Buď jako Vlasta!

Zakladatelem sbírky u znesnáze21 může být každý. Tedy každý, kdo chce začít psát lepší příběh svůj, nebo někoho jiného v nesnázi. Člověk odvážný a srdečný. Tak jako třeba paní Vlasta, o které vám chceme vyprávět. Vlastou totiž může být každý z nás.

Možná si vzpomínáte na sbírku, kterou jsme zveřejnili teprve před pár dny, kde právě paní Vlasta prosí o pomoc s novým bydlením pro svou kamarádku seniorku. Pro člověka, který dokázal během čtyř měsíců přijít o syna, manžela i střechu nad hlavou. Jen těžko se do takové situace vžít, pochopit její náročnost ale jistě dokážeme všichni. Pomoci může i video, které nám paní Vlasta poslala a které zcela vystihuje zoufalost celé situace.

Zbyly jen oči pro pláč: požár domu 70leté Julie
51 %

Zbyly jen oči pro pláč: požár domu 70leté Julie

Jaké to je organizovat sbírku?

Být zakladatelem sbírky na znesnáze21, na pomoc někomu, na kom vám záleží, je určitě skvělá cesta. Už proto, že vás žene touha udělat maximum pro to, aby se vaše úsilí podařilo. Být zakladatelem sbírky nakládá na vaše bedra práci a ubírá čas. Ale také přináší neskutečně dobrý pocit z toho, že jste někomu pomohli postavit se na nohy.

Chci jí pomoct za každou cenu, není mi to lhostejné,” odpověděla nám paní Vlasta na otázku, jestli může za paní Jůlií zajet natočit video a také pomoci s dalšími otázkami pro článek na HateFree Culture. Tak, abychom pravděpodobnost úspěchu sbírky zvýšili. Její odhodlání a úsilí v pomoci letité kamarádce jsou velké, a to samo o sobě je pro výsledek vždy velmi důležité. A nejen pro sbírku samotnou, ale i semknutí a vyburcování k akci okolí postiženého.

„Včera po natočení videa jsem ještě navštívila pana starostu Horních Životic. Domluvila jsem se s ním, že přistaví vlečku na odvoz oklepaných zdí a zajistí zedníka, který začne s omítkami. Je třeba nová elektřina, lino, strop… Zítra se s panem zedníkem domluvím, kdy začne. Musím také ocenit práci lidí v obci. Tragédie, která Julku postihla, spustila vlnu solidarity. Pan starosta poslal kontejnery i s lidmi na odvoz sutě a shořelého nábytku, obec poskytla a vsadila okna. I když nejsou nová, svou funkci plní.

Pomáhají lidé z obce s odklízením i s jídlem. Pan Kovařík z motorestu jí dovezl mikrovlnku, já jsem jí dala varnou konvici. Lidé nosí i ručníky, mýdlo a další věci. Cením si moc i finanční sbírky a všech dárců, co do ní přispívají, protože všechno se darovat nedá, něco se musí zaplatit. Osobně budu dohlížet na průběh oprav, aby se starou ženu někdo nepokusil napálit.“

Ze slov zakladatelky sbírky na znesnáze21, paní Vlasty Warischové, je zřejmé její odhodlání pomoci. Pro paní Julku, vzhledem k věku a zdravotnímu stavu, je podle Vlasty zařizování potřebných věcí náročné. Začala proto jednat sama hned, jak se neštěstí stalo. Dala jí svůj telefon, vyzvedla SIM kartu, založila sbírku a kontaktovala obec. Vše, co by dělat nemusela, kdyby nebyla tak přesvědčená, že jí chce a dokáže pomoci. Moc si takových lidí v naší společnosti vážíme! Moc si vážíme i jejich důvěry, s jakou sbírku na znesnáze21 zakládají.

„Julka už by nikdy nežila důstojně, neměla by šanci nic opravit. Znám její finanční situaci. Je na baráku po úmrtí syna a manžela úplně sama, s malým důchodem. Prostě jí musím pomoci. Děkuju za každou věnovanou korunu do sbírky znesnáze21, ať může co nejdříve žít normálním životem!“