Zachraňte Königsmühle! Pomozte nám dát zpět život zaniklé osadě!

Chomutov / Zbierku organizuje Nadační fond pomoci zc.icomopfn@ofni

{}
0 %

Zachraňte Königsmühle! Pomozte nám dát zpět život zaniklé osadě!

Vybraných 3 883 Kč z 30 000 Kč
Zostáva 70 dní
13 % z původního cíle
Zbierka bola ukončená 05. august 2024

Zbierce pomôžete zdieľaním na sociálnych sieťach

Jmenuji se Jana, pracuji v báňském oboru a zajímám se o přírodu ve svém okolí, Krušné hory a již 11rok pracuji ve svém volném čase jako dobrovolník pro zachování česko-německého přátelství v bývalé zaniklé obci Königsmühle. 

Königsmühle (česky Králův Mlýn nebo Königův Mlýn) je zaniklá osada v okrese Chomutov. 

Königsmühle, česky Králův Mlýn, byla kdysi živou osadou plnou života.

Osada si prošla barvitou historií a do dnešních dnů zachovaný vchod do sklepa jednoho z bývalých mlýnů používali obyvatelé pěti domů během druhé světové války jako úkryt při leteckých náletech. Příjezdová cesta k malé osadě, která přichází ve směru od Háje, byla zhruba 1,5 km dlouhá rokle. Už po staletí tudy procházela stará obchodní stezka. Jezdily po ní těžké koňské povozy, vozilo se obilí, ruda, dřevo a další těžké náklady z Čech do Saska. Tak byla cesta po léta stlačována hlouběji a hlouběji do půdy a místy teď dosahuje hloubka až ke 3 metrům.

Dnes je toto místo označováno jako „zaniklá osada“, což reprezentuje soubor procesů, které v územním plánu obce nastaly po odsunu Němců v letech 1945 a 1946.

Když byli na podzim 1946 Němečtí obyvatelé Königova mlýnu vyhoštěni, využili zbylí lidé z Háje jejich domy jako zdroj stavebního materiálu. Střechy, balkony, okna a dveře – to vše zmizelo a osada tak zanikla. Dnes jsou domy, které stále ještě vypovídají o chudobě svých někdejších obyvatel, pouhými ruinami.

Jak sbírka pomůže?

Paní Rosemarie Ernst, poslední žijící obyvatelka Königsmühle, se sem pravidelně vrací ze svého domova v Německu. Sdílí s námi své vzpomínky na život v horách a touhu po domově, kam se už nikdy nemohla vrátit.


Dnes se na vás obracím s prosbou o pomoc na zhotovení dřevěného sousoší pro poslední přeživší obyvatelku, které bude slavnostně umístěno právě v domě, ze kterého zbyly už jen rozvaliny obvodového zdiva. 

Nyní paní Rosemarie Ernst, možná i díky záchranným pracím v údolí a setkávání se během Landartového festivalu, který jako dobrovolníci spolupořádáme, nevnímá původní domov již jako smutnou událost, nýbrž jako nové místo k setkávání, kde se podařilo propojit české a německé obyvatele i po tragických událostech.Budeme vám moc vděční za jakoukoliv podporu!

Každý dar se počítá! I malá částka nám pomůže přiblížit se k našemu cíli a zachovat kus historie pro budoucí generace.

 

Zbierku dosiaľ podporili 7 darcov

„Balanc: Úspěch a progres. Jedno oblíbené místo, jedné oblíbené kamarádky. “
888 Kč — Annie La pred 3 týždňami

300 Kč — Helena Waldhauserová pred 3 týždňami

„Nádherné místo, které má duši “
333 Kč — Lucie pred 3 týždňami

„Pro dobrou věc, ať se daří“
1 000 Kč — Vlastimil Helebrant pred 3 týždňami

„At to vyjde :)“
252 Kč — Petr Rokusek pred 3 týždňami

333 Kč — Ing. Kare Antoš pred 3 týždňami

„Držíme palce:)“
777 Kč — Konirna Kovarska pred 3 týždňami