Podpořme těžce nemocnou Lenku v její léčbě

Trutnov, Žacléř / Sbírku organizuje Nadační fond Úsměv nejen pro Kryštofa

{}
0 %

Podpořme těžce nemocnou Lenku v její léčbě

Vybráno 58 608 Kč z 260 000 Kč
Zbývá 9 dnů
23 % z původního cíle
Sbírka byla ukončena 31. března 2023

Sbírce pomůžete i sdílením

Lenka se narodila na začátku 6. měsíce těhotenství. Celý organismus byl těžce nevyzrálý, což si vybralo svou daň v podobě závažného zdravotního stavu, se kterým se celý život potýká.

Protože jí v plicích chyběla látka zvaná surfaktant, plíce to poznamenalo po zbytek života tím, že má těžký, katastrofický refraktivní otok plic. Bohužel, při extrémní dušnosti může být průběh fatální, navíc se jí v plicích tvoří hustý hlen a pokud se ho nedaří vykašlat, usídlují se v něm rády bakterie a plísně. Dále se léčí s imunodeficitem na imunoglobulinech, malasimilačním syndromem – slinivka netvoří trávicí enzymy, musí užívat Kreon + malabsorpce v tenkém střevě) a celiakií (finančně náročná bezlepková dieta), kwashiorkorem (umělá výživa kvůli proteinům k normální stravě s vysokým obsahem bílkovin, sacharidů a tuků).

Lenka i přes to, že je dospělá, měří jen cca 140 cm a váží přes 30 kg, což běžně odpovídá velikosti těla 10letého dítěte.

Dále se potýká s diabetem 1. typu na pumpě, Bartterovým syndromem, polyneuropatií. Denně musí doplňovat ve velkém minerály: Na, K, Cl, ale i Mg a Ca a všechny vitaminy rozpustné v tucích/ve vodě (jinak nastává rozvrat minerálů a deficit vitaminů). Po extrémních dávkách kortikoidů, aby vůbec mohla dýchat, prodělala operaci šedého zákalu + má těžkou osteoporézu a odnáší to nejenom kosti, ale i páteř, která se bortí. Je však důležité, aby se co nejméně často sypalo dýchání a nemusely se používat velmi vysoké dávky injekčních kortikoidů (2 Dexamedy + 2 Diprophosy), aby se stav kostry nezhoršoval, protože když se zbortí páteř, ochrne. Samozřejmě zabránit tomu nelze a dýchání má pak přednost před kostrou kvůli přežití.

Prodělala také operaci nádoru velikosti fotbalového míče v břišní dutině. Kvůli imunodeficitu a vážně nemocným plicím trpí velmi častými infekcemi dýchacích cest, kvůli kterým užívá velmi často kombinaci různých antibiotik a k tomu vždy systémová antimykotika.

Celý život užívá hromadu léků na denní bázi to znamená spoustu inhalací, nebulizací, a také dechovou rehabilitaci. Léčba je finančně velmi náročná i proto, že Lenka nemůže strávit tablety, a tak musí všechny léky dostávat v pediatrické formě a dražší sirupy se značně projevují na doplatcích za léky.

Lenka má 3. stupeň invalidity, je odkázána na péči okolí ve 3. stupni (ZTP/P) a vše, co dostává od státu, padne na léčbu a kolikrát to bohužel ani nestačí.

Jak sbírka pomůže?

Hustý lepkavý hlen je problém vykašlat z plic, což usnadňuje Simeox. Pomáhá vylepšovat spirometrii tím, že se v plicích nehromadí hlen, ve kterém se množí bakterie či plísně, a pomáhá redukovat otok plic. Simeox Lence pomáhá nejenom přežít, ale současně chrání páteř před velmi vysokými dávkami injekčních kortikoidů. Simeox nefunguje bez náhradních sad TUB25, proto pořádáme pro Lenku tuto sbírku na finančně velmi náročnou léčbu. Výtěžek sbírky půjde na účty v lékárně, náhradní sady TUB25 k Simeoxu a na další výdaje spojené s léčbou.

Pojďme společně Lence ulehčit a přispět jí na léčbu, kterou nemůže nikdy zvládnout sama.

Děkujeme.

Partneři sbírky 1

Nadační fond Úsměv nejen pro Kryštofa

Organizátorem a partnerem sbírky je Nadační fond Úsměv nejen pro Kryštofa

Sbírku již podpořilo 69 dárců

„Hodně sil.“
252 Kč — DHA před 3 dny

1 221 Kč — Anonymní dárce před 4 dny

500 Kč — Anonymní dárce před 2 týdny

100 Kč — Anonymní dárce před 2 týdny

„Hodně štěstí “
1 000 Kč — Hoškovi před 3 týdny

282 Kč — Anonymní dárce před 3 týdny

252 Kč — Anonymní dárce před 3 týdny

„Rumcajs posílá energii z Řáholce “
373 Kč — Stanislav z Jičína před měsícem

373 Kč — Anonymní dárce před měsícem

9 Kč — Anonymní dárce před měsícem