30 procent pro dárce

Společná tisková zpráva AVPO ČR a Nadačního fondu pomoci

Kampaní nazvanou „30 procent pro dárce“ zahájila Asociace veřejně prospěšných organizací ČR aktivní komunikaci s neziskovými organizacemi i dárci, kteří přispívají na veřejně prospěšné aktivity v sociální oblasti, kultuře i sportu. V průběhu celého příštího roku chce AVPO ČR upozorňovat na dočasnou možnost zvýšeného daňového odpisu za dary poskytnuté v roce 2021, v případě firem oproti jiným rokům až dvojnásobného.

Daňovou motivaci pro soukromé dárce zakotvila v reakci na dopady pandemie koronaviru poslanecká novela zákona o daních z příjmu schválená v lednu letošního roku. Zatímco doposud si mohly firmy snížit daňový základ do výše darů odpovídajících maximálně 15 procentům daňového základu, za letošní dary to bude až 30 procent.

V rámci aktivit spojených s propagací soukromého dárcovství byla dnes zprovozněna speciální sekce #PrověřenéNeziskovky na dárcovském portálu znesnaze21.cz, ve které jsou zveřejněny výzvy výhradně prověřených organizací s udělenou značkou spolehlivosti. Portál provozuje Nadační fond pomoci.

„Pandemie koronaviru bude mít tvrdý dopad na financování veřejně prospěšných aktivit, a proto chceme právě teď maximálně podpořit soukromé dárce, jednotlivce a firmy, které chtějí i v ekonomicky nelehké době pomáhat. K tomu potřebujeme zapojit co nejvíce neziskových organizací a současně informovat dárce, že mohou za dary poskytnuté v tomto roce využít kvůli výjimečné situaci spojené s Covid-19 daňový benefit,“ vysvětluje cíle AVPO ČR její prezident Marek Šedivý.

Asociace chce podle něj kampaní navázat také na své předchozí aktivity zaměřené na transparentní fungování neziskového sektoru a dál přispívat k celkově lepší informovanosti dárců. Právě proto se AVPO ČR dohodla na spolupráci s jedním z největších a osvědčených dárcovských portálů Znesnaze21.cz.

Právě zde dárci nově naleznou odkaz na výzvy, které budou zveřejňovat výhradně tzv. „prověřené“ organizace. Podmínkou k získání tohoto označení je předchozí pečlivý audit organizace a udělená značka spolehlivosti. „Dáváme tak dárcům možnost podpořit na jednom místě prověřené organizace, u kterých mají jistotu, že se svěřenými dary budou nakládat zodpovědně a v souladu se svým posláním,“ doplňuje Šedivý.Během informační kampaně AVPO ČR plánuje také další aktivity. V rámci soutěže Zlatý banán 2021 o nejsilnější příběh z neziskového sektoru se například chystá vyhlásit speciální kategorii věnovanou dárcům.

„Věřím, že naše vzájemná spolupráce pomůže zpropagovat význam soukromého dárcovství pro rozvoj veřejně prospěšných organizací v Česku a současně přispěje k důvěře mezi dárci a obdarovanými, kterými jsou v tomto případě dobře a profesionálně fungující organizace,“ komentuje dohodu o spolupráci Čestmír Horký, zakladatel platformy znesnáze21.
Čestmír Horký, zakladatel platformy znesnáze21.

O AVPO ČR

Asociace veřejně prospěšných organizací ČR sdružuje organizace, které chtějí přispívat k vytváření transparentního, spolehlivého a moderního neziskového sektoru v České republice. V současnosti je ve jejích řadách více než stovka organizací převážně z oblasti sociálních služeb. Prověřeným organizacím AVPO ČR uděluje Značku spolehlivosti, která prokazuje, že organizace funguje v souladu se svým posláním a dobře hospodaří se svěřenými prostředky. Seznam prověřených neziskovek lze najít na www.znackaspolehlivosti.cz.