O podvodné sbírky jsme si koledovali


O absurdity na trhu s dary není v ČR nouze. Aktuálně běží téměř 2000 veřejných sbírek. Domníváme se, že na každou ohlášenou existují další dvě až tři, které běží mimo systém veřejných sbírek. Jsou zbytečné, neoprávněné nebo dokonce podvodné. Z našeho pohledu každá sbírka spuštěná mimo řádná pravidla, byť s dobrým úmyslem, legitimizuje vznik dalších, už bohužel podvodných sbírek.

Může za to rozmach sociálních sítí, nepřehlednost a dobrý marketing. Lidé bezhlavě sdílí srdceryvné příběhy, které se šíří internetem a zvesela posílají peníze. V době, kdy sledujeme dokument „V síti“, který nás nabádá k opatrnosti na sociálních sítích a varuje nás před důvěřivostí, jsme schopni posílat peníze na (ne)transparentní účet komukoli a na cokoli.

Již dlouho upozorňujeme na to, že transparentní účet není žádnou zárukou pravdivosti, důvěryhodnosti nebo oprávněnosti pomoci. O daňových úskalích nemluvě. Slovo transparentní je podobně jako slovo BIO lehce manipulovatelné, zneužitelné, všichni jej chtějí a klidně si za něj připlatí. Neposílejte peníze na transparentní účty, pokud za nimi nestojí důvěryhodná nezisková organizace či obec.

Situaci navíc zhoršují dárcovské platformy, které předem bezostyšně tvrdí, že sbírky neprověřují. Chceme zdůraznit, že pomáhající profese je odborná činnost. Není to aktivita pro pobavení lidí, dárcovství není jen o marketingu a objemu financí. Dárcovství je o dlouhodobém budování vztahu a důvěry, že vaše peníze dojdou tam, kam mají, a jejich využití bude efektivní.

V znesnáze21 každou žádost velmi pečlivě prověříme, Xkrát ji otočíme tam a zpět, než dojde k rozhodnutí. Žádosti posuzují odborníci. Spustit sbírku do světa a nabídnout ji lidem k podpoře je extrémně zodpovědná věc. V naší práci je pro nás sbírka často až to poslední, co žadateli navrhneme. Při posuzování využíváme návazné sociální služby, poskytujeme poradenství a pokud to je možné, pomůžeme žadateli dřív, než je nutné sbírku spustit. Často si člověk totiž dokáže pomoci sám, jen neví, jak na to. Existují služby, které vědí, jak pomoci, nebo dokáže pomoci stát, ale žadatel nezná možnosti. Se všemi těmito aspekty v znesnáze21 pracujeme.

Důležitým mezníkem je také zákon o veřejných sbírkách, byť by potřeboval aktualizaci, svou úlohu stále plní. Chrání dárce před tím, aby nedarovali peníze na sbírky, které jsou nezákonné nebo zbytečné.

Nepodporujte sbírky, které neběží pod ohlášenou veřejnou sbírkou nebo pod firmami, které se živí vašimi dary a sbírky neprověřují. Dnes se stala z darování zábava, neřeší se potřebnost a veřejná prospěšnost. Je to špatně. Nepleťme si veřejnou prospěšnost s potřebou zábavy a nezneužívejme na to zákon o veřejných sbírkách.

Nikdy předtím nebyla vhodnější doba na ochranu tohoto křehkého odvětví, jakým dárcovství je.

– Nadační fond pomoci a tým znesnáze21