Podpořme udržení kulturní památky - Vodní mlýn v Branné

Branná / Zbierku organizuje Nadační fond pomoci zc.icomopfn@ofni

{}
0 %

Podpořme udržení kulturní památky - Vodní mlýn v Branné

Vybraných 500 Kč z 10 077 696 Kč
Zostáva -17 dní
0 % z původního cíle
Zbierka bola ukončená 31. máj 2024

Zbierce pomôžete zdieľaním na sociálnych sieťach

Vodní mlýn v Branné, v okrese Šumperk, je historický objekt umístěný na břehu řeky Branná, v samotném centru obce.

Tento mlýn je jedním z posledních kamenných vodních mlýnů v České republice a má bohatou historii.

Bohužel, v současné době se nachází ve značně zchátralém stavu, a proto máme zájem o jeho rekonstrukci s cílem vytvořit z něj volně přístupné živé muzeum, zachycující jeho historii a význam pro region.


Mlýn se skládá ze dvou patrových budov z kamene, oddělených průjezdem. První budova (č. 97) má propadlou střechu, zřícené schodiště a poškozenou terasu. Druhá budova (č. 98) má také poškozenou střechu a vyžaduje renovaci oken, stropů, podlah, komínů a zdiva. Součástí mlýna je i konírna, která je v dezolátním stavu v důsledku působení přírodních vlivů.


Na dvoře mlýna se nachází potok s kamenným zaklenutím, který potřebuje odbornou úpravu a obnovu. Dále jsou zde dva kamenné sklepy a stodola, která již podlehla stáří a zřítila se.


Vodní mlýn je od roku 1997 chráněn jako nemovitá kulturní památka České republiky. Je tedy důležité zachovat a obnovit jeho hodnotu pro budoucí generace.

Patrón zbierky 1

212

Pro platbu můžete využít také tento QR kód, případně platbu zaslat na účet 2302302388/5500 s variabilním symbolem 212. Nebo využijte tlačítko DAROVAT pro běžný převod, platbu kartou a Apple/Google Pay. Pro potvrzení o daru použijte vždy tlačítko darovat.

Zbierku dosiaľ podporili 2 darcov

„QR platby 21.3.-1.4.2024“
300 Kč — QR platby pred 3 mesiacmi

200 Kč — Ivanková Barbora pred 4 mesiacmi