžké životní zkoušce pomohli.