Roční jógová terapie pro Zuzanku

Říčany / Sbírku organizuje Petra Fridrichová

{}
0 %

Roční jógová terapie pro Zuzanku

Vybráno 23 000 Kč z 22 000 Kč
Zbývá -1099 dnů
105 % z původního cíle
Sbírka byla ukončena 01. června 2020

Sbírce pomůžete i sdílením

Jóga – pro jednoho relax, pro druhého pořádná dřina, pro jednoho zábava, pro druhého terapie. Sedmileté Zuzance s Rettovým syndromem cvičení už několik měsíců velmi pomáhá. A s vaší podporou bude pomáhat i nadále.

„Když jsem se Zuzankou začala pracovat, nevěděly jsme, kam nás pustí a kam nás cvičení zavede. S maminkou jsme ale s překvapením zjistily, že Zuzka na jógu reaguje velmi dobře. Nesmírně se těší, směje se, a co je hlavní – ráda se hýbe a opravdu se snaží spolupracovat,“ líčí s úsměvem organizátorka sbírky Petra Fridrichová, která pracuje jako jóga terapeutka s dětmi s těžkým postižením.

Na následující školní rok intenzivní jógy potřebuje Zuzanka 22 000 korun. Pro maminku, která o holčičku pečuje sama, však není snadné pokrýt s několika dalšími výdaji i tuto terapii. S nástupem Zuzky do školy náklady ještě vzrostou. Pomůžete jí?

Už první lekce vyrazila mamince dech

Terapie má na Zuzku pozitivní vliv nejen v tu chvíli, snáší díky ní lépe i další formy rehabilitace, které podstupuje. Je méně dráždivá, je pozornější. S větším klidem snáší změnu polohy. A jako bonus pro maminku – Zuzanka má přítomný pohled. Netěká očima, sleduje maminku a objímá ji.

„Po první lekci jsem zažila nejdelší upřený pohled v Zuzčině životě. Naše fyzioterapeutka se mě dokonce ptala, jestli jsem nevyměnila dítě, popisuje první zkušenost s jógou maminka Lucie.

Život s Rettovým syndromem

Tato genetická vada znamená pro Zuzanku plnou závislost na okolí. Sama se neposadí, nevydrží sedět, nestojí. Sama se nenají a nekomunikuje běžnou řečí. Všechno, co chce sdělit, dá najevo pohledem.

Stejně jako jiné děti, i Zuzanka se chce hýbat. Problém je v tom, že ji tělo nedokáže poslechnout. „Vysílač funguje, přijímač selhává." Stojí ji mnoho úsilí i zůstat jen v klidu ležet, natáhnout ruku nebo nohu. Dlouhé vteřiny trvá, než dokáže tělo ovládnout.

Nejproblematičtější jsou ale pro Zuzanku záchvaty – ty emotivní, a ty nebezpečné epileptické. V praxi to znamená, že nesnese jen tak nějakou formu rehabilitace. A nejlepší je pro ni ta v domácím prostředí, kde může být docela v klidu a riziko záchvatu je minimální.

Díky terapii snáší lépe změnu polohy. Zdá se to jako maličkost, ale jedním z rysů RS je i určitá porucha autistického spektra, jakákoli změna nebo diskomfort dokáže Zuzanku dostat do těžkého záchvatu, kdy se kouše – nereaguje.

„Já sama jsem máma. Vím, jaké to je, když mě dítě obejme nebo se na mě podívá. Pro mě samozřejmost, pro Lucii a Zuzanku poklad, k němuž vede dlouhá a těžká cesta. Bude těžká do poslední chvíle. My všechny bychom velmi rády v sázení těch semínek radosti a naděje pokračovaly,“ dodává s vděčností a díky terapeutka Petra.

Sbírku již podpořilo 32 dárců

„Holky jste nejúžasnější a posílám moc pusinek ? “
1 000 Kč — Vaše Nikča před 3 lety

2 000 Kč — Anonymní dárce před 3 lety

„Na moje příští dvojitý kafe, lásky moje. “
700 Kč — Ta od Lukáše před 3 lety

1 000 Kč — Anonymní dárce před 3 lety

1 000 Kč — Anonymní dárce před 3 lety

500 Kč — Anonymní dárce před 3 lety

500 Kč — Anonymní dárce před 3 lety

1 000 Kč — Anonymní dárce před 3 lety

200 Kč — Anonymní dárce před 3 lety

„Pro vás obě,ten pokrok je u Zuzi vidět. Jen tak dál! “
1 000 Kč — Jaruš před 3 lety