Oběti sexuálního násilí na Ukrajině volají o pomoc

/ Zbierku organizuje Lékaři a záchranáři Čech a Moravy na Ukrajině zc.icomopfn@ofni

{}
0 %

Oběti sexuálního násilí na Ukrajině volají o pomoc

Vybraných 657 516 Kč z 425 000 Kč
Zostáva -513 dní
155 % z původního cíle
Zbierka bola ukončená 09. júl 2022

Zbierce pomôžete zdieľaním na sociálnych sieťach

Putinova invaze a anexe Ukrajiny vykreslily ty nejhorší válečné noční můry. Odhodlání Ukrajinců bojovat za svobodu si vybralo svou obrovskou daň. Rodiny nepřišly jen o své domovy, otce... s civilními zajatci se zachází v rozporu s lidskými právy. Ukrajinské ženy se nejenom ztrácejí, ale jsou hlavně znásilňovány. Je potřeba lékařské pomoci. A tak znovu vyrážíme do těchto oblastí – víme přesně kam, proč a za kým.

Jsme nezisková iniciativa Lékaři a záchranáři Čech a Moravy na Ukrajině a spolupracujeme s ukrajinskými zdravotníky i úřady přímo na místě konfliktu, jezdíme tam pomáhat. Potřebnost stále roste, a tak nyní chceme cíleně pomoci i ženám, které se v minulém období staly oběťmi znásilnění, zvláště ze strany bojujících armád. Při těchto událostech dochází u některých z nich i k nežádoucímu otěhotnění.

Vzhledem k výše uvedeným skutečnostem většina z nich uvažuje o ukončení těhotenství.

Na trhu existují přípravky (mifepriston a mispregnolon), které mohou ukončit těhotenství až do 10. týdne, takže tyto tzv. potratové pilulky pokrývají období od počátku války. Postkoitální antikoncepce jsou účinné maximálně do 5 dní od styku a ve válkou zasažených regionech nejsou dostupné. U potratové pilulky se ale jedná o relativně významný zásah do organismu, a tak se jejich užívání v některých zemích, např. i v ČR, děje povinně v zařízeních lůžkové péče. Na Ukrajině podle našich dosavadních informací tak přísná legislativa v užívání těchto přípravků není, přesto je nechceme distribuovat živelně, bez poučení, jelikož by to vedlo ke značným rizikům.

Za vybranou částku 425 000 Kč jsme schopni dodat do zasažených oblastí 3 500 ženám těhotenské testy a těm, které by to potřebovaly, následně budeme moci také poskytnout ve spolupráci s místními gynekology potratovou pilulku. Do nákladů musíme zahrnout i adekvátní vozidlo, pohonné hmoty a další věci. Vytvoříme zázemí, ve kterém budeme poskytovat potřebným ženám veškerou péči.

Víme, že nemůžeme pomoct tak, jak bychom si třeba všichni přáli, ale chceme pomoct aspoň tak, jak je to v našich aktuálních silách – dovézt věci, léky, prostředky a pomoci lidem na místech, kde je potřeba.

Bohužel i my máme své povinnosti a náklady a finančně jsme přetížení, a proto chceme požádat o pomoc prostřednictvím této sbírky ty, kteří mohou přispět.

Kdo jsme?

Byli jsme čtyři. Tři doktoři a jeden záchranář a společně jsme založili iniciativu Lékaři a záchranáři Čech a Moravy na Ukrajině. Nyní je nás víc. Od počátku konfliktu provádíme převozy pacientů z Ukrajiny do České republiky a část z nás také pracovala určitou dobu v nemocnici a na záchranné službě v ukrajinské Poltavě. Máme tak kontakty, díky kterým může být naše pomoc cílená a smysluplná, a ne neefektivní.

Proč to děláme?

Po zprávách o tom, co se děje, jsme se jako hrstka přátel, kteří mají určité zkušenosti, a i odpovídající zdravotní vzdělání, rozhodli, že chceme pomáhat přímo na místě. Vyjeli jsme na polsko-ukrajinské hranice, kde jsme nejen ošetřovali raněné, ale i operovali.

Cílová částka je pokořena!

16. 04. 2022

Společně jsme udělali velkou věc! Je to neuvěřitelné a patří Vám obrovská slova vděku. Díky Vaší dárcovské štědrosti budou Lékaři a záchranáři Čech a Moravy na Ukrajině znovu moci vyrazit do terénu. Přímo v kritických oblastech válečného zbrojení a nadvlády Putinovy razie pomůžete ženám, které nejsou v bezpečí a staly se oběťmi sexuální agrese a znásilnění. Nyní jim budeme ale moci poskytnout dostatečné lékařské ošetření a péči, na kterou mají nárok, ale do teď bohužel nebyla ve válečných podmínkách dostupná. Penízky vybrané navíc pomohou dalším takovým ženám v nesnázi!

Autorkou ilustrace na obrázku je Katarina Kratochvílová, ilustrace je připomínkou toho, že ze semínek v kapsách jednou vyrostou slunečnice a v nebi pak už budou lítat jenom ptáci – ilustrace má symbolizovat výdrž a odvahu Ukrajiny.

Patronka Lilia upozornila na sbírku na společenské akci

13. 04. 2022

Patronka sbírky a zakladatelka nadace Propolis33 Lilia Khousnoutdinová vytáhla na společenskou událost Český ples konanou v Obecním domě v Praze extravagantní róbu! Šaty si sama navrhovala a upravovala speciálně k této příležitosti. Na zadní části je QR kód s odkazem na sbírku a v bočních oblastech se pak nachází ukrajinský citát „nejsem tvoje krasavice“. Právě ten se stal symbolem a heslem boje ukrajinských žen proti na nich páchanému sexuálnímu násilí vlivem Putinovy války proti UA. Outfit vzbudil poprask a vyburcoval českou společnost k aktivitě a součinnosti v solidaritě s UA ženami. Moc si tohoto gesta vážíme 🙏 🇺🇦

Nejsem tvoje kráska

09. 04. 2022

„я тобі не красавіца“ – tato věta se stala sloganem v ukrajinské kampani proti sexuálnímu násilí.

Patrón zbierky 1

NF Propolis33 a Lilia Khousnoutdinová

Patronkou sbírky je Lilia Khousnoutdinová a Nadační fond Propolis33. Organizace násobí příspěvky zlatým řezem.

Zbierku dosiaľ podporili 499 darcov

Zbierku dosiaľ podporili NF Propolis33 a Lilia Khousnoutdinová čiastkou 121 371 Kč.

NF Propolis33 a Lilia Khousnoutdinová každý príspevok navyšuje pomerom zlatého rezu, až do celkovej hodnoty podpory 121 000 Kč.

777 Kč — Anonymný darca pred rokom

1 427 Kč — Anonymný darca pred rokom

„Dakujem za to, co robite“
296 Kč — Sona pred rokom

500 Kč — Anonymný darca pred rokom

777 Kč — Anonymný darca pred 2 rokmi

400 Kč — Niklas Jonsson pred 2 rokmi

486 Kč — Anonymný darca pred 2 rokmi

320 Kč — Anonymný darca pred 2 rokmi

„Best wishes for your work!“
3 699 Kč — Anonymus from Berlin pred 2 rokmi

2 976 Kč — Lumnije Jusufi pred 2 rokmi