Celé Česko na pomoc obcím zasaženým ničivým tornádem

Hodonínsko a Břeclavsko / Sbírku organizuje Nadační fond pomoci Karla Janečka

{}

Celé Česko na pomoc obcím zasaženým ničivým tornádem

0 %

Vybráno 11 849 332 Kč z 1 221 212 Kč
Zbývá -993 dnů
Sbírka byla ukončena 08. září 2021

Pomozte sbírce na znesnáze21 sdílením

Jihomoravským krajem se v podvečer 24.6. prohnalo tornádo. Nejničivěji zasáhlo Břeclavsko, Hodonínsko a Podbořansko, kde jsou stovky zraněných a obce vypadají jako po válce. Lidé bez střechy nad hlavou, poničené domy, neprůjezdné silnice, převrácená a hořící auta…

Výtěžek sbírky bude pomáhat v nejvíce zasažených oblastech. Pomůže obcím a místním lidem vypořádat se s následky živelní katastrofy.

Finanční pomoc bude přerozdělena ve spolupráci s krizovými štáby v místě katastrofy, s Nadací Via a dalšími organizacemi, které sbírky taktéž organizují. Pomoc tak bude koordinovaná a dostane se efektivně k postiženým obcím.

Děkujeme všem členům integrovaného záchranného systému a dobrovolníkům, kteří v místě zasahují.

#společně

Foto: Petr Valla

Jak jste pomohli hojit rány (nejen) na Moravě

19. 08. 2021

„Máme strach, že se tady budeme bát bydlet.“

Tahle věta maminky dvou dětí, kterou jsme slyšeli v jedné z tornádem zničených obcí na Moravě, nám zůstala v paměti. Dost dobře vystihuje, jak tady ničivá bouře obrátila tisícům lidí život naruby a nechala za sebou vedle obrovských škod na majetku i šrámy na duši.

Díky VÁM jsme na Moravě a v obci Stebno pomohli lépe zvládnout tuto situaci už 37 rodinám.

Přerozděleno bylo 90 % darů.

Je to měsíc a půl, co se tornádo prohnalo Moravou a Lounskem, a my můžeme bilancovat dosavadní výsledky sbírky pro zasažené oblasti, která běží u nás na znesnáze21. I když si na „nej“ moc nepotrpíme, tak se z pomoci pro Moravu stala sbírka s nejvyšší vybranou částkou v historii našeho fondu (11,7 milionu Kč) a nejvyšším počtem dárců (8 625). Ohromující byla rychlost, se kterou dary přicházely, první milion byl vybraný během pár desítek minut.

Rychlá pomoc

Nemělo by smysl, aby se nám peníze na pomoc „povalovaly“ na účtu, takže jsme je víceméně v řádu dnů začali rozdělovat mezi potřebné. Spolupracovali jsme při tom s krizovými štáby, dalšími charitativními a neziskovými organizacemi a sami jsme vyráželi na místo. Snažili jsme se, aby každá koruna, kterou nám dárci svěřili, byla účelně využita. Peníze jsme rozdělili mezi zmíněných 37 rodin, z jejichž domovů se mnohdy stala jen hromada cihel.

Náklady na opravy budou vysoké a dary také pomohly zmírnit velkou nejistotu, která na místě panovala, protože nebylo docela dlouho jisté, kdo bude mít nárok na pomoc od státu nebo jak budou moct lidé, kteří státní pomoc obdrží, se svým majetkem nakládat.

Nakupovali jsme, kde se dalo

Část peněz jsme také použili na nákup stavebního materiálu, kterého je teď obecně nedostatek, ale na Moravě nebyl k dostání téměř vůbec. Náš kolega Tomáš Slavata (člen správní rady, triatlonista a obrovský srdcař) nakupoval, kde se dalo, a vše vozil přímo do zasažených obcí, kde materiál rovnou putoval do rekonstruovaných domů.

Stále také běží několik dalších sbírek, které pro lidi zasažené tornádem založili organizátoři individuálně, aby podpořili například své kolegy a dali jim najevo, že na to nezůstali sami.

Prakticky denně se při naší práci setkáváme s příběhy, které by asi nikdo z nás nechtěl prožívat. Zároveň ale vidíme obrovskou ochotu lidí pomáhat druhým – pohotově, účelně a se vzkazy plnými podpory. Neskutečně to člověka nabíjí.

Děkujeme za to.

Karel Janeček, tým NFP a znesnáze21

💛 Poděkování a přehled jak nakládáme s Vaší pomocí

13. 07. 2021

Děkujeme za Vaši neuvěřitelnou pomoc. 🙏 Výtěžek sbírky je přerozdělován po 3 hlavních linkách: 

1. Příspěvky zasíláme přímo postiženým rodinám, a to na základě informací z terénu. Výše příspěvku v první vlně je 150 000 Kč a odpovídá sumě, která byla dohodnuta v rámci koordinace s dalšími neziskovými organizacemi.

2. Část příspěvků je směřována na materiální pomoc. Ve spolupráci s členem správní rady Nadačního fondu pomoci, filantropem Tomášem Slavatou nakupujeme a dodáváme stavební materiál přímo do zasažených míst.

3. V nadcházejících dnech využijeme také znalost starostů a dalších zastupitelů obcí, kteří mají přehled, kde je situace nejpalčivější a finance poskytneme v koordinaci přímo s nimi. 

Děkujeme, že pomáháte s námi 💛

Partneři sbírky 6

Karel Janeček - tornádo

Sbírku podporuje Karel Janeček.

Firmy Tornádo

Sbírku podporují firmy Tým dopravního inženýrství s.r.o. a Helping - Výškové práce s.r.o.

DoDo

Sbírku podporuje logistický startup DoDo.

Tomáš Slavata - patron

Sbírku podporuje triatlonista Tomáš Slavata.

Broker Trust

Sbírku podporuje Broker Trust, a.s.

Partners

Sbírku podporuje finanční skupina Partners.

Sbírku již podpořilo 8637 dárců

71 095 Kč — Healing festival před 3 lety

500 Kč — Anonymní dárce před 3 lety

373 Kč — Anonymní dárce před 3 lety

„Dar z výtěžku vstupného přátelského utkání FC Viktoria Plzeň - 1. FK Příbram odehraného na fotbalovém stadionu v Přešticích dne 30. 6. 2021.“
8 750 Kč — TJ Přeštice / fotbalový oddíl před 3 lety

40 988 Kč — Itadel Czech Republic před 3 lety

3 000 Kč — Anonymní dárce před 3 lety

23 642 Kč — Pavel Slapnička před 3 lety

„Na lepší zítřky.“
6 000 Kč — Socionika consulting s.r.o. před 3 lety

373 Kč — Anonymní dárce před 3 lety

1 000 Kč — Anonymní dárce před 3 lety