100 kroků zpátky do života

Česká republika / Sbírku organizuje Česká asociace paraplegiků - CZEPA, z.s.

{}
0 %

100 kroků zpátky do života

Vybráno 222 179 Kč z 220 000 Kč
Zbývá -529 dnů
101 % z původního cíle
Sbírka byla ukončena 17. října 2021

Sbírce pomůžete i sdílením

Ocitnout se na vozíku je těžké. Přijmout svoji situaci a najít cestu dál je ještě těžší. Přijímat rady a pomoc od svého okolí není snadné. Co o tom ostatní můžou vědět?

Peer mentoři asociace CZEPA jsou sami na vozíku mnoho let. Osobně zažili, co to znamená, když se život převrátí vzhůru nohama. Svou osudovou situaci zvládli a jsou příkladem, že poškození míchy s trvalými následky neznamená konec radosti ze života.

Proto pomáhají s prvními kroky zpátky do života těm, kteří se ocitli na invalidním vozíku teprve nedávno a nebudou již nikdy chodit.

Aby mohli peer mentoři skutečně a efektivně pomáhat, musí se s klienty osobně setkat, poznat se, vyslechnout a ukázat, že i na vozíku se dá žít aktivní život. Jen je potřeba se nevzdávat a poradit se s odborníky. Výtěžek sbírky jim to umožní.

„Každé setkání para nebo tetraplegika s peerem je nenahraditelným a cenným krokem zpět do života. Tento rok jich chceme zrealizovat alespoň 100. Každý, kdo přispěje do sbírky na podporu tohoto programu, potvrzuje svoji sounáležitost s komunitou, která se nenechala zlomit svým osudem a daří se jí překonávat veškeré překážky,“ říká Alena Jančíková, ředitelka České asociace paraplegiků - CZEPA.

„Moje vlastní zkušenost říká, že na vozíku je možné se věnovat spoustě sportovních aktivit, práci, zážitkům s přáteli a žít zcela plnohodnotný život. S klientkami si povídáme i o tom, jaké to je zvládnout na vozíku těhotenství, porod a vycházku s miminkem v kočárku. Dokážu poradit také s bezbariérovými úpravami nebo s vyřízením sociálních dávek. Jsem ráda, že novým vozíčkářům můžu ukázat praktické vychytávky a svůj život v jiném světle.“ - Hana Doležalová, 13 let na vozíku po pádu na kole, matka 4letého syna, peer mentorka CZEPA

Kolik lidí se v ČR za rok dostane na vozík?

V České republice dojde každoročně přibližně k 250 případům onemocnění či poranění míchy, jejichž následkem je ochrnutí. 170 osob zůstává na invalidním vozíku trvale a hledají novou cestu k plnohodnotnému a produktivnímu životu.

Kdo jsou peeři?

Naší peeři jsou vozíčkáři a mají osobní zkušenost s tím, jak je komplikované přijmout svoji novou situaci, nepodlehnout jí, radovat se dál ze života, pracovat a být součástí produktivní části populace. Našim klientům tedy mohou opravdu pomoci, protože jsou „na stejné lodi“.

Poskytuje peer mentoring pouze osobní setkání?

Peer mentoring zahrnuje také konzultace po telefonu nebo prostřednictvím elektronické komunikace. Osobní návštěvy mentorů u klientů jsou ale tím nejúčinnějším způsobem podpory. Tato část programu má nejvýraznější pozitivní dopad na psychiku, emoce a postoj klientů k jejich situaci.

Proč vyhlašujeme sbírku?

Jsme přesvědčeni, že tento program má pro vozíčkáře i pro společnost mimořádný přínos. Rozhodli jsme se proto vyhlásit sbírku, jejímž prostřednictvím může veřejnost, instituce nebo firma tato konkrétní setkání podpořit. Naším cílem je shromáždit prostředky na 100 osobních setkání peerů a klientů, které zrealizujeme v průběhu roku 2021.

Dokument ČT

Poděkování

22. 09. 2021

Vážení a milí přispěvatelé,

děkuji všem, kdo přispěl malou i nemalou částkou na naši důležitou, ale stále podceňovanou službu.

Každý rok kvůli úrazu páteře či onemocnění míchy ochrne v ČR až 170 osob. Dobrá praxe ze zahraničí (Švýcarsko, Norsko) ukazuje, že nejlepší metodou, jak vystoupit z traumatu a brzy přijmout svůj zdravotní stav je podpora přímo od peera (zkušeného a vyrovnaného vozíčkáře po poranění míchy). Spousta klientů (odhadem ¾ lidí) nenachází smysl v životě. A přitom by stačilo tak málo a nestydět se říct si o pomoc. Mít vedle sebe někoho, kdo vám rozumí a ukáže, že život na vozíku nekončí.

Všichni řeší bezbariérové úpravy bydlení, výběr a zajištění potřebných kompenzačních pomůcek, základní soběstačnost v běžných každodenních aktivitách, své pracovní zapojení i roli v rodině, ale především psychicky zvládnout to, že už budete navždy „jinej“. Podporu může čerpat člověk na vozíku i jeho rodina.

Děkuji všem za podporu, jste nejvíc nejlepší

Alena Jančíková, ředitelka CZEPA

1. díl rozhovoru herečky Michaely Tomešové s peer mentorem Honzou Matouškem

27. 07. 2021

Sbírku pro projekt peer mentoring "100 kroků zpátky do života" podpořila herečka a zpěvačka Michaela Tomešová, která si o práci peer mentora povídala s Honzou "Matesem" Matouškem. Prostřednictvím svého bratra sama dobře ví, jakými životními nástrahami musí procházet lidé na vozíku. V rozhovoru zjišťuje, jak velkou pomocí může být těmto lidem peer mentor.

Sledujte první díl rozhovoru ZDE. Podporu můžete vyjádřit sdílením videa nebo i zapojením se přímo do sbírky.

Výtěžek sbírky umožní 100 setkání peerů a klientů, kteří potřebují pomoci.

Více o projektu také na:

https://peermentor.czHázenkář Tomáš Petržala podpořil sbírku

26. 07. 2021

Brankářská jednička a dlouholetý kapitán HC Dukla Praha Tomáš Petržala se také rozhodl podpořit tým našich peer mentorů.

Peer mentoři asociace Česká asociace paraplegiků - CZEPA jsou sami na vozíku mnoho let. Osobně zažili, co to znamená, když se život převrátí vzhůru nohama. Svou osudovou situaci zvládli a jsou příkladem, že poškození míchy s trvalými následky neznamená konec radosti ze života.

Proto pomáhají s prvními kroky zpátky do života těm, kteří se ocitli na invalidním vozíku teprve nedávno a nebudou již nikdy chodit.

Výtěžek sbírky umožní 100 setkání peerů a klientů, kteří potřebují pomoci.

Partneři sbírky 1

Gebrüder Weiss spol. s r.o.

Partnerem sbírky je společnost Gebrüder Weiss - transport a logistika, který násobí příspěvky zlatým řezem.

Sbírku již podpořilo 64 dárců

Sbírku již podpořil Gebrüder Weiss spol. s r.o. částkou 40 000 Kč.

Gebrüder Weiss spol. s r.o. každý příspěvek navyšuje poměrem zlatého řezu, až do celkové hodnoty podpory 40 000 Kč.

80 000 Kč — Knowlimits Group, a.s. před rokem

121 Kč — Anonymní dárce před rokem

„Dar je společnou sbírkou zaměstnanců i společnosti. Přejeme ať pomůže.“
15 000 Kč — Hondl Global Services, a.s. před 2 lety

„Držím palce :-)“
1 000 Kč — Helena před 2 lety

„Díky, že dáváte naději!“
700 Kč — Anonymní dárce před 2 lety

„Přejeme mnoho radosti a ať se sbírka podaří. “
5 000 Kč — Jiri Novotny, OFFICEO.cz před 2 lety

20 000 Kč — Anonymní dárce před 2 lety

„Přejeme Vám, aby vaše podpora byla dostupná všem, kteří to potřebují. “
500 Kč — Helča a Aziz před 2 lety

1 500 Kč — Anonymní dárce před 2 lety

778 Kč — Anonymní dárce před 2 lety