Dejte Jardovi znovu šanci trávit čas s kamarády

Havířov / Sbírku organizuje Lucie Smetanová

{}

Dejte Jardovi znovu šanci trávit čas s kamarády

0 %

Vybráno 3 903 Kč z 87 000 Kč
Zbývá -591 dnů
Sbírka byla ukončena 31. srpna 2022

Pomozte sbírce na znesnáze21 sdílením

Jarda je 22letý chlapec, který je v podstatě zcela odkázaný na pomoc druhých lidí kvůli těžké mentální retardaci. Jardu už možná znáte díky předchozí sbírce na znesnáze21, a právě s pomocí dárců, jako jste vy, teď navštěvuje denní stacionář, který mu umožňuje se nejen setkávat se svými vrstevníky, ze kterých se dnes již stali jeho kamarádi, ale také žít rozmanitý život s celodenní speciální péčí, kterou jeho stav vyžaduje.

 Jardovi rodiče by rádi svému dospělému handicapovanému synovi dali příležitost trávit čas smysluplně a přiměřeně jeho věku. Speciální stacionář Jardovi úplně změnil úroveň života, přece jen už je dospělý a chce mít svoje vlastní aktivity, zážitky a svůj režim.

 Bohužel finanční situace Jardových rodičů není příliš příznivá. Mají další 4 děti, které nejen živí, ale také vyžadují určitý stupeň speciální zdravotní péče a podpory. Navíc i rodiče Jardy se potýkají se svými zdravotními problémy. Proto znovu shání finanční částku 87 000 Kč, aby mohl jejich syn v denním stacionáři zůstat další rok a žít tak, jak ho to baví a naplňuje.

 Jarda potřebuje celodenní péči a ve stacionáři mu proškolený personál zajišťuje potřebnou pomoc s jídlem, oblékáním, hygienou, orientací v prostoru a času, podobně jako to dělají doma rodiče. Doma mu však schází kontakt s jeho vrstevníky, se kterými by zašel na zmrzlinu, výlet nebo se účastnil dalších programů stacionáře, jako jsou divadelní představení, soutěže, muzikoterapie, relaxační aktivity ve speciální místnosti a další činnosti.

 Jarda si umí užívat života, i když to na začátku neměl lehké. Narodil se ve 29. týdnu s váhou 1,80 kg. Po narození musel být kříšen a poté delší dobu v inkubátoru. Zhruba po měsíci ho propustili do domácí péče a následně navštěvoval rehabilitace kvůli špatnému svalovému napětí. V 10. měsíci byla Jarečkovi diagnostikována DMO (dětská mozková obrna) a ve 3 letech epilepsie.

V průběhu školní docházky se Jardova lehká mentální retardace změnila na těžkou mentální retardaci. Chlapec navštěvoval speciální školu 11 let a praktickou školu 3 roky. 

 Jardova rodina je moc vděčná za jakoukoliv pomoc, a právě díky dobrým zkušenostem s dárcovskou platformou znesnáze21 i se stacionářem Santé chtějí Jardovi znovu umožnit speciální péči a plnohodnotný život.

Sbírku již podpořilo 9 dárců

1 000 Kč — Anonymní dárce před 2 lety

373 Kč — Anonymní dárce před 2 lety

100 Kč — Daniela Novotná před 2 lety

24 Kč — Daniela Novotná před 2 lety

1 000 Kč — Anonymní dárce před 2 lety

373 Kč — Anonymní dárce před 2 lety

500 Kč — Anonymní dárce před 2 lety

160 Kč — Anonymní dárce před 2 lety

373 Kč — Ivana Červenková před 2 lety