Návrat ztraceného obrazu z Bašteckého křížku

Starý Kolín / Zbierku organizuje Blanka Licková zc.manzes@37aknalb.S

{}
0 %

Návrat ztraceného obrazu z Bašteckého křížku

Vybraných 70 192 Kč z 70 000 Kč
Zostáva -425 dní
100 % z původního cíle
Zbierka bola ukončená 17. máj 2023

Zbierce pomôžete zdieľaním na sociálnych sieťach

Dobrý den,

ráda bych se s vámi podělila o příběh Bašteckého křížku v naší obci. A vlastně i o ten můj. Kdysi jsem zůstala s malým nemocným synkem bez střechy nad hlavou. Tehdy mi místní pan farář dovolil užívat byt na staré faře, který již farnost nechtěla vůbec pronajímat. Byl to holobyt bez vody i topení, ale společnými silami se podařilo z něj vytvořit krásné bydlení. Nesčetněkrát jsem byla na farní půdě při každém větším dešti kontrolovat střechu, kterou zatékalo. Farnost se později rozhodla dům zrekonstruovat. Tehdy jsem se vydala na půdu udělat pár fotografií vesničky. A stalo se něco velmi zvláštního: podivný pocit, že tam nejsem sama, že se na mě někdo dívá. Otočila jsem se a hrozně zařvala.... Byl tam. Z původní desetiny vteřiny dlouhé myšlenky, že je tam snad nějaký oběšenec vznikla jistota. Starý obraz Ježíše Krista malovaný na plechu. Takto důmyslně jej tam ukryl dávný varhaník a kostelník pan Vrzoň, který se společně se svou ženou staral o kostel i faru. 

Obraz byl původně umístěn na kříži v části obce s názvem Bašta. Vztyčen byl téměř před sto lety, zřejmě jako kříž misijní.

Obraz je věky poničený, prostřílený a podepsali se něm i vandalové, kteří se doň trefovali dlažebními kostkami. Historie mu nepřála. Pan Vrzoň vědouc, jak se tehdejší mocipáni chovali k církevním památkám, vzal jeho osud do vlastních rukou, sundal jej a ukryl, doufajíc, že nastane čas, kdy se bude obraz moci vrátit na své místo.                             

Jak se ukázalo, církev obraz v soupisu majetku nemá, není majetkem obce. Mnoho se neví ani o jeho vzniku. Zřejmě vznikl z prostředků místních movitých občanů, nebo sbírkou.

Jak sbírka pomůže?

V paměti mám větu pana faráře: „Nu, myslím, že jste zdědila Ježíše...“ Vypadá to tak. Bydlím v bytě po panu kostelníkovi, zdědila jsem jeho práci a cítím povinnost a osud naplnit jeho přání a vrátit jím zachráněný obraz na své místo. 

Já sama bohužel ten návrat financovat nedokážu.

V současné době je obraz v restaurátorské dílně. Paní restaurátorka bohužel shledala, že obraz je natolik poničen, že by jej nešlo opravit tak dokonale, aby mohl být znovu vystaven povětrnostním vlivům. 

Bude proto vyhotovena kopie obrazu, kterou umístíme na nový kříž, který již nechala vyhotovit obec. Díky za to. Původní obraz bude vyčištěn, zrestaurován a vystaven v našem kostele. 

Dárcům děkuji předem za to, že pomohou vrátit kus historie na správné místo a splnit odkaz jednoho statečného patriota, pana Vrzoně.

 Moc vám děkuji a přeji, ať všechny Vaše cesty mají správný cíl, stejně jako cesta našeho obrazu!

Jedeme dál?

12. 05. 2023

Vážení příznivci, dnes mě čekalo obrovské překvapení po zjištění, že je částka na obnovu křížku kompletní. Sbírka trvá ještě 6 dní, tak jsme se rozhodli, nechat ji doplynout. Pokud by ještě někdo přispěl, bude částka použita na informační tabulku, kde se bude psát o historii křížku a o tomto příběhu - vlastně o vás všech. Byla by umístěna v jeho blízkosti.

Ještě jednou obrovské díky.

Poděkování vám všem!

03. 04. 2023

Vážení přispěvatelé,
děkuji moc za Váš zájem o naši sbírku a velmi se omlouvám za navýšení cílové částky. Je to moje osobní chyba, stalo se, že jsem chybně uvedla původní cenu opsanou z předběžné faktury bez DPH. Cílová cena je tím vyšší. Velmi děkujeme za pochopení.

Blanka

Zbierku dosiaľ podporili 18 darcov

190 Kč — Anonymný darca pred rokom

2 000 Kč — Aleš Dvořák pred rokom

10 000 Kč — Bryscejnovi pred rokom

10 000 Kč — GEOTEK, spol. s r.o. pred rokom

„Ať se podaří. Bude to moc pěkné.“
700 Kč — Marie Smutná pred rokom

3 000 Kč — Anonymný darca pred rokom

„Držíme palce “
500 Kč — Marina Kolín pred rokom

18 Kč — Tom a Matěj pred rokom

182 Kč — Tom a Matěj pred rokom

„sice málo, ale doufám, že se povede vybrat víc...“
252 Kč — Květuše Krčíková pred rokom