Krkonošské metro - rozjeďme spolu vlakotramvaj!

ROKYTNICE nad Jizerou / Zbierku organizuje PříKrM – Přítel Krkonošského metra, z. s. zc.liame@MrK

0 %

Krkonošské metro - rozjeďme spolu vlakotramvaj!

Vybraných 19 286 Kč z 1 500 000 Kč
Zostáva 77 dní
1 % z původního cíle
Zbierka bola ukončená 30. jún 2024

Zbierce pomôžete zdieľaním na sociálnych sieťach

Rozjeďme vlakotramvaj je projekt pro zahájení vývoje nového lehkého kolejového vozidla regionální drážní dopravy.

Staňte se spolu s námi průkopníky a vyrobme funkční vzorek testovacího vozu!

Tímto projektem získáme přesvědčivý důkaz pro veřejnost, obce a především politiky, že vlakotramvaj je dynamická, rychle brzdí a hravě se rozjíždí, tím je tak blíže lidem a dokáže je efektivněji dopravit k cíli jejich cesty. V civilizované Evropě jde o zaběhnutý model veřejné dopravy, v České republice však pojem vlakotramvaj zatím naráží na odpor představitelů řídicích orgánů, kteří nad funkčním výhodným řešením pro veřejnost, preferují své vlastní ekonomické zájmy. A tak spolu pojďme začít revoluci v české regionální hromadné dopravě!

Bez Vás to nepůjde

Náš spolek PříKrM - Přítel Krkonošského metra, vybírá částku 1 500 000,- Kč, na pořízení trakčních komponentů a materiálu pro probíhající vývoj nezávislého pohonu, který bude součástí i nového vyvíjeného vozidla vlakotramvaje. Na vývoji pohonu a rozjezdu funkčního vzorku testovací soupravy spolupracujeme s Fakultou dopravní ČVUT v Praze. 

Vybíráme peníze na pohon, který rozjede vlakotramvaj na regionální neelektrifikovené trati.

Hlavním cílem celého projektu je záchrana regionálních tratí v ČR formou lehké kolejové dopravy – tzv. vlakotramvaje s tím, že bychom rádi dílčí výsledky ověřovali na vhodném úseku regionální trati Martinice v Krkonoších – Rokytnice nad Jizerou. Provoz této lokálky, o kterou už přes 10 let "pečujeme", poté, co se nám v roce 2007 podařilo zvrátit její zánik a likvidaci, bychom tím udrželi a modernizovali. Aby se vlakotramvají mohli vozit cestující, je však třeba nejdříve vše otestovat. Připravujeme proto zřízení tzv. "univerzitní" dráhy, pro ověřování nových technologií a praktickou výuku studentů v dopravních a telematických oborech. 

V čele spolku stojí semilský ideamaker Karel JAKUBŮ, který spolupracuje s Fakultou dopravní ČVUT. Je sólistou souboru Musica Bohemica a podílí se na mnohých kulturních akcích a počinech v západních Krkonoších.

Díky vám zrealizujeme vlakotramvajový systém nejen na této lokálce, ale vyvineme řešení pro řadu dalších tratí po celé České republice a v sousedních zemích V4. Děkujeme všem, kteří nás v našem úsilí podpoří.

Posviťte si s námi na náš výzkum a přispějte na úsporné osvětlení naší tramvaje

16. 01. 2023

Na vlastní nezávislý rozjezd tramvaje se nám zatím vybrat nepodařilo, ale Vaše příspěvky nám pomohou, abychom si na náš výzkum alespoň pořádně posvítili (a to samozřejmě energeticky úsporně), a díky tomu v budoucnu i na jedno nabití dál dojeli. Připravujeme tedy nové energeticky úsporné osvětlení v salonu pro cestující naší výzkumné tramvaje. #smartosvetleni  

Výzkumný motor čeká na své baterie, aby se mohl smysluplně otáčet

28. 08. 2022

Pomozte prosím osiřelému motoru příspěvkem na pořízení trakčních baterií, aby se i motor mohl opět pořádně otáčet, obdobně jako výzkumníci projektu.

Na ČVUT bylo dokončeno ladění motoru, který prostřednictvím generátoru bude vyrábět elektrickou energii pro pohon výzkumné tramvaje a dobíjet její trakční baterie. Soustrojí bylo experimentálně ověřeno a je plně připravené pro zástavbu do výzkumného vozidla v Krkonoších. Čeká tak už jenom na prostředky ze sbírky, za které budou pořízeny elektrické trakční články baterie a na vlastní zástavbu pod novou kabinu řidiče v zadním čele tramvaje.

Přispějte s námi na revoluci v české drážní dopravě. Děkujeme Vám.

Zbierku dosiaľ podporili 20 darcov

„Jste skvělí! Ať sa vám daří aj nadále! Zdraví Valašsko!“
10 000 Kč — Pan Přemek pred 6 mesiacmi

„*Pragotrony :)“
1 Kč — Anonymný darca pred 7 mesiacmi

„A doufám, že budou ve stanicích cvakat pragotorny!“
1 Kč — Anonymný darca pred 7 mesiacmi

„Velmi vtipné za snahu posílám korunu“
1 Kč — Hop z polabí pred rokom

1 Kč — Anonymný darca pred rokom

„Moc vám fandíme a držíme palce. Ať žijou projekty, které se snaží být šetrnější k naší planetě. (to video se vám povedlo :-)“
222 Kč — 7x7 family pred rokom

252 Kč — Roman Mlejnek pred rokom

2 000 Kč — Anonymný darca pred rokom

250 Kč — Petr Mahel pred 2 rokmi

„Protáhněte to až do Malešic“
1 234 Kč — Jiří Volejník pred 2 rokmi