Kočárek pro Matyáška se speciálními potřebami

Rychnov nad Kněžnou, Lokot / Sbírku organizuje Nadační fond pomoci

{}

Kočárek pro Matyáška se speciálními potřebami

0 %

Vybráno 118 232 Kč z 78 000 Kč
Zbývá -580 dnů
Sbírka byla ukončena 16. listopadu 2022

Pomozte sbírce na znesnáze21 sdílením

Matyášek spěchal na svět dříve o celý měsíc. Přesto ale vypadal jako naprosto zdravé miminko s celkem normální váhou 3220 g. Postupně se ale ukázalo, že zaostává v psychomotorickém vývoji, a tak jsme se rozhodli s Matym dřít. Cvičili jsme Vojtovu metodu, až se dokázal z prvního obrácení na bříško v 7. měsíci postavit na nohy a začít v 17. měsíci samostatně chodit! V průběhu jsme si ještě prošli kraniální léčbou tvarové abnormality lebky, kdy měl Matyášek půl roku na sobě helmičku na 23 hodin denně.

Vše se začalo obracet v dobré, když začal chodit, byl z něj malý turista, chodil rád a byl k nezastavení, ve 2 letech ušel procházku i 15 km s přestávkami. 

Epilepsie, autismus a další diagnózy

Vše se změnilo 19. 1. 2022, kdy měl Maty svůj první epileptický záchvat. Následovalo nasazení léků, jejich stálé zvyšování, stálé záchvaty a zase zvyšování, nekončící pobyty v nemocnici.

Bylo to poté, co jsme absolvovali změny v podobě rozpadu rodiny a stěhování, tehdy se začaly (cca od 2 let) projevovat prvky autismu, Maty lpěl na svých rituálech, měl zvláštní styl hraní, nezapojoval se s ostatními dětmi. Radši ho zajímal tekoucí kohoutek nebo koukání z okna na pohybující se listy, nemluvil. I když byl jeho motorický vývoj pomalý a ve spoustě věcech zaostával, tak stále docházelo ze zlepšování (pár prvních slov, odplenkování, stavění kostek, schopnost samostatně se najíst, chůze, plavání..).

Postupem času mu přibývaly diagnózy: mozková atrofie, a nakonec se přišlo, dle genetiky, že za vše může vzácná mutace genu s názvem: Lessel-Kreienkamp syndrom a ještě teď se dále zkoumá, zda se potvrdí i Birk-Barel syndrom. Celkově má syn středně těžkou retardaci ve všech směrech.

Veškerá motorika, koordinace, mluvení a celkově projevy mají hodně regredující spád. Maty od malinka v noci nespí, hodně se budí, někdy je vzhůru i hodiny, brečí, kope, mlátí, kouše a ráno je fit, na rozdíl ode mě. Poslední rok se potýká i s chronickým zánětem dutin, zánětem uší, a především trpí na teploty, na které se svojí epilepsií reaguje špatně.

V současné době už syn není schopný ani samostatné chůze, sotva popojde, a tak padá, bourá do věcí kolem sebe a spíše leze po čtyřech.

Dnes jsou Matymu 4 roky, roste jako z vody. Speciálně upravený kočárek pro Matyho potřeby začíná být pro nás nevyhnutelnou pomůckou. Velmi nám usnadní veškerou naši logistiku a celkově všední život, já miluji sport, především běhání, takže bych s kočárkem i běhala a jezdila na kole. A Maty zase miluje přírodu, koukání okolo sebe, na stromy, na auta, rád se kochá. Žijeme teď v malé vesničce Rychnov nad Kněžnou, maty navštěvuje mateřskou školu, kde má asistentku a já pracuju ve skladu náhradních dílů pro údržbu ve ŠKODA AUTO.

Jsem ale samoživitelka a osoba pečující a větší výdaje si nemohu dovolit. Proto se obracím s prosbou o pomoc na vás. Mockrát vám všem s Matym děkujeme a všechny zdravíme.

Díky Vám všem !!!

21. 11. 2022

Chtěla bych všem dárcům moc poděkovat, každá korunka se počítá a celková částka se vyšplhala nad rámec mého očekávání, takže nám i další příslušenství ke kočárku ulehčí každý den. Cítím obrovskou vděčnost a radost, že mám okolo sebe lidi, kteří dokáží „cítit rozumem a myslet srdcem“.

Moc děkuji a přeji hezký den

Sbírku již podpořilo 79 dárců

„Ať se Matymu hezky jezdí.“
300 Kč — Žanet před 2 lety

1 000 Kč — Anonymní dárce před 2 lety

777 Kč — Markéta před 2 lety

„Ať se podaří✊🏻“
500 Kč — Petra Přívratská před 2 lety

300 Kč — Anonymní dárce před 2 lety

1 000 Kč — Zdenča B. před 2 lety

200 Kč — Anonymní dárce před 2 lety

500 Kč — Anonymní dárce před 2 lety

„Držte se!“
373 Kč — Anonymní dárce před 2 lety

500 Kč — Anonymní dárce před 2 lety