Nevzdávám se! Ochrnutý záchranář se znovu učí chodit

Jihomoravský kraj / Sbírku organizuje Zdeněk Mikula

Nevzdávám se! Ochrnutý záchranář se znovu učí chodit

0 %

Vybráno 812 452 Kč z 1 000 000 Kč
Zbývá -1087 dnů
Sbírka byla ukončena 25. června 2021

Pomozte sbírce na znesnáze21 sdílením

Na silný příběh záchranáře Zdeňka Mikuly si možná vzpomínáte. Během cesty ze služby v září 2017 ho postihla mozková příhoda, která zapříčinila ztrátu řeči a kompletní ochrnutí celého těla.

Muž, který dlouhé roky obětavě pomáhal jiným, se tak v krátkém okamžiku stal absolutně závislým na pomoci druhých. Zdeněk to však nevzdal a rve se statečně s osudem. Ke svému snu znovu chodit už udělal první kroky – a to doslova.

Od začátku tohoto roku 2021 intenzivně cvičí v Neurorehabilitační klinice AXON v Praze, pět dní v týdnu, celý měsíc. A výrazné pokroky už jsou vidět.

S pomocí terapeutů se už po prvních čtrnácti dnech zvládl posadit, na konci ledna dokonce po dlouhé době zažil, jaké to je znovu stát na vlastních nohách.

Nově několikrát týdně také trénuje na speciálním robotu, který simuluje chůzi. Nepopsatelný pocit a obrovská motivace do dalšího cvičení,“ popisuje Zdeněk skrze speciální počítač, který využívá ke komunikaci s okolím, neboť zatím stále ještě není schopen mluvit.

Jeho pokroky velmi bedlivě sledují i jeho někdejší kolegové ze Zdravotnické záchranné služby Jihomoravského kraje. „Platformě Znesnáze21 posíláme velký dík za to, že navázala na naši snahu pomoci Zdeňkovi. Sledujeme s radostí jeho pokroky, fandíme mu a víme, že s nepřízní osudu vždy bojoval jako lev a stále bojovat bude. On sám dříve pomáhal druhým, a tak jsme vděční, že druzí teď pomáhají jemu. DĚKUJEME,“ říká mluvčí ZZS JMK Michaela Bothová.

Zdeňkovy terapie bohužel pojišťovny stále neproplácí. Aby se dál zlepšoval stejným tempem jako doposud, musí cvičit prakticky nepřetržitě. Vzhledem k jeho stavu s ním neustále musí být i jeho manželka Veronika, cena terapií tak kromě samotných rehabilitací zahrnuje i ubytování nedaleko kliniky. „Mám jasný cíl a nevzdám se. Každému, kdo už mi přispěl nebo se teprve rozhodne přispět, moc děkuji,“ dodává Zdeněk.

Partneři sbírky 2

Zdravotnická záchranná a služba Jihomoravského kraje

Patronem sbírky je Zdravotnická záchranná služba Jihomoravského kraje.

Axon

Partnerem sbírky je Neurorehabilitační klinika Axon.

Sbírku již podpořilo 1076 dárců

250 Kč — Anonymní dárce před 3 lety

373 Kč — Anonymní dárce před 3 lety

777 Kč — Anonymní dárce před 3 lety

„Držím pěsti ;-)“
1 221 Kč — Naďa Dokoupilová před 3 lety

„Zdenále, tak prý poslední den sbírky, tak to se musí :-). Měj se a směj se. Jitka “
2 000 Kč — Jitka Šichová před 3 lety

„Držím palce ať to zvládnete“
1 000 Kč — Anonymní dárce před 3 lety

„Pro kocóra🥰“
1 221 Kč — Luca H. před 3 lety

454 Kč — Anonymní dárce před 3 lety

„Buďte statečný! Držím palce.“
3 000 Kč — Anonymní dárce před 3 lety

257 Kč — Anonymní dárce před 3 lety