Sportovní vozík na florbal pro Martina

Plzeň / Sbírku organizuje Martin Černý

{}

Sportovní vozík na florbal pro Martina

0 %

Vybráno 2 300 Kč z 109 768 Kč
Zbývá -1290 dnů
Sbírka byla ukončena 15. listopadu 2020

Pomozte sbírce na znesnáze21 sdílením

Martin Černý je 38letý vozíčkář, který se snaží užívat života naplno. Jeho příběh už řada z vás zná - společně jsme se složili na mechanický vozík pro každodenní užití.Teď je před námi nová výzva - sportovní vozík, se kterým bude moct Martin hrát florbal!

Martina potkalo v životě hodně těžkostí. V první roce života mu lékaři našli cystu na páteři, která rodinu navždycky ovlivnila.

„Začal jsem se dusit, a tak mě rodiče vzali do nemocnice, kde zjistili, že mám cystu. Stav byl natolik vážný, že už bylo pozdě na jakékoliv zákroky. Přerušila se mi mícha a já tak skončil na vozíku,“ popisuje zlomový rok Martin.

Martin se snaží sehnat prostředky na zakoupení sportovního vozíku, který pojišťovna neproplácí. Vozík nemá brzdy a má zešikmená kola z důvodu lepší akcelerace.

Cesta Praha-Plzeň

Dříve bohužel nebyla běžná integrace, a tak Martin nemohl chodil mezi zdravé děti. Základní školu vystudoval v Jedličkově ústavu v Praze, kde žil na internátě. „Dokážete si představit, co to muselo být pro rodiče, když svého malého klučinu odváželi 120 km po okresních silnicích na internát a týden co týden se s ním loučili,“ vzpomíná Martin.

Poté se dostal na střední školu na obor asistent podnikatele, kterou, jak sám říká, ze své hlouposti nedokončil a vrátil se do rodné Plzně. Po necelém roce začal pracovat ve Sdružení občanů Exodus v Třemošné. „Nejdříve jsem pracoval v chráněné keramické dílně. Po nějaké době se zde otevřela druhá chráněná dílna, a to digitalizace dat. Ke které mám bližší vztah, protože práce na počítači mě baví,“ líčí.

Žít aktivně!

V roce 2003 založil Martin společně s kamarádem florbalový tým vozíčkářů, který funguje dodnes pod názvem SKH Meteor Plzeň. Účastní se florbalové ligy vozíčkářů. Mezi jeho další koníčky patří beerpong, parabox.

Martin je také vášnivý fanoušek FC Viktorie Plzeň a HC Škoda Plzeň, se kterými jezdí i na venkovní zápasy a do zahraničí. Mezi jeho největší zážitky patří zápas v lize mistrů FC Viktorie Plzeň s FC Barcelonou. Dále je velký fanda německé skupiny Rammstein. Nechyběl na žádném koncertě, který měli v ČR.

Sbírku již podpořilo 5 dárců

„Držím palce!“
200 Kč — Újezďák21 před 4 lety

500 Kč — Anonymní dárce před 4 lety

300 Kč — Anonymní dárce před 4 lety

300 Kč — Anonymní dárce před 4 lety

„Držím ti moc palce, ale je pořád dost dobrých lidí.“
1 000 Kč — Mamina před 4 lety