Strachovat se o finanční budoucnost, to v uzdravování moc nepomáhá!
„Strachovat se o finanční budoucnost, to v uzdravování moc nepomáhá!“
Tak by se dal ve stručnosti vystihnout důvod Blanky Řezáčové, který vedl k založení sbírky na pomoc rodině po tragické autonehodě způsobené starším řidičem, pravděpodobně v mikrospánku. Srážku auta s kočárkem nepřežila tříletá holčička. Její stejně stará sestřička se ještě teď, společně s maminkou, vzpamatovává ze zranění.
Jen těžko si někdo z nás umí představit větší tragédii, než přijít o vlastní dítě. Snad proto bylo pochopení a soucit, téměř tisícovky z vás, takové. Na pomoc rodině po tragické nehodě v Tatcích jste poslali téměř trojnásobek původní cílové částky. Tatínek dvojčátek David Malík všem dárcům s vděkem vzkazuje:
„Snažíme se žít pokud možno normální život, ale je mi jako kdybych měl na prsou obrovský balvan, který nejde shodit. Musíme jít dál a dívat se jen dopředu. Díky dárcům nemusíme do toho všeho řešit existenční problémy. Vzhledem k povaze zranění manželky a dcery jsme stále na nemocenské a ještě dlouho budeme. Díky penězům ze sbírky můžeme platit bydlení a léky a jsme proto nesmírně vděční lidem, kteří nám takto pomohli. Ještě jednou děkujeme za velkou pomoc všem, bez ní by zvládnutí naší situace bylo daleko těžší!
Děkovná slova nezapomíná otec rodiny směřovat ani ke starostce obce Blance Řezáčové, která sbírku na Znesnáze21 založila: „Nebyla to jenom mimořádná situace a snaha dát rodině najevo, že v tom nejsou sami. Ale také touha jim ukázat, že život není jenom zlý a že je v něm spousta dobrých lidí. Dodat rodině sounáležitosti a dát jim vědět, že jsme připraveni na pomoc. Což nakonec vyšlo. Tatínek se mi následně svěřil, jak moc mu povzbudivé vzkazy dárců, u jednotlivých částek sbírky, pomáhaly,” vysvětluje další důvody založení sbírky paní starostka, podle které řešit zdraví a ještě se strachovat o finanční budoucnost, v uzdravování moc nepomáhá.
Hned po statisícové podpoře od obce Tatce, a dalším stu tisíc od sousední obce Radim, byla jednou z nejvyšších částek ta od zubaře ze vzdálené vesničky u Chrudimi. Na obec, kde se tragédie stala, volal s dotazem, jak může pomoci. Blanka Řezáčová, která ho na sbírku na Znesnáze21 s vděkem odkázala, si na telefonát pamatuje. Nebyl jediný. Na obce volali dárci stále. Zakladatelka sbírky, jakožto starostka, musela v tomto náročném období vedle slov díků čelit i názorům, že svou část viny na tragédii nese i obec samotná.
„Ano, i takové bylo vyznění jedné z reportáží. Tragédie se stala na chodníku podél komunikace III. třídy, která je ve vlastnictví Středočeského kraje, tedy ve správě Krajské správy a údržby silnic. Umísťování jakýchkoli zařízení na komunikace má svá pravidla a samozřejmě není možné, aby na každé silnici byly umístěny retardéry. Dopravní situaci v obci samozřejmě dlouhodobě řešíme, budujeme další chodníky, dlouhodobě se snažíme o snížení rychlosti apod. Bohužel, my lidé prostě nejsme schopni zabránit každému neštěstí, nejsme schopni ani domyslet, co všechno se může v životě stát, natož abychom tomu dokázali předcházet,” obhajuje po nařčení obce její starostka.
„Věděla jsem hned, že chci pomoci, jen jsem nevěděla jak. Znesnáze21 byla pro mě jasná volba.”
Tak jako všechno v životě, co nás někdy obtěžuje a divíme se, kam se posouvají hranice komunikace, stále se pozastavujeme nad časem stráveným na sociálních sítích, v tomto případě byly sociální sítě a média obrovským pomocníkem,” ohlíží se za zakládáním sbírky na Znesnáze21 Blanka Řezáčová.
Úspěch sbírky byl velký, vybralo se skoro 900 tisíc korun, tedy třikrát více, než původně doufala. Požádali jsme proto paní Řezáčovou o radu pro další zakladatele. Pro další lidi, kteří chtějí založením sbírky někomu pomoci, jak na to. Jak docílit tak dobrého výsledku.
„Žádat o sdílení další a další lidi můžete úspěšně jen tehdy, když jste pro něco nadšení. Oslovit média a nebát se odmítnutí, mluvit o sbírce všude, kam přijdete.”
„Sbírku jsem zakládala jako fyzická osoba, nicméně sdílela jsem ji na všech komunikačních kanálech obce Tatce, tedy facebooku, Instagramu, Twiteru, na webových stránkách obce. Oslovila jsem místní regionální tisk, Kolínské noviny, které byly velmi vstřícné a okamžitě sdílely sbírku i na svých sociálních sítích, oslovila jsem televizi Nova, která v den neštěstí odvysílala reportáž, aby následně zveřejnila informaci o sbírce.
Myslím si, že záštita nějaké instituce, v tomto případě obcí byla důležitá. Lidé informaci více věří. Žijeme v době, kdy se podobné veřejné sbírky zneužívají, lidé jsou často oslovováni s prosbou o pomoc, ale často neví, kam peníze přijdou. Dost lidí si informace ověřovalo na obecním úřadě. A v neposlední řadě hodně pomohla rychlost zveřejnění, za což děkuji lidem ze Znesnáze21. Komunikace byla úžasná. Pro mě samotnou je to neuvěřitelná zkušenost, znovuobjevená víra v dobro, které se v nás ukrývá, ochota pomáhat,” vzpomíná Blanka Řezáčová na průběh sbírky Znesnáze21 na pomoc rodině po tragické nehodě.
„Kdysi jsem se učila obchodním dovednostem a tam jsem slyšela, že na moji nabídku kývne každý 10. člověk. Nevím, jestli to stále platí, ale podle našeho výsledku jsme museli oslovit minimálně milion lidí. A asi se to stalo. Mám z výsledku radost a rodina se může věnovat sama sobě a následné léčbě.”
Potkalo i vás nějaké trápení, k jehož řešení nebo ulehčení vám chybí peníze? Nebo znáte někoho, komu chcete pomoci?
Znesnáze21 je určitě ten nejlepší ukazatel na cestě k pomoci.