Návrat ztraceného obrazu z Bašteckého křížku

Starý Kolín / Organizer: Blanka Licková zc.manzes@37aknalb.S

{}
0 %

Návrat ztraceného obrazu z Bašteckého křížku

Amount raised 41 150 Kč of 60 000 Kč goal
Left 48 days
69 % z původního cíle
The campaign has ended 17. May 2023

Help by sharing

Dobrý den,

ráda bych se s vámi podělila o příběh Bašteckého křížku v naší obci. A vlastně i o ten můj. Kdysi jsem zůstala s malým nemocným synkem bez střechy nad hlavou. Tehdy mi místní pan farář dovolil užívat byt na staré faře, který již farnost nechtěla vůbec pronajímat. Byl to holobyt bez vody i topení, ale společnými silami se podařilo z něj vytvořit krásné bydlení. Nesčetněkrát jsem byla na farní půdě při každém větším dešti kontrolovat střechu, kterou zatékalo. Farnost se později rozhodla dům zrekonstruovat. Tehdy jsem se vydala na půdu udělat pár fotografií vesničky. A stalo se něco velmi zvláštního: podivný pocit, že tam nejsem sama, že se na mě někdo dívá. Otočila jsem se a hrozně zařvala.... Byl tam. Z původní desetiny vteřiny dlouhé myšlenky, že je tam snad nějaký oběšenec vznikla jistota. Starý obraz Ježíše Krista malovaný na plechu. Takto důmyslně jej tam ukryl dávný varhaník a kostelník pan Vrzoň, který se společně se svou ženou staral o kostel i faru. 

Obraz byl původně umístěn na kříži v části obce s názvem Bašta. Vztyčen byl téměř před sto lety, zřejmě jako kříž misijní.

Obraz je věky poničený, prostřílený a podepsali se něm i vandalové, kteří se doň trefovali dlažebními kostkami. Historie mu nepřála. Pan Vrzoň vědouc, jak se tehdejší mocipáni chovali k církevním památkám, vzal jeho osud do vlastních rukou, sundal jej a ukryl, doufajíc, že nastane čas, kdy se bude obraz moci vrátit na své místo.                             

Jak se ukázalo, církev obraz v soupisu majetku nemá, není majetkem obce. Mnoho se neví ani o jeho vzniku. Zřejmě vznikl z prostředků místních movitých občanů, nebo sbírkou.

Jak sbírka pomůže?

V paměti mám větu pana faráře: „Nu, myslím, že jste zdědila Ježíše...“ Vypadá to tak. Bydlím v bytě po panu kostelníkovi, zdědila jsem jeho práci a cítím povinnost a osud naplnit jeho přání a vrátit jím zachráněný obraz na své místo. 

Já sama bohužel ten návrat financovat nedokážu.

V současné době je obraz v restaurátorské dílně. Paní restaurátorka bohužel shledala, že obraz je natolik poničen, že by jej nešlo opravit tak dokonale, aby mohl být znovu vystaven povětrnostním vlivům. 

Bude proto vyhotovena kopie obrazu, kterou umístíme na nový kříž, který již nechala vyhotovit obec. Díky za to. Původní obraz bude vyčištěn, zrestaurován a vystaven v našem kostele. 

Dárcům děkuji předem za to, že pomohou vrátit kus historie na správné místo a splnit odkaz jednoho statečného patriota, pana Vrzoně.

 Moc vám děkuji a přeji, ať všechny Vaše cesty mají správný cíl, stejně jako cesta našeho obrazu!

6 donations

5 000 Kč — Anonymous donor about 12 hours ago

30 000 Kč — Anonymous donor 3 days ago

500 Kč — Anonymous donor 1 week ago

450 Kč — Anonymous donor 1 week ago

5 000 Kč — Anonymous donor 1 week ago

200 Kč — Anonymous donor 1 week ago