Pomozme skautům vyrobit Světlo a teplo pro Ukrajinu

celá ČR / Sbírku organizuje Junák - český skaut, z. s.

{}

Pomozme skautům vyrobit Světlo a teplo pro Ukrajinu

0 %

Vybráno 126 325 Kč z 100 000 Kč
Zbývá -103 dnů
Sbírka byla ukončena 10. března 2024

Pomozte sbírce na znesnáze21 sdílením

Obyvatelé Ukrajiny zažívají už třetí válečnou zimu.


Kvůli ruské agresi je část infrastruktury zničená a řada oblastí je bez elektřiny. Lidé, kteří měli ve zvyku topit si dřevem, nemohou kvůli nebezpečí a minám chodit sbírat materiál na topení. Je tak těžké se zahřát, uvařit si jídlo, posvítit si. Věci, které my považujeme za samozřejmost, jsou pro obyvatele Ukrajiny teď často vzácností.

Proto organizujeme další kolo sbírky Světlo a teplo pro Ukrajinu, v níž jsme minulou zimu vyrobili a doručili přes 15 tisíc svíček v plechovce.


Svíčka v plechovce (někdy se jí říká i zákopová svíčka) je malý, ale užitečný pomocník.

Hoří dlouhé hodiny a dovede zahřát celou místnost. Dá se nad ní ohřát jídlo nebo zmrzlé ruce či nohy, poslouží ke svícení. Lidem na Ukrajině dovede nyní velmi usnadnit život - a k výrobě přitom stačí plechovka z tvrdého kovu, karton s vlnkami a vosk nebo parafín. 


Naším cílem ale není jen podpora lidí na Ukrajině. Junák - český skaut je největší výchovná organizace pro děti a mládež, a proto hledáme takové způsoby pomoci, do nichž se můžou zapojit i kluci a holky v našich oddílech. Jako skauti se totiž zavazujeme být aktivní, pomáhat druhým, stát na straně slabších a dělat svět lepším - a v rámci skautské výchovy k tomu postupně vedeme i děti a mladé lidi. 


K výrobě svíček v plechovce zároveň zveme i ukrajinské rodiny, které v Česku našly bezpečí. Jejich finanční možnosti jsou často velmi omezené, a tak vítají aktivitu, do které stačí investovat jen vlastní práci.   


Na co potřebujeme peníze

V Praze provozujeme veřejnou dílnu, kam může třikrát týdně přijít vyrábět svíčky úplně každý. Vyzkoušeli jsme si, že se tak dá vybudovat živé místo, kde se potkávají čeští a ukrajinští dobrovolníci a u společné práce se poznávají a navazují přátelství. Především pro ukrajinské dobrovolníky je velmi důležité, že dostávají příležitost pomoci své zemi. Prostor jsme zároveň připravili pro návštěvu dětí.

Pražská dílna slouží i jako sklad celé sbírky, kam mohou lidé donést potřebný materiál nebo kam skautské oddíly vozí své vyrobené svíčky. Všechny svíčky v plechovce odtud pak vyrazí na Ukrajinu. 


Ze sbírky budeme moci pokrýt náklady na:

  • plynové bomby, na nichž rozpouštíme vosk a parafín 
  • parafín 
  • materiál (řezáky, řezací podložky, lepicí pásky, igelity, nehořlavé desky), nářadí (koutouče do flexy apod.), ochranné pomůcky (brýle, rukavice) a čisticí prostředky 
  • kávu a čaj pro dobrovolníky 
  • příspěvek zapojeným oddílům na dopravu vyrobených svíček do centrálního skladu 
  • příspěvek organizaci Koridor UA na dopravu svíček na Ukrajinu 


Poděkování

02. 04. 2024

Milí dárci, děkujeme ze srdce za podporu!

Ke konci března ukončujeme projekt Světlo a teplo pro Ukrajinu. Během tří měsíců jsme zvládli vyrobit 20 tisíc svíček v plechovce, které poslouží lidem na Ukrajině k topení, vaření nebo ohřívání jídla. Zapojilo se přes 70 skautských oddílů, což nám udělalo ohromnou radost. V Praze fungovala třikrát týdně veřejná dílna na výrobu svíček, kam chodily desítky českých i ukrajinských dobrovolníků, mnozí z nich pravidelně. Dílny pro veřejnost zorganizovali skauti ale i na řadě dalších míst. 

Našimi parťáky jsou neziskové organizace, které na Ukrajině pomáhají dlouhodobě: Koridor UA, Post Bellum - Paměť národa, Cesta naděje života. Přesně tak vědí, kde budou svíčky užitečné a my díky tomu máme jistotu, že celá akce dává smysl.

PS: kdybyste chtěli více informací o skautských projektech, napište nám na podporuji@skaut.cz

Děkujeme, že jste v tom s námi! 

Zdraví Vás skautky

Natálie Dubanevičová - Doby (koordinátorka projektu Světlo a teplo pro Ukrajinu) a Barbora Zálohová - Záložka (rozvoj dárcovství)

Partneři sbírky 1

2793

Pro platbu můžete využít také tento QR kód, případně platbu zaslat na účet 4004040040/5500 s variabilním symbolem 2793. Nebo využijte tlačítko DAROVAT pro běžný převod, platbu kartou a Apple/Google Pay. Pro potvrzení o daru použijte vždy tlačítko darovat.

Sbírku již podpořilo 95 dárců

3 785 Kč — Spolek Škola a život před 3 měsíci

252 Kč — Anonymní dárce před 4 měsíci

200 Kč — Anonymní dárce před 4 měsíci

„krásný a věřím, že i smysluplný projekt“
373 Kč — Lydie před 4 měsíci

„QR platby 26.2.-3.3.2024“
300 Kč — znesnáze21 před 4 měsíci

1 500 Kč — Anonymní dárce před 4 měsíci

1 221 Kč — Anonymní dárce před 4 měsíci

5 000 Kč — Anonymní dárce před 4 měsíci

300 Kč — Anonymní dárce před 4 měsíci

„Svíčky pomohou rozkvést slunečnicím.“
20 000 Kč — Petr Cinek před 4 měsíci